Instalacja fotowoltaiczna połączona z generatorem prądotwórczym
Trójfazowe inwertery 5-12kW T2-DG i T3-DG od Solplanet wyposażone zostały w porty umożliwiające podłączenie generatorów prądotwórczych. – Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w rejonach o niestabilnych sieciach energetycznych – wskazuje Mariusz Jackiewicz, Technical Support Manager w Solplanet.
– Zastosowanie instalacji z agregatem prądotwórczym umożliwia dłuższe zasilanie w momencie braku prądu z sieci. W sytuacji awarii sieci inwerter przechodzi w tryb off-grid i pracuje według jednego z dwóch scenariuszy – wyjaśnia.
– Gdy poziom naładowania magazynu energii jest niski, uruchamia agregat prądotwórczy. Gdy napięcie wyjściowe agregatu zostanie ustabilizowane, przekaźnik inwertera zostanie zamknięty, a agregat zasili domowe sprzęty oraz magazyn energii. Natomiast jeśli poziom naładowania magazynu jest wysoki, falownik będzie działać w trybie off-grid, dopóki poziom ten nie spadnie poniżej wcześniej ustawionej wartości, co uruchomi agregat – tłumaczy Jackiewicz.
Dodatkowo w przypadku, gdy w czasie awarii sieci aktywne są panele fotowoltaiczne, ładują one magazyn. Jak wyjaśniono, w momencie, kiedy poziom jego naładowania jest wysoki, agregat zostaje wyłączony, a urządzenia są zasilane z paneli oraz magazynu. To z kolei ma się przełożyć na mniejsze zużycie paliwa. Jeśli użytkownik instalacji nie ma agregatu prądotwórczego, wciąż może wykorzystać nowy port falowników.
– Do tego portu można podłączać urządzenia niekrytyczne dla funkcjonowania gospodarstwa domowego, takie jak elektryczny podgrzewacz wody. W takiej sytuacji gdy moc paneli jest wystarczająca, a poziom naładowania magazynu energii wysoki, inteligentne obciążenia będą wykorzystywać nadmiar energii fotowoltaicznej do zmagazynowania energii w postaci gorącej wody – dodaje Jackiewicz.
Do nowych portów w falownikach można podłączyć agregaty trójfazowe z rozrusznikiem i funkcją autostartu. Tego typu urządzenia będą odbierać sygnały od inwertera i włączać się automatycznie w razie potrzeby.
Zarządzanie instalacją fotowoltaiczną z agregatem prądotwórczym, w tym ustawianie parametrów i warunków działania instalacji, odbywa się za pomocą aplikacji mobilnej.
