Błyskawicznie sprzedają się nowe obligacje antyinflacyjne roczne i dwuletnie. Trudno o lokatę, która da tyle. Ile można zyskać

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W czerwcu 2022 r. rozpoczęła się comiesięczna emisja nowego rodzaju obligacji - antyinflacyjnych. Są to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR. Oprocentowanie ROR i DOR w czerwcu wynosiło odpowiednio 5,25% i 5,50%, w lipcu zaś 6% i 6,25%.
W czerwcu 2022 r. rozpoczęła się comiesięczna emisja nowego rodzaju obligacji - antyinflacyjnych. Są to instrumenty o zmiennym oprocentowaniu opartym o stopę referencyjną NBP, z comiesięczną wypłatą odsetek, o zapadalności 1 rok – nazwa skrócona ROR i 2 lata – DOR. Oprocentowanie ROR i DOR w czerwcu wynosiło odpowiednio 5,25% i 5,50%, w lipcu zaś 6% i 6,25%. Wojciech Gadomski / Polska Press
Znamy już zapowiadane wcześniej przez premiera Mateusza Morawickiego tak zwane antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa. Ministerstwo Finansów począwszy od czerwca będzie oferować co miesiąc obligacje jednoroczne lub dwuletnie. Pierwsze w czerwcu będą oprocentowane na 5,25 proc., a dwuletnie na 5,50 proc. Zainwestować można nawet tylko 100 zł, a odsetki zyskać już po miesiącu. I tak co miesiąc!

W czerwcu - pierwszym miesiącu gdy nowe obligacje były w sprzedaży, w miesiąc oszczędzający Polacy kupili ich więcej niż wcześniej przez cały rok obligacji ze starej oferty! Chyba nie trzeba lepszego dowodu, że są hitem i w lipcu rozejdą się też błyskawicznie!

- W czerwcu sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych osiągnęła historyczny rekord. Wartość zakupionych obligacji wyniosła ponad 14 mld złotych. W pierwszym półroczu 2022 roku sprzedaliśmy o 44% więcej obligacji niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, a sprzedaż osiągnęła już blisko 31 mld złotych, co stanowi ponad 70% ubiegłorocznej rekordowej wartości zakupów - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Najchętniej kupowanymi instrumentami były nowo wyemitowane w czerwcu obligacje 1- roczne o oprocentowaniu zmiennym – ROR. Nabywcy indywidualni przeznaczyli na ich zakup kwotę 5.684,5 mln zł (40% udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 4-letnie – COI (34%), 2-letnie – DOR (9%), 3-miesięczne – OTS (7%) i 10-letnie - EDO (7%). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 3-letnie – TOZ (1,3%).

Jedną z najważniejszych informacji jest to, że:

Nowe obligacje oszczędnościowe: oprocentowanie obligacji będzie rosło wraz ze stopami procentowymi.

To sprawia, że z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że finalnie takich odsetek nie da żadna lokata bankowa. Oczywiście na rynku bankowym znajdziemy lokaty o oprocentowaniu aktualnie wynoszącym 6,5 proc. w skali roku, a nawet trzymiesięczne o oprocentowaniu 6 proc., jednak jest to oprocentowanie obowiązujące przez cały czas trwania lokaty. Tymczasem w przypadku tzw. anyinflacyjnych obligacji rocznych i dwuletnich oprocentowanie jest ustalane co miesiąc. Na razie wiadomo, że w czerwcu wynosi ono 5,25 proc., ale już w lipcu jest to 6 proc., a jeśli RPP podniesie stopy w lipcu znów o 0,75 proc., wzrośnie do 6,75 proc. w sierpniu i tak dalej.

Zdobycie serc i umysłów kupujących w środku letniego wypoczynku to trudna sztuka. Prime Day stanowi bardzo potrzebny impuls dla branży detalicznej, a efekt halo zwiększa sprzedaż nawet w witrynach innych niż Amazon. W tym roku nie było wyjątków - sprzedaż online dla marek i sprzedawców detalicznych sprzedających bezpośrednio przez własne strony wzrosła o 8% we wtorek i środę w drugim tygodniu lipca w porównaniu z tym samym dwudniowym okresem w lipcu 2021 roku.

Letnie wyprzedaże 2022 na finiszu. Co kupisz taniej i o ile,...

Tymczasem lokata bankowa na 6 proc. będzie przez wszystkie kolejne miesiące oprocentowana na 6 proc. Owszem w lipcu i kolejnych miesiącach banki, chcąc konkurować z obligacjami mogą zaoferować lokaty oprocentowane odpowiednio wyżej, ale to będą nowe lokaty - wyższe oprocentowanie nie obejmie umów zawartych wcześniej.
Oczywiście trudno to oczywiście dokładnie policzyć i porównać, bo o ile w przypadku rocznej lokaty bankowej wszystko jest jasne stałe 6 czy nawet 6,5 proc. w ciągu roku, ile ostatecznie odsetek da roczna obligacja o oprocentowaniu zmiennym w relacji do stopy referencyjnej NBP wiadomo będzie dopiero gdy rok inwestowania dobiegnie końca.

Nowe obligacje antyinflacyjne: jak są oprocentowane w lipcu, sierpniu i wrześniu?

W lipcu, w związku z podniesieniem stopy referencyjnej NBP o 0,75 pp., oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,00%, a 2-letnich 6,25%.

W sierpniu i wrześniu (bo w sierpniu nie będzie posiedzenia RPP więc i stopy się nie zmienią) wzrośnie do - odpowiednio: 6,50% i 6,75%.

Ponadto podniesione zostało oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. W pierwszym okresie odsetkowym obligacje oprocentowane będą odpowiednio: 6,00% dla 3-latek, 6,00% dla 4-latek oraz 6,25% dla 10-latek.

6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane są odpowiednio 6,20% i 6,50% w pierwszym roku.

Oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi 0,00% dla obligacji rocznych i 0,25% dla obligacji 2-letnich.

Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00%. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25%.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50% dla obligacji 6-letnich oraz 1,75% dla 12-letnich.

- W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi – komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

- Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości - dodaje Sebastian Skuza,

Obligacje antyinflacyjne: roczne lub dwuletnie

Obligacje roczne będą oprocentowane dokładnie tyle ile wynosi podstawowa stopa NBP tzw. referencyjna. W maju RPP podniosła ją do poziomu 5,25 proc. I tyle będzie wynosiło oprocentowanie obligacji rocznych w czerwcu. Jeśli w czerwcu RPP podniesie stopy, np. referencyjną o kolejne 0,75 proc. (co zresztą się stało), to w lipcu oprocentowanie tych obligacji wynosić będzie już 6 proc.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Obligacje dwuletnie z kolei będą oprocentowane nieco wyżej: stopa referencyjna plus 0,25 proc. W czerwcu więc 5,50 proc., w lipcu oprocentowanie wzrosłoie do 6,25 proc.

Nowe obligacje: jakie oprocentowanie wlipcuu 2022 roku

Termin wykupu obligacji pozwala swobodnie dostosować okres oszczędzania do własnych planów. Rozpocząć oszczędzanie można już od kwoty 100 zł, gdyż tyle wynosi cena jednej obligacji. Jest ona niezmienna przez cały okres sprzedaży, zatem zakupu można dokonać w dowolnym momencie.

Marzenia to pierwszy krok, należy jednak skonfrontować je z finansami. Zastanów się więc, ile pieniędzy możesz przeznaczyć na organizację ślubu.

Ślub za granicą, to marzenie wielu Polek i Polaków. Pandemia...

Konstrukcja oprocentowania zapewnia regularną – comiesięczną wypłatę odsetek. Oprocentowanie ROR i DOR, w poszczególnych miesięcznych okresach odsetkowych, ustalane będzie na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o preferencyjną marżę. Dodatkowo w przypadku ujemnej stopy referencyjnej NBP przyjmuje się, że oprocentowanie w danym okresie odsetkowym jest równe marży, co oznacza, że ujemna stopa nie będzie miała negatywnego przełożenia na oprocentowanie obligacji.

Oprocentowanie obligacji ROR i DOR podążało będzie za stopą referencyjną NBP.

Gdzie i jak kupić obligacje antyinflacyjne

ROR i DOR będą dostępne w ciągłej sprzedaży w cyklach miesięcznych, tak jak obligacje ze standardowej oferty. Można będzie je nabyć przez Internet, w Oddziałach PKO Banku Polskiego, Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO BP oraz przez telefon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu