Pellet zastąpi pompy ciepła? Ekspert nie ma wątpliwości. Tylko jedno z tych źródeł ciepła czeka dobra przyszłość w Polsce

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Pellet to zamiennik węgla, który doskonale sprawdziłby się w polskich domach. Dlaczego z czasem będzie lepszy niż pompy ciepła? Ekspertka wyjaśnia.
Pellet to zamiennik węgla, który doskonale sprawdziłby się w polskich domach. Dlaczego z czasem będzie lepszy niż pompy ciepła? Ekspertka wyjaśnia. 123rf.com/tchara
Biopaliwa takie jak pellet drzewny to bardzo dobre zamienniki węgla w Polsce. Kotły na biomasę wciąż jednak nie mają w Polsce wystarczającego przebicia, aby wygrać z pompami ciepła i kotłami na gaz. Ekspertka wyjaśnia, w jakim kierunku powinna iść termomodernizacja w Polsce. Czy pellet ostatecznie wyprze pompy ciepła z Polski? Kiedy może to nastąpić?

Spis treści

Pellet alternatywą dla węgla w Polsce

Z przyczyn ekologicznych w Polsce z roku na rok coraz bardziej odchodzimy od węgla i gazu, które na ten moment dominują zarówno w gospodarstwach domowych, jak i firmach i przedsiębiorstwach energetycznych. Program Czyste Powietrze i pokrewne mu oferty dofinansowań do termomodernizacji pomagają jednak każdemu z nas zmienić system ogrzewania domu. W efekcie w Polsce od kilku lat mamy prawdziwy

rozkwit instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, jednak wielu z nas zapomina o równie dobrych alternatywach węgla, jakimi są kotły na biomasę.

Statystyki programu Czyste Powietrze za wrzesień wskazują, że na dwóch liderów. Procentowy udział wszystkich źródeł ciepła we wrześniu 2023 to:
  • kotły gazowe kondensacyjne - 36 proc.
  • pompy ciepła (powietrzne i gruntowe) - 34 proc.
  • kotły na biomasę - 19 proc.
  • kotły węglowe - 10 proc.


Pozostałe źródła ciepła mają już udział poniżej dwóch procent w całym rynku, ale w obecnych statystykach widać wyraźnie, że [b]Polacy chętniej wybierają kotły gazowe i pompy ciepła niż kotły na biomasę

. Tymczasem ceny pelletu w 2023 roku powodują, że ten surowiec staje się naprawdę atrakcyjną formą ogrzewania domu. Z dużym prawdopodobieństwem statystyki Czystego Powietrza wkrótce zaczną to odzwierciedlać.

Pellet zamiast pomp ciepła? Odpowiedź ekspertki

Przejście z ogrzewania węglowego na pompy ciepła to dla wielu z nas prawdziwa rewolucja, na którą szczególnie starsze pokolenie może zwyczajnie nie być gotowe. Aleksandra Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE w rozmowie z muratorplus.pl zwraca uwagę na ewidentny trend w całej UE:

Polityka unijna wskazuje kierunek elektryfikacji ogrzewnictwa, czyli wykorzystania energii elektrycznej do ogrzewania naszych domów i mieszkań. Wiemy, że nie wszystkich na takie rozwiązanie będzie stać - czytamy w portalu.

Ekspertka podkreśla też, że dla polskiego odbiorcy kluczowa dla wyboru sposobu ogrzewania domu jest nie tylko energochłonność budynku, ale także jego stan. Rekomenduje ona, że w budynkach, które dotychczas ogrzewane były kotłami węglowymi lub olejowymi (a szczególnie te ze starą instalacją i nieocieplone) najlepsza będzie wymiana pieca na:

  • kotły na pellet
  • kotły na drewno kawałkowe
  • kominki na biopaliwa w małych budynkach

Z kolei nowe domy lub te po głębokiej modernizacji powinny iść w stronę pomp ciepła wspomaganych pracą paneli fotowoltaicznych.

Kotły na pellet naturalnie pasują do polskich domów

Powodem, dla którego kotły na pellet powinny zyskać w Polsce popularność, jest nie tylko wątpliwy stan starszych domów w naszym kraju. Aleksandra Jurkowska przypomina, że kotły na pellet i sam pellet w dużej mierze produkowane są w naszym kraju i tylko popularność oraz niska cena węgla w ostatnich 20-leciu spowodowała, że nie zyskały one takiej popularności, jak w innych krajach Europy: w Niemczech czy Austrii.

Ekspertka uważa także, że w porównaniu z aktualną sytuacją z gazem i prądem na świecie, pellet wydaje się bezpiecznym i pewnych źródłem ciepła. Polski pellet jest dystrybuowany na cały świat, a jest przecież także znacznie bardziej ekologicznych źródłem ciepła niż węgiel czy gaz. Nie ma zatem obaw, że w najbliższych latach prawo zabroni używania pelletu w naszych domach.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu