Burza w Tatrach: TOPR - czym ratownicy latają na pomoc poszkodowanym po uderzeniu pioruna pod Giewontem? To Sokół z PZL-Świdnik [22.08.2019]

Tomasz Dereszyński AIP
Ze statystyk prowadzonych przez TOPR wynika też, że tylko w ostatnich trzech latach uratowano dzięki Sokołowi ponad 700 poszkodowanych turystów.
Ze statystyk prowadzonych przez TOPR wynika też, że tylko w ostatnich trzech latach uratowano dzięki Sokołowi ponad 700 poszkodowanych turystów. Łukasz Bobek
Burza w Tatrach. Piorun uderzył w Giewont. Jest wiele ofiar. Ze statystyk prowadzonych przez TOPR wynika, że tylko w ostatnich trzech latach uratowano dzięki biało-czerwonemu Sokołowi ponad 700 poszkodowanych turystów, głównie ze szlaków pieszych, ale także narciarzy, taterników i grotołazów oraz rowerzystów.

Pierwszy śmigłowiec W-3A Sokół z PZL Świdnik dla TOPR zszedł z taśm produkcyjnych 12 lutego 1993 r., a jego „chrzest” w TOPR odbył się kilka dni później, 18 lutego 1993 r. W marcu 1993 r. pierwszy Sokół rozpoczął dyżury ratownicze. W ostatnich trzech latach TOPR przeprowadził prawie 600 akcji ratowniczych z udziałem śmigłowca Sokół, ratując ponad 700 poszkodowanych.

- W ciągu ostatnich trzech lat śmigłowiec Sokół był podrywany do akcji ratowniczej z naszej zakopiańskiej bazy blisko 600 razy. Biorąc pod uwagę, że w tym samym czasie ratownicy TOPR przeprowadzili ponad 1900 akcji, łatwo można obliczyć, że śmigłowiec towarzyszył nam w niemal co trzeciej interwencji – mówi Jan Krzysztof, Naczelnik TOPR.

Ze statystyk prowadzonych przez TOPR wynika też, że tylko w ostatnich trzech latach uratowano dzięki Sokołowi ponad 700 poszkodowanych turystów, głównie ze szlaków pieszych, ale także narciarzy, taterników i grotołazów oraz rowerzystów.
Nasz Sokół pomaga też naszym południowym sąsiadom. W ciągu ostatnich trzech lat nasz śmigłowiec interweniował aż 14 razy za granicą, ratując życie 18 osobom – wylicza naczelnik TOPR.

Śmigłowiec W-3A Sokół

W-3A Sokół to średni dwusilnikowy śmigłowiec o maksymalnej masie startowej 6400 kg przeznaczony do transportu maks. 14 osób oraz ładunku. Podstawą jego zespołu napędowego są dwa silniki turbinowe PZL-10W, każdy o mocy startowej 662 kW. Sokół to wielozadaniowa platforma zdolna do realizacji różnego rodzaju zadań, między innymi związanych z utrzymywaniem porządku publicznego, transportem pasażerów i wojska, ratownictwem medycznym, a także do prowadzenia misji poszukiwawczo-ratowniczych i związanych z gaszeniem pożarów. W PZL-Świdnik wyprodukowano do tej pory ponad 180 śmigłowców Sokół, które są wykorzystywane m.in. Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Filipinach, Ugandzie czy Korei Południowej.

Czytaj też:

Wspierajmy TOPR

Warto wspierać TOPR. Fundacja TOPR, dzięki środkom finansowym otrzymanym jako 1 proc. podatku od osób fizycznych, wspiera działalność Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, pomagając w rozwoju bazy technicznej śmigłowca Sokół, zakupie sprzętu oraz wyposażenia wykorzystywanego w ratownictwie tatrzańskim.

Tylko w ostatnim czasie ratownicy TOPR zyskali nowoczesne urządzenia medyczne: defibrylatory, respirator i pompę infuzyjną, które trafiły na pokład śmigłowca Sokół. Maszyna wyposażona jest też w nową wciągarkę - Fundacja refinansowała częściowo jej zakup, a lądowisko TOPR i dojazd karetki pogotowia zostaną szybciej przygotowane po opadach śniegu dzięki traktorkowi z pługiem wirnikowym. To wszystko nie byłoby możliwe bez przekazania 1% podatku na Fundację. Wsparcie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego to bezcenna pomoc.

Czym się zajmuje TOPR?

Rocznie TOPR interweniuje średnio ponad 2,5 tysiąca razy. Dominują wypadki na stokach narciarskich. Ratownicy przeprowadzają około 300 akcji ratunkowych w górach w tym około połowa stanowi poważne działania ratownicze. Stowarzyszenie liczy prawie 260 członków z tego ok. 140 to członkowie tzw. straży ratunkowej czyli ratownicy posiadający odpowiednie umiejętności, wyposażenie i stan zdrowia do podejmowania działań ratowniczych w skład straży ratunkowej wchodzi 33 ratowników zawodowych. Pozostali członkowie to ratownicy „w stanie spoczynku”’ którzy jednak nadal uczestniczą czynnie w życiu organizacji pełniąc dyżury informacyjne i wspierając inne działania statutowe. Obszar działania to Tatry Polskie, Tatry Słowackie, Pogórze Spisko Gubałowskie i południowa Małopolska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu