Ceny wody i ścieków poszybują w górę. Kiedy spodziewać się podwyżek?
Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie dysponuje danymi, według których 70 proc. spółek wodociągowo-kanalizacyjnych w I kwartale 2022 odnotowało stratę.
- Z danych, które posiada izba wynika, że ponad 20 proc. spółek prawa handlowego już złożyło wniosek o skrócenie taryfy, a około 60 proc. do takiego wniosku się przymierza - powiedział Krzysztof Dąbrowski, prezes Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie.
Wzrosły ceny za prąd oraz gaz. To właśnie, według samorządowców ma być powodem propozycji firm zajmujących się odbiorem ścieków oraz dostarczaniem czystej wody. Te chcą wzrostu taryf. Dyskusja na ten temat miała miejsce w trakcie wtorkowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Podwyżki cen za wodę i ścieki. Czy będzie zgoda państwowego przedsiębiorstwa Wody Polskie?
Choć przedsiębiorstwa gminne zajmujące się dostarczaniem wody chciałyby podniesienia stawek, to w czasie spotkania nie chciały się na to zgodzić Wody Polskie.
- To powoduje, że będziemy mieli problem z utrzymaniem infrastruktury technicznej - powiedział Marek Wójcik, pełnomocnik Związku Miast Polskich ds. legislacji, współsekretarz KWRiST.
I dlatego, jako odpowiedź na apele samorządów o urealnienie cen do panujących warunków Wody Polskie zadeklarowały, że wraz z początkiem września będą gotowe rozpocząć ponowną weryfikację procesu taryfikacji. To właśnie państwowe przedsiębiorstwo Wody Polskich w swoich obowiązkach ma m.in. nadzór nad stawkami za wody i ścieki.
- Przyjęliśmy zasadę, że woda nie może być droga. A bywa, że MPWiK przekazują dywidendę do budżetów samorządu – mówił Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Dodał również, że w obecnym roku sytuacja jest jednak wyjątkowa, co ma związek ze zmianą składników wpływających na ostateczną wysokość cen oraz taryf określanych przy pomocy rozporządzenia.
- Wszystkich nas dotykają skutki wojny i rosnącej inflacji. Dlatego zależy nam na tym, by ceny za wodę i ścieki drastycznie nie wzrastały. Jednak, jeśli już wzrost jest konieczny, nie doprowadził do wykluczeń społecznych. Woda musi być dostępna dla wszystkich - powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury w komunikacie opublikowanym przez Wody Polskie.
Odpowiedzialne za odprowadzanie ścieków i dostarczanie wody są samorządy. Zadania wodociągowo-kanalizacyjne mogą realizować gminy, jednostki organizacyjne gminy nieposiadające osobowości prawnej, utworzone przez gminy przedsiębiorstwa lub podmioty prywatne.
Przedsiębiorstwa te proponują ceny za usługi wodno-kanalizacyjne. Wody Polskie będąc regulatorem - analizują i zatwierdzają zaproponowane stawki.
- Dla nas priorytetem jest dobro mieszkańców. Nie zgadzamy się, by woda stała się dobrem luksusowym, wręcz niedostępnym. Przeanalizujemy wnikliwie propozycje przedsiębiorstw wod-kan, ale tak jak dotychczas drastycznych podwyżek nie będzie – powiedział Przemysław Daca, szef Wód Polskich.