Bootcamp, meetup, a może networking? Współcześni pracownicy tak zdobywają pracę

Anna Bartosiewicz
Anna Bartosiewicz
Hello-i-m-nik/ Unsplash.com
Rozwój nowych technologii sprawia, że zmieniają się wymagania względem pracowników. Na szczęście nie brakuje ludzi, którzy są gotowi poświęcić swój czas na naukę innych. Sprawdź, jakie możliwości rozwoju ma osoba zdeterminowana do podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych.

Wakacje to okres, który sprzyja podejmowaniu ważnych decyzji zawodowych. Wielu pracowników myśli o zmianie pracy, ale ma poczucie braku odpowiednich umiejętności. Czy warto więc podjąć wysiłek i zrobić rekonesans na rynku pracy?

Urlop tak, ale nie od zmianie pracy

- W sezonie letnim maleje liczba konkurentów w rywalizacji o nowe miejsca pracy. Jednak warto mieć na uwadze, że w wakacje może być nieco mniej ofert niż w pozostałych okresach roku, a sam proces rekrutacyjny często wydłuża się ze względu na wyjazdy przyszłych pracodawców - mówi Karolina Drewniak, ekspert rynku pracy z agencji rekrutacyjnej Manpower.

10 sposobów na zwiększenie produktywności w pracy. Znasz te triki?

W I półroczu 2019 r. zmniejszyła się rotacja pracowników - 19% uczestników 36. edycji badania Monitor Rynku Pracy zmieniło miejsce zatrudnienia. W porównaniu z poprzednim półroczem okres poszukiwania pracy wydłużył się do 2,5 miesięcy. Największa rotacja miała miejsce  w średniej wielkości miastach od 20 do 50 tysięcy mieszkańców (23%) oraz na wsiach w granicach aglomeracji miejskich (22%). Nową pracę najczęściej podejmowali kasjerzy, sprzedawcy i pracownicy obsługi klienta (łącznie 38%). Aż 35% rotujących pracowników stanowili młodzi ludzie w wieku od 18 do 29 lat, a co czwarta osoba zmieniająca pracę miała wykształcenie wyższe. 

Znajdź czas na naukę w wakacje

Zanim rzucimy się w wir poszukiwań pracy, możemy wygospodarować czas na podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych. Nie trzeba dysponować dużym budżetem, aby rozpocząć naukę obsługi nowych programów lub poznać specyfikę danej branży. Nawet, jeżeli pracodawca nie inwestuje w szkolenia swoich pracowników, można zdobyć przydatne umiejętności na własną rękę. Pytanie tylko, od czego zacząć.

Z przeprowadzonego w połowie 2019 r. badania OTTO Work Force wynika, że pracodawcy mają trudności ze znalezieniem kompetentnych pracowników. Brakuje handlowców i pracowników fizycznych, ale także programistów oraz informatyków. Problemy z rekrutacją najbardziej dotykają duże przedsiębiorstwa. Na znaczeniu zyskują umiejętność pracy z nowymi technologiami i dużą ilością danych. W dobie czwartej rewolucji przemysłowej warto rozwijać te kompetencje.

Podnieś swoje kwalifikacje zawodowe

Okres urlopowy można wykorzystać na rozwój zawodowy. Jak wskazują wyniki „Barometru Rynku Pracy X” Work Service, 18% Polaków rozważa przekwalifikowanie się w celu znalezienia nowej pracy. Największe zainteresowanie zmianą zawodu przejawiają osoby z wykształceniem wyższym (19,8%) i średnim (18,3%). Spróbowanie swoich sił w innej profesji rozważają także absolwenci szkół zawodowych (16,1%) i podstawowych (13,3%). 

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

W internecie, a zwłaszcza w social mediach, nie brakuje ogłoszeń dotyczących eventów, które przygotowują do robienia kariery. Paweł Pełtak, IT Recruitment Manager w agencji People podpowiada, że warto rozejrzeć się za bootcampem, meetupem lub innym branżowym spotkaniem. Tego typu inicjatywy stanowią okazję do nawiązania nowych kontaktów. Dzięki nim można się dowiedzieć, które kompetencje warto rozwijać i na jakich specjalistów będzie zapotrzebowanie w przyszłości. 

Przyjdź na meetup

Meetup to krótkie spotkanie przedstawicieli danej branży lub ludzi, których łączy wspólna pasja, np. YouTuberów. Z reguły jest ono zawężone do konkretnej tematyki i poświęcone jednemu zagadnieniu. Przeważnie meetup składa się z kilku przygotowanych wcześniej wystąpień oraz sesji Q&A. Informacji na temat tego typu inicjatyw można szukać w aplikacji Meetup.com, w mediach społecznościowych i wszelkiego rodzaju grupach tematycznych. 

Zostań na spotkaniu networkingowym

Alternatywę dla meetupów stanowią spotkania networkingowe dla przedsiębiorców. Odbywają się one w kameralnej atmosferze, np. podczas śniadania, kolacji lub gry w kręgle. Taka forma wydarzenia daje możliwość odbycia prywatnej rozmowy z osobą, której wystąpienie było interesujące dla uczestnika meetupu.

Weź udział w bootcampie

Eksperci są zgodni co do tego, że na rynku pracy brakuje odpowiednio wykwalifikowanych programistów. Bootcamp to forma nauki programowania dla początkujących i średnio zaawansowanych. Przeważnie przybiera on formę szkoleń w ramach weekendowych zjazdów lub intensywnych kursów stacjonarnych. Na tego typu naukę trzeba poświęcić od kilku do kilkunastu miesięcy. Kursanci rozwijają swoje umiejętności pod okiem wykładowców i doświadczonych opiekunów grupy.

[QUIZ] Sprawdź, czy dopadło Cię wypalenie zawodowe!<br>

Wakacje są dobrym momentem na pogłębienie swoich umiejętności programistycznych, ale trzeba dysponować pewną wiedzą. Szeroki zakres materiałów do nauki sprawia, że na na uczestnictwo w bootcampie powinny decydować się osoby, które nie tylko dysponują czasem wolnym, ale także zetknęły się z programowaniem. Kursant powinien znać podstawy języków HTML, CSS i JavaScript. 

Kolejną barierę stanowi cena. Koszt bootcampu może sięgnąć 10 tys. zł, a żeby pieniądze nie zostały wyrzucone w błoto, należy regularnie ćwiczyć i utrwalać zdobywaną wiedzę i umiejętności. Wysiłek włożony w naukę nie idzie jednak na marne. Uczestnik bootcampu zyskuje dostęp do biura kariery i może liczyć na pomoc w znalezieniu pracy. 

Zapisz się na kurs, szkolenie lub webinarium

Osoba, której nie stać na profesjonalny bootcamp, może wybrać naukę w domu. W internecie nie brakuje tutoriali i materiałów dydaktycznych w formie prezentacji. Warto skorzystać z kursów i webinariów dostępnych online. Ostatecznie o sukcesie na rynku i tak decyduje systematyczność oraz determinacja do nauki.

Szukasz pracy? Sprawdź aktualne oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

Miłośnicy tradycyjnych kursów i szkoleń stacjonarnych także znajdą coś dla siebie. Możliwości nauki jest wiele - od kursów dla baristów i barmanów po wakacyjne kursy językowe, które stanowią okazję do ugruntowania wiedzy z ortografii i gramatyki lub  „odświeżenia” języka.

Dopracuj dokumenty aplikacyjne

Polacy narzekają na swoją pracę, ale niewiele osób podejmuje jakiekolwiek działania, aby ją zmienić. Z „Barometru Rynku Pracy X” wynika, że 80% uczestników rynku pracy to kandydaci pasywni - osoby, które nie poszukują żadnego pracodawcy. Pozostałe 20% planuje zmianę pracy w ciągu najbliższych dwóch lat, z czego większość zamierza znaleźć zatrudnienie w ciągu 12 miesięcy.

Lato warto wykorzystać na dopracowanie CV i listu motywacyjnego. W internecie nie brakuje interesujących szablonów curriculum vitae. Niektóre z nich wyróżniają się pod względem wizualnym, a przede wszystkim - są dostępne całkowicie bezpłatnie. Duże możliwości dają takie programy graficzne, jak Canva.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) postanowiła sprawdzić, które kraje łożą największą część swojego PKB na zniwelowanie różnic między bogatymi a biednymi. Policzyła, jaką część PKB w poszczególnych państwach stanowią wydatki na opiekę socjalną. Czy wiesz, gdzie najlepiej się powodzi ubogim rodzinom? Dowiesz się tego z naszej galerii.

Które kraje wydają najwięcej na socjal? Sprawdź, gdzie możes...

Nie należy również zapominać o dopasowaniu dokumentów aplikacyjnych do konkretnej oferty. Warto zmodyfikować swój list motywacyjny i CV tak, aby wpisywały się one w kontekst pracy i konkretnej oferty. Przygotowanie spersonalizowanej odpowiedzi na ogłoszenie o pracę może zająć trochę czasu, ale warto podjąć ten wysiłek, aby wyróżnić się na tle konkurencji i przykuć uwagę pracodawcy.

Przygotuj się do rozmowy o pracę

Okres wakacyjny to dobry moment, aby uzupełnić swoją wiedzę na temat rozmowy rekrutacyjnej i przemyśleć odpowiedzi na kłopotliwe pytania. Dla wielu kandydatów zaskoczeniem jest pytanie o trzy największe wady czy miejsce, w którym widzą się za pięć lat. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do zmiany pracy, może ona stać się źródłem pozytywnej ekscytacji.

Szukasz pracy? Sprawdź ogłoszenia na Gratka.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu