Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe dla euro. Czy euro, dolary, inne waluty będą jeszcze droższe

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Słaby złoty i rosnące ceny sprawiają, że w tym roku zagraniczne podróże w wakacje stają się nie lada wyzwaniem finansowym. Wysoka inflacja występuje bowiem nie tylko w Polsce, ale również w wielu popularnych turystycznie krajach, w tym w strefie euro.
Słaby złoty i rosnące ceny sprawiają, że w tym roku zagraniczne podróże w wakacje stają się nie lada wyzwaniem finansowym. Wysoka inflacja występuje bowiem nie tylko w Polsce, ale również w wielu popularnych turystycznie krajach, w tym w strefie euro. Przemysław Świderski / Polska Press
Szczyt urlopowy przed nami, zwłaszcza w przypadku osób, które zaplanowały wakacje z granicą - tradycyjnie sierpień jest tam najbardziej topowym miesiącem w roku, choć w kraju przez lata przywykliśmy, że najlepsze są urlopy w lipcu. Ci, przed którymi letni wypoczynek dopiero w sierpniu, z niepokojem patrzą na kursy walut, zwłaszcza euro, bo jeśli wybierają się do europejskiego kraju z inną walutą niż euro, to w większości przypadków jej kurs z euro jest mocno powiązany. Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że ryzyko dalszego osłabiania się złotego w stosunku do euro w lipcu i sierpniu 2022, pomimo chwilowego odbicia, wynosi 57 proc.

Notowania najpopularniejszych walut we wtorek 26 lipca o godz. 6.00 rano:

  • frank szwajcarski 4,7867 zł,
  • euro 4,7220 zł
  • USD - 4,6156 zł,
  • funt brytyjski 5,5712 zł.

Ale słaby złoty to ból nie tylko planujących sierpniowy wypoczynek rozliczany w walutach, ale także planujących w związku z wakacjami długo- i krótkodystansowe podróże po kraju.

Od kursu euro i dolara mocno zależy koszt urlopu za granicą, ale i w kraju - dlaczego?

Od kursu USD dla odmiany uzależnione są mocno ceny benzyny i oleju napędowego - na rynkach światowych w tej walucie są rozliczane tradycyjnie transakcje paliwowe. Od kursu dolara zależą więc ceny benzyny i innych paliw równie mocno jak od cen ropy naftowej na rynkach światowych czy obciążeń fiskalnych typu podatek dochodowy, VAT, akcyza, opłata paliwowa itp.

Co dalej ze złotym – czy czekają nas najdroższe zagraniczne wakacje od lat?

Pierwsza połowa lipca nie była łaskawa dla złotego, który osiągnął najniższe notowania w XXI wieku. Kursy kluczowych walut w minionym tygodniu osiągnęły rekordowe poziomy. Historyczne maksyma osiągały euro, frank szwajcarski i dolar. Na początku bieżącego tygodnia nastąpiło jednak wyraźne odbicie kursu polskiej waluty.

Czy to odwrócenie trendu, czy tylko chwilowa korekta? Czy dla wyjeżdżających za granicę to będą najdroższe wakacje od lat? Analitycy londyńskiej firmy Unibet postanowili oszacować perspektywy zmian kursu złotego w kolejnych tygodniach.

Widmo recesji to niepewność na rynkach a w konsekwencji słabość takich walut jak PLN

Pesymistyczne prognozy ekspertów mają swoje źródło w kumulacji niesprzyjających czynników makroekonomicznych i geopolitycznych. To m.in. wciąż trwający kryzys międzynarodowy w Europie Wschodniej bez widocznej perspektywy końca, nadal odczuwalne skutki ogólnoświatowego kryzysu zdrowotnego czy załamanie na rynku surowców energetycznych, będące jedną z pochodnych sytuacji geopolitycznej.

Trwa głosowanie...

Jak spędzasz wakacje w tym roku?

W takich okolicznościach bardzo trudno o utrzymanie trendu wzrostowego w gospodarce – stąd prognozy zwiastujące nadejście recesji. Walka z inflacją również jest czynnikiem prowadzącym do spowolnienia. Zwiększanie stóp procentowych przekłada się bezpośrednio na spowolnienie akcji kredytowej – tzn. kreowanie mniejszej ilości nowego pieniądza i odpływ kapitału z obiegu.

Jak podkreślają przedstawiciele instytucji publicznych – perspektywa ograniczenia wzrostu inflacji może się zacząć materializować najwcześniej pod koniec roku.

Słaby złoty, drogie euro i USD: najdroższe zagraniczne wakacje od lat?

Słaby złoty i rosnące ceny sprawiają, że w tym roku zagraniczne podróże w wakacje stają się nie lada wyzwaniem finansowym. Wysoka inflacja występuje bowiem nie tylko w Polsce, ale również w wielu popularnych turystycznie krajach, w tym w strefie euro.

Jednakże słaba kondycja złotego oznacza również droższe zakupy w kantorach, co dodatkowo przekłada się na wyższy koszt wakacji.

Analitycy londyńskiej firmy Unibet oceniają, że ryzyko dalszego osłabiania się złotego w stosunku do euro w lipcu i sierpniu 2022, pomimo chwilowego odbicia, wynoszą 57%. Wszystkie te elementy wymuszą ograniczenie wydatków lub konieczność poświęcenia średnio 15-20% więcej pieniędzy na utrzymanie tego samego standardu wypoczynku, co w 2021 roku. Problem dodatkowo pogłębia skokowy wzrost cen biletów lotniczych, które na niektórych popularnych trasach zwiększyły się kilkukrotnie. Według wielu komentatorów tegoroczne urlopy będą więc skromniejsze bądź nawet ustąpią pierwszeństwa bardziej pragmatycznym wydatkom gospodarstw domowych.

Siła polskiej waluty w sierpniu: co jeszcze może na nią wpłynąć

W przypadku wartości polskiego złotego i jego notowań względem walut ważne są jeszcze dwie okoliczności: brak posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sierpniu oraz spodziewana podwyżka stóp dla euro w wykonaniu Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Brak sierpniowego posiedzenia RPP to przede wszystkim brak możliwości podniesienia stóp procentowych, a przynajmniej teoretycznie podwyżka stóp dla danej waluty ją umacnia. Z tej strony więc PLN nie ma co liczyć na wzmocnienie.

Zdobycie serc i umysłów kupujących w środku letniego wypoczynku to trudna sztuka. Prime Day stanowi bardzo potrzebny impuls dla branży detalicznej, a efekt halo zwiększa sprzedaż nawet w witrynach innych niż Amazon. W tym roku nie było wyjątków - sprzedaż online dla marek i sprzedawców detalicznych sprzedających bezpośrednio przez własne strony wzrosła o 8% we wtorek i środę w drugim tygodniu lipca w porównaniu z tym samym dwudniowym okresem w lipcu 2021 roku.

Letnie wyprzedaże 2022 na finiszu. Co kupisz taniej i o ile,...

Z kolei decyzje EBC - ogłoszone zostaną jutro, w czwartek 21 lipca o godz. 14.15 - mocno wpłyną zwłaszcza na kurs złotego względem USD i CHF. Spodziewana podwyżka stóp dla euro, pierwsza od 11 lat oznaczać będzie osłabienie notowań USD zarówno wobec euro jak i pośrednio PLN.

Ważna jest przy tym skala podwyżki stóp dla euro i: czy 0,25 pkt proc., czy 0,5 oraz słowne uzasadnienie stanowiska EBC. Im bardziej będzie ono radykalne i świadczyć o determinacji w walce z inflacją w strefie euro, tym lepiej dla tej waluty i walut z nią powiązanych a gorzej dla USD.

Co prawda mocniejsze euro nie poprawi kursu PLN względem tej waluty i innych walut krajów "wakacyjnych", ale słabszy kurs USD daje nadzieję, na obniżenie cen paliw w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu