Spis treści
Firmy budowlane, transportowo-logistyczne i produkcyjne najczęściej planują wzrost zatrudnienia w 2025 r.
Z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika również, że w 55 proc. firm nie przewiduje zmian w wydatkach inwestycyjnych, a 67 proc. nie planuje zmian w zatrudnieniu.
"Najwięcej przedsiębiorstw planujących w 2025 r. inwestycje jest wśród firm średnich i dużych (po 36 proc. wskazań) oraz w usługach (34 proc.). Natomiast najmniej jest ich w sektorze budownictwa (22 proc.) i w handlu (23 proc.). Wzrost zatrudnienia pracowników w 2025 r., w porównaniu z 2024 r., najczęściej przewidują firmy budowlane (25 proc. wskazań), z branży TSL (24 proc.) i produkcyjne (22 proc.). Takie plany częściej mają też mikrofirmy (22 proc.) niż duże podmioty (20 proc.). Zmniejszenia zatrudnienia spodziewa się tylko 10 proc. firm. Najmniej jest ich wśród przedsiębiorstw dużych (6 proc.) i w usługach (7 proc.)" - czytanym w najnowszym raporcie PIE.
Przedsiębiorstwa z branży transportowo-logistycznej najczęściej chcą zatrudniać i inwestować
Urszula Kłosiewicz-Górecka, autorka raportu PIE, wskazuje też, że wśród przedsiębiorstw, które deklarowały wzrost nakładów inwestycyjnych w 2025 r., prawie co trzecia firma przewidywała również wzrost zatrudnienia.
"Przedsiębiorstw, które w 2025 r. deklarowały wzrost nakładów inwestycyjnych i równocześnie wzrost zatrudnienia, najwięcej było wśród firm przemysłowych i TSL (po 40 proc. wskazań)" - dowiadujemy się z opracowania PIE.
Co ciekawe, firmy chcą zwiększać zatrudnienie mimo dekalrowanych trudności w dostępności pracowników o odpowiednich kompetencjach i mimo rosnących kosztów wynagrodzenia, na które wskazują wyniki badania PIE wśród 1000 firm z grudnia 2024 r. Na spadek dostępności pracowników w 2024 r., w porównaniu z 2023 r., wskazywało 25 proc. firm, a 88 proc. na wzrost kosztów zatrudniania.
Z kolei według najnowszego raportu "Barometr Zawodów" w 2025 r. na rynku będzie brakowało pracowników w 23 zawodach, tj. o 6 mniej niż w prognozie na 2024 rok. To oznacza, że osoby z „listy deficytowej” nie tylko mogą być spokojne o swoje zatrudnienie, ale jeśli będą chciały zmienić pracę, to prawdopodobnie będą wręcz mogły przebierać w ofertach.
Poszukiwani będą m.in. pracownicy w zawodach z branży medyczno-opiekuńczej, edukacyjnej i TSL (transport-spedycja-logistyka). W 2025 roku utrzyma się deficyt w wielu profesjach z branży budowlanej – będzie ich jednak mniej niż przed rokiem. Podobnie będzie w branży produkcyjno-przetwórczej. Co ważne, w 2025 roku, w żadnym zawodzie nie pojawi się nadwyżka pracowników. W zdecydowanej większości profesji popyt zrównoważy się z podażą pracy. Bezrobocie powinno utrzymać się na stabilnym, niskim poziomie, co potwierdzają także prognozy Komisji Europejskiej – dowiadujemy się z najnowszego „Barometru Zawodów”.
Lista zawodów deficytowych w 2025 r., według Barometru Zawodów:
Dekarze i blacharze budowlani
Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy
Kierowcy autobusów
Kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych
Lekarze
Magazynierzy
Mechanicy pojazdów samochodowych
Monterzy instalacji budowlanych
Murarze i tynkarze
Nauczyciele praktycznej nauki zawodu
Nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących
Nauczyciele przedmiotów zawodowych
Nauczyciele przedszkoli
Nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych
Operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych
Opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej
Pielęgniarki i położne
Pracownicy ds. rachunkowości i księgowości
Pracownicy służb mundurowych
Psycholodzy i psychoterapeuci
Robotnicy budowlani
Samodzielni księgowi
Spawacze
źródło: PIE/ Barometru Zawodów 2025
