Ceny energii i zastój w mieszkalnictwie powodem kryzysu polskiego drewna. Ratunkiem podatek od plastiku?

Redakcja Strefy Biznesu
Polska jest jednym z największych w Europie producentów i eksporterów drewna. Wiele czynników gospodarczych wpływa obecnie na kryzys całej branży.
Polska jest jednym z największych w Europie producentów i eksporterów drewna. Wiele czynników gospodarczych wpływa obecnie na kryzys całej branży. Karolina Miształ / Polska Press
Duży spadek rentowności dotyka branżę drzewną w Polsce. Raport PKO BP wskazuje na duże spadki zysków netto w polskich tartakach i wśród producentów drewna czy płyt meblowych. Jak ceny energii i termomodernizacja wpływają na kondycje branży? Jak polskie drewno może uratować podatek do plastiku?

Spis treści

Te branże drzewne tracą przez wysokie ceny energii

Maleje rentowność wszystkich analizowanych w raporcie PKO BP przedsiębiorstw z branży drzewnej:

III kw. 2023 r. przyniósł ujemną stopę zysku netto w branży tartacznej, a rentowność sprzedaży grupy producentów wyrobów z drewna spadła do niewidzianego od dawna poziomu 3 proc. - pisze PKO BP w raporcie.

Wśród tartaków co trzecia firma w III kw. 2023 roku była na minusie, a tak złe wyniki obserwowano ostatnio ponad 10 lat temu. Tracą także producenci mebli. Co czwarty z nich zanotował w tym okresie spadek zysków netto. Wyraźne spadki rentowności widać także wśród producentów:

  • masy włóknistej
  • papieru
  • płyt meblowych

Autorzy raportu wskazują, że każda z tych branż zaliczana jest do grupy energochłonnych i to właśnie koszty energii okazały się przyczyną spadku zysków. Jednak to niejedyny czynnik pogarszający kondycję branży drzewnej w Polsce.

Rynek mieszkaniowy pogłębia kryzys branży drzewnej

Według PKO BP wzrosła natomiast rentowność producentów wyrobów z papieru (+10,7 proc.), a się również średnia zyski branży meblarskiej (+5,9 proc. w trzecim kwartale 2023).

W gorszej sytuacji znalazły się firmy mniej wydajne lub mocno eksponowane na rynek niemiecki, który mierzy się obecnie z mocnym ograniczeniem aktywności gospodarczej - piszą autorzy raportu.

Ich zdaniem branża papiernicza i drzewna mogą być w najbliższych miesiącach pod sporą presją jeśli chodzi o marżę. Jednocześnie każda z tych branż ma ograniczone możliwości redukcji kosztów, głównie ze względu na wysokie ceny energii i rosnącą płacę minimalną.

Trwające nadal ograniczenie aktywności w budownictwie i niski poziom popytu na wyroby z drewna w branży meblarskiej także nie pomagają branży. Ratunkiem może być wzrost konsumpcji prywatnej na rynkach krajowych, co według autorów raportu ma nastąpić najwcześniej w połowie 2024 roku.

Popyt na meble oraz wiele wyrobów z drewna w dużym stopniu zależy od sytuacji na rynku mieszkaniowym, która wspierana jest obecnie przez Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ewentualne wygaszanie tego programu w połączeniu z niską liczbą rozpoczynanych budów nowych mieszkań w 2022 i 2023 może jednak odbić się negatywnie na krajowym popycie na meble i drewniane elementy wyposażenia mieszkań w perspektywie 2024-2025 - podano w raporcie.

Termomodernizacja i podatek od plastiku ratunkiem dla branży

Polskiemu przetwórstwu drewna sprzyja także proces termomodernizacji naszych domów. Produkty o wysokim śladzie węglowym zastępowane są nisko i zeroemisyjnymi, dlatego coraz częściej węgiel zastępujemy np. ogrzewaniem na pellet. Coraz ważniejsze dla wielu z nas jest także ograniczenie wykorzystania tworzyw sztucznych w Europie, a od stycznia 2024 roku w Polsce zacznie działać podatek od plastiku. Z biegiem czasu to będzie sprzyjać producentom opakowań papierniczych.

Polska jest 5. producentem drewna w UE, po Niemczech, Szwecji, Finlandii i Francji. Pozyskanie drewna w Polsce od kilkudziesięciu lat rośnie, podobnie jak w większości europejskich państw będących czołowymi producentami tego surowca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu