Spis treści
Wielu klientów przez lata nie zwracało uwagi na konieczność opłacania kaucji przy zakupie niektórych produktów. Dopiero w tym roku, gdy ta opłata wzrosła dwukrotnie, niektórzy dostrzegli, że cena przy kasie znacznie się różni od tej na półce. To natomiast zaczęło prowadzić do licznych nieporozumień.
- Na finalny koszt zakupu piwa przy kasie składa się jego cena, czyli kwota, jaka widnieje na półce sklepowej oraz kaucja za butelkę zwrotną. Kaucja podlega zwrotowi i ze względu na swój charakter nie podlega przepisom o obowiązku uwidocznienia cen. Natomiast dobrym rozwiązaniem jest informowanie kupującego, że jeśli wybrany przez niego produkt jest w opakowaniu zwrotnym, to sprzedawca pobierze kaucję w określonej wysokości. To z pewnością zapobiega nieporozumieniom i należy do tych praktyk, które można nazwać prokonsumenckimi - wyjaśnia UOKiK, cytowany przez portal dlahandlu.pl.
Wkrótce jednak na producentów napojów w opakowaniach zwrotnych zostanie nałożony nowy obowiązek. Zmiany mają ułatwić zakupy i poprawić przejrzystość cen.
Informacja o kaucji będzie obowiązkowa
- Jesteśmy w przededniu zmian prawnych, które mają już od 13 października zobowiązać przedsiębiorców do uwidaczniania na produkcie informacji, że jest to butelka zwrotna i ile wynosi kaucja z tym związana - przekazał UOKiK portalowi dlahandlu.pl.
UOKiK podkreśla, że wywieszki z cenami w sklepach pozostaną bez zmian. Informacja będzie dotyczyła jedynie etykiety umieszczanej na piwie. Dokładne wytyczne w tej sprawie reguluje nowelizacja ustawy o gospodarce opakowaniami, obowiązująca od września tego roku.
Przeczytaj także: Polacy coraz chętniej korzystają z tego rozwiązania, aby zaoszczędzić na zakupach
System kaucyjny w 2025 roku
Nowe etykiety na piwach to dopiero przedsmak rewolucyjnych zmian, które zostaną wprowadzone w 2025 roku. To wtedy startuje system kaucyjny, obejmujący:
- jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych o pojemności 3 litrów,
- szklane butelki wielorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra,
- metalowe puszki o pojemności do 1 litra.
Opublikowany w tym roku projekt rozporządzenia wskazuje, że kaucja wyniesie 50 groszy, jednak przepisy zakładają też ustalenie kwoty maksymalnej w wysokości 2 zł i nie precyzują czy dodatkowa opłata będzie taka sama dla wszystkich opakowań, czy różna dla puszek i butelek. Co istotne, kaucja będzie zwracana w sklepach, bez konieczności przedstawiania paragonu.
Projekt zakłada, że system kaucyjny obejmie obowiązkowo sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, natomiast te mniejsze będą mogły dołączyć dobrowolnie. Jeśli producenci napojów nie osiągną wskazanych poziomów selektywnego zbierania opakowań, zostaną obciążeni dodatkową opłatą.
– Dane z innych krajów, w których funkcjonuje system, pokazują, że może on zwiększyć liczbę wizyt klienta w sklepie. Okazuje się, że 93 proc. szwedzkich użytkowników systemu kaucyjnego robiło zakupy przy okazji zwrotu pustych opakowań, a 44 proc. zrobiło wtedy pełne zakupy tygodniowe. Badania, które przeprowadzaliśmy, wskazały cztery kraje, w których kupujący i zwracający opakowania po napojach wydali na zakupy więcej pieniędzy, niż ci, którzy nie zwracali opakowań – mówił Konrad Robak z TOMRA Collection Polska w rozmowie z PAP.
