Zacznijmy od tego, że biomasa to materiał energetyczny pochodzących z ulegających biodegradacji części produktów i odpadów. Stanowi najstarsze, najłatwiejsze i najszerzej wykorzystywane odnawialne źródło energii. Do biomasy roślinnej zalicza się m.in.:
- drewno,
- odpadki drzewne z produkcji lub
- inne rodzaje masy pochodzenia roślinnego np. pellet czy brykiet, a nawet słoma.
Biomasa jest tańsza od paliw kopalnianych
Zastosowanie biomasy w energetyce lokalnej może pomóc w rozwiązaniu problemu ubóstwa energetycznego. Co prawda sezon grzewczy się skończył, ale m.in. ze względu na rosnące ceny opału, temat energii do ogrzewania w polskich gospodarstwach domowych nie słabnie.
- Polscy naukowcy i ekolodzy, idąc za polityką grzewczą stosowaną na Zachodzie, chcą przeforsować pewne zmiany w ustawodawstwie dotyczącym systemów ogrzewania. Za doskonały przykład przytaczają Wiedeń, uznawany za jedno z najlepszych miast do życia w Europie – mówi Krzysztof Woźniak, Polskie Forum Klimatyczne.
W stolicy Austrii wprowadzono zakaz instalacji urządzeń grzewczych na gaz ziemny, podczas gdy istnieją dopłaty na te do palenia biomasy. - Odnawialne źródła energii nie zwiększają ilości CO2 w powietrzu i nie wpływają negatywnie na klimat. W tym mieście nie odnotowuje się smogu – dodaje Woźniak.
Rosnące w zatrważającym tempie ceny paliw i energii dały już o sobie znać w poprzednim sezonie grzewczym. Biomasa jest tańsza od paliw kopalnianych i co ważne, nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne i jakość powietrza. Korzystanie z niej efektywnie zostawia po sobie ułamek śladu węglowego.
Drewno to najstarsze i najbardziej ekologiczne paliwo świata
Na opał trafia wiele drewna, pozyskiwanego nie z lasów, a z przemysłu obróbki drewna. Gorszej jakości drewno, zdeformowane formy drewna czy niektóre gatunki roślin stanowią cenne źródło energii. Na zrównoważone ogrzewanie zwraca uwagę kampania społeczna „Drewno Pozytywna Energia”, której misją jest edukacja w zakresie ekologicznego spalania biomasy drzewnej, zgodnej z polityką klimatyczną UE.
- Drewno spala się neutralnie pod względem CO2. Problem stanowią pyłki, ale są one generowane przez przestarzałe systemy grzewcze, które nie spełniają już wymagań nowoczesnej technologii ogrzewania drewnem. Zachęcamy do ich wymiany, ale również edukujemy w zakresie ogrzewania biomasą – tłumaczy Dariusz Marciniak, jeden z pomysłodawców kampanii „Drewno Pozytywna Energia”.
Marciniak dodaje, że nowe urządzenia są niskoemisyjne, a nowe systemy zużywają mniej paliwa. - Naszym celem jest, by każde gospodarstwo domowe w Polsce w efektywny sposób wykorzystywało biomasę, zapewniając sobie przy tym stabilność i bezpieczeństwo. Drewno to najstarsze i najbardziej ekologiczne paliwo świata, jednak tak jak diament wymaga odpowiedniej obróbki – mówi.
Eksperci związani z kampanią zwracają uwagę na tzw. mały obieg biomasy - czyli spalanie sortymentów drewna pozyskiwanego z Lasów Państwowych, które nie nadają się do wykorzystania w budownictwie lub w przemyśle drzewnym.
Co jest również istotne w zrównoważonym spalaniu drewna? Nie powinno być ono transportowane na duże odległości, a jego spalanie w celach grzewczych odbywać się powinno w urządzeniach nie wytwarzających szkodliwych emisji. Drewno na opał należy również odpowiednio przygotować, w szczególności chodzi o jego wilgotność (nie więcej niż 20%).
Dlaczego warto ogrzewać drewnem?
- Odnawialne źródło energii – to znaczy, że się nie wyczerpie. Energia zawarta w drewnie to energia słoneczna, która została zmagazynowana w drzewie w czasie jego wzrostu. Gdy spalasz drewno, ta energia uwalnia się. Tak długo jak drewno jest rozważnie pozyskiwane, ciepło z drewna pozostaje odnawialne.
- Miejsca pracy - Polska jest jednym z najbardziej zalesionych krajów Europy, a pozyskiwanie drewna odbywa się planowo, w sposób kontrolowany. Kupując drewno, zwykle w pobliżu zostawiasz pieniądze, najdalej w powiecie czy województwie. Drewno do celów grzewczych tworzy tysiące miejsc pracy w leśnictwie, transporcie i handlu.
- Drewno wspomaga niezależność energetyczną - Ogrzewanie drewnem pomaga nam być odpowiedzialnym od początku do końca za cały łańcuch dostaw energii. Dzięki drewnu mamy ciepło w domu, nawet w przypadku awarii energii w okolicy, zakłóceń w kraju lub problemów w odległych krajach (ropa, gaz).
- Ogrzewanie drewnem jest „czystsze” niż kiedyś - Paleniska z lat 80-tych i 90-tych XX wieku zwykle emitowały 30−60 gramów pyłów PM na godzinę. Większość sprzedawanych obecnie kominków na drewno emituje poniżej 4,5 grama na godzinę, a najlepsze nawet poniżej 1,5 grama/godzinę. Piecyki na pellety są jeszcze „czystsze”, emitują poniżej 2,5 grama na godzinę, a nawet 1 gram/godzinę.
Źródło: Drewno Pozytywna Energia
