Co każda umowa powinna zawierać? Te elementy są niezbędne, aby umowa była ważna

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Umowy na piśmie zawieramy na wypadek, gdybyśmy nie mogli się porozumieć z druga stroną.
Umowy na piśmie zawieramy na wypadek, gdybyśmy nie mogli się porozumieć z druga stroną. unsplash
Umowy na piśmie zawieramy, by jasno określić zasady, warunki, oczekiwane efekty czy czas wykonania albo na wypadek, gdybyśmy nie mogli się porozumieć z druga stroną. Umowy mają być dowodem – łatwiej jest wykazać, że została zwarta, niż, gdyby umowa była jedynie ustna. Jakie elementy powinny się znaleźć w prostej umowie, którą konstruujemy bez pomocy prawnika, aby ta była ważna? Podpowiadamy, co powinna zawierać prosta umowa kupna - sprzedaży, najmu, użyczenia, na prace wykończeniowe, dotycząca malowania pokoju, remontu łazienki, sprzedaży samochodu, skoszenia trawnika lub na inne prace ogrodowe. Wzór umowy może się różnić w zależności od zakresu prac, jakie chcemy wykonać.

Prosta, własna umowa nie jest trudna w samodzielnym skonstruowaniu. Chciałbyś dodatkowo się zabezpieczyć i nie zawierać ustnie umowy, ale na piśmie? Sprawdź, na co trzeba zwrócić uwagę, aby umowa była ważna. Jakie elementy powinny się znaleźć w umowie?

Co powinna zawierać umowa? Te elementy są obowiązkowe, aby była ważna

Każda umowa, która jest zawierana na piśmie powinna zawierać:

  • wskazanie kto zawiera umowę, czyli strony umowy,
  • określenie, co jest przedmiotem umowy, innymi słowy, na jaka okoliczność umowa jest zawierana, np. kupno-sprzedaż, umowa pożyczki,
  • określenie ceny.

Tak nie jest jednak zawsze. Przykładowo, aby darowizna była skuteczna, wystarczy wskazać

  • kto,
  • komu,
  • co daruje.

Cechą darowizny jest jej nieodpłatność, dlatego nie musi być nawet wyceniana.

Kary umowne - jak je opisać w umowie, aby były skuteczne?

Jeżeli w umowie nie opiszemy szczegółowo konsekwencji i kar za naruszenie umowy – umowa nadal będzie ważna, choć może pojawić się wtedy pytanie o sens jej podpisywania. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 3 października 2019 r., sygn. akt I CSK 280/18, aby kary umowne były ważne, trzeba spełnić dwa warunki.

  • W umowie musi zostać zapisane zobowiązanie, którego niewykonanie lub nienależyte wykonanie będzie skutkowało obowiązkiem zapłaty kary. To tzw. tytuł do naliczenia kary umownej.
  • Musi zostać wskazana konkretna kwota, jaką będzie zobowiązany do zapłacenia dłużnik.

Prawa i obowiązki stron - jak je opisać w umowie?

Umowa powinna precyzyjnie i dokładnie określać obowiązki i prawa stron, które ja zawierają oraz miejsce i datę zawarcia. Podmioty, które zawierają umowę powinny być oznaczone zgodnie z wymogami prawa oraz zawierać tzw. essentialia negotti, które w przypadku każdej umowy będą zupełnie inne.

Na przykład w umowie sprzedaży essentialia negotti będą to zobowiązanie do przeniesienia własności i wydania rzeczy przez jedna stronę umowy oraz zapłata ustalonej ceny przez druga stronę.

W treści dokumentu można również zawrzeć termin realizacji umowy oraz prawa i obowiązki stron.

Jak poprawnie oznaczyć strony umowy?

Aby umowa nie rodziła wątpliwości warto również właściwie i odpowiednio precyzyjnie oznaczyć podmioty zawierające umowę. W przeciwnym razie umowa może być w całości nieważna lub bezskuteczna.

Jeżeli osoba fizyczna jest przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG trzeba pamiętać, że zawieramy umowę z konkretna osobą, która działa pod firmą, czyli swoim imieniem i nazwiskiem. Firma może zawierać również pseudonim, przedmiot lub miejsce działalności lub inne określenia.

Oznaczając takiego przedsiębiorcę możemy w umowie napisać, że jest to Jan Kowalski, który prowadzi działalność działalność gospodarczą pod firmą (i tutaj wymienić nazwę firmy), podać adres prowadzenia działalności gospodarczej, miejsce zamieszkania, oraz numer dowodu osobistego, a także numery NIP i REGON.

Podobnie będzie w przypadku spółki cywilnej. Umowy nie zawieramy z sama spółką, lecz ze wspólnikami spółki. W tym wypadku dodamy informację o tym, że działalność gospodarczą prowadzą wspólnie w formie spółki cywilnej pod firmą i adresem wraz z numerami NIP oraz REGON.

Jeżeli zaś osoba fizyczna nie prowadzi działalności gospodarczej wystarczy zawarcie jej imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru dokumentu tożsamości oraz numeru PESEL. Dane te pozwolą bez problemu zidentyfikować osobę, z którą zawarliśmy umowę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu