Co z cenami materiałów budowlanych? Tylko w marcu ceny wzrosły średnio o 30 procent! Co zdrożało najbardziej?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Przez utrudniony dostęp do niektórych materiałów koniecznych do wykończenia, budowa może się znacznie przeciągać, a jej koszty z miesiąca na miesiąc rosną.
Przez utrudniony dostęp do niektórych materiałów koniecznych do wykończenia, budowa może się znacznie przeciągać, a jej koszty z miesiąca na miesiąc rosną. pixabay
Udostępnij:
Nie od dzisiaj wiadomo, że wiosna sprzyja remontom domów. Jednak duży popyt na usługi remontowo-budowalne połączony z trudnościami w dostępie do materiałów przekładają się na wzrost kosztów takich przedsięwzięć. Tylko w marcu ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 30 proc., wynika z danych PSB. – Kwoty, jakie obecnie trzeba wydać na remont czy wykończenie własnego „M”, potrafią mocno odbić się na domowym budżecie – komentuje ekspertka.

Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, w I kwartale 2022 oddano do użytkowania 54,7 tys. mieszkań, o 3,2 proc. więcej niż przed rokiem oraz o 14 proc. więcej w porównaniu do lutego. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 29,3 tys. mieszkań – o 3,6 proc. mniej niż w I kwartale 2021 r., natomiast inwestorzy indywidualni – 24,2 tys. lokali, czyli o 12,6 proc. więcej.

Na remont trzeba wydać jeszcze więcej

– Najwięcej mieszkań w I kwartale oddano do użytkowania w województwie mazowieckim (9,3 tys.), wielkopolskim (6,7 tys.) i małopolskim (5,9 tys.). Dla właścicieli to czas pełen wydatków, szczególnie w obliczu rosnącej inflacji i cen produktów budowlanych. Kwoty, jakie obecnie trzeba wydać na remont czy wykończenie własnego „M” potrafią mocno odbić się na domowym budżecie – wskazuje Agnieszka Włodarska-Poloczek, ekspertka Wiener.

Prawie 870 tys. mieszkań w budowie

W I kwartale 2022 r. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym dla 77,8 tys. mieszkań. To 8 proc. mniej niż̇ w analogicznym okresie 2021 roku. W marcu, w porównaniu do lutego br. zanotowano wzrost o 17,8 proc. W ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku rozpoczęto budowę 53,3 tys. mieszkań, to aż 16,3 proc. mniej niż przed rokiem. Ich liczba w samym marcu wzrosła w porównaniu do lutego o 32,4 proc. Według szacunków na koniec marca 2022 roku w budowie pozostawało prawie 870 tys. mieszkań.

– Nie możemy też zapomnieć o osobach budujących własne domy, które z powodu czynników zewnętrznych znalazły się teraz w niełatwej sytuacji. Przez utrudniony dostęp do niektórych materiałów koniecznych do wykończenia, budowa może się znacznie przeciągać, a jej koszty z miesiąca na miesiąc rosną – dodaje ekspertka. – Jednocześnie część osób czeka z ubezpieczeniem budynku dopiero do momentu ukończenia prac. Tymczasem nie każdy zdaje sobie sprawę, że można ubezpieczyć dom już w trakcie jego budowy, a wraz z nim m.in. narzędzia i materiały budowlane.

Koszty budowy rosną

Według danych Grupy PSB ceny materiałów budowlanych wzrosły w marcu 2022 r. średnio o prawie 30 proc. w stosunku do marca 2021 r. Podwyżki odnotowano we wszystkich 20 grupach towarowych. Najmocniej podrożały izolacje termiczne (+63 proc.), płyty OSB (+50 proc.) i sucha zabudowa (+43 proc.). Wyższe ceny zanotowały również dachy i rynny (+37 proc.), ściany, kominy (+37 proc.), izolacje wodochronne (+33 proc.), instalacje, ogrzewanie (+26 proc.) oraz wykończenia (+25 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie