Co z cenami na sklepowych półkach? Za te produkty wkrótce zapłacimy dużo więcej. „To może być wielkim szokiem dla konsumentów"

Maciej Badowski
Opracowanie:
Zdaniem eksperta największe podwyżki cen powinny nastąpić pod koniec marca, w związku z nadchodzącą Wielkanocą. Najbardziej zdrożeją dodatki spożywcze, pieczywo, mięsa oraz nabiał. Może to też dotyczyć chemii gospodarczej, warzyw i tłuszczy zwierzęcych.
Zdaniem eksperta największe podwyżki cen powinny nastąpić pod koniec marca, w związku z nadchodzącą Wielkanocą. Najbardziej zdrożeją dodatki spożywcze, pieczywo, mięsa oraz nabiał. Może to też dotyczyć chemii gospodarczej, warzyw i tłuszczy zwierzęcych. Krystian Dobuszyński/ Polska PRess
Największy skok cen najpewniej nastąpi w marcu i obejmie dodatki spożywcze, pieczywo, mięso i nabiał. Będzie to miało związek z nadchodzącą Wielkanocą. Jak zauważa Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego, to jeszcze nie będzie wielkim szokiem dla konsumentów. Dopiero po wycofaniu zerowego VAT-u z początkiem II kw. br. fala podwyżek może zalać sklepowe półki. – Wówczas średnie wzrosty mogą dojść nawet do 10 proc., patrząc na to rok do roku – prognozuje.

Spis treści

Glapiński: Spodziewamy się dalszego spadku inflacji

Podczas styczniowego posiedzenia, Rada Polityki Pieniężnej trzeci miesiąc z rzędu nie zmieniła stóp procentowych. Cykl zatrzymał się na poziomie 5,75 po dwóch ruchach o łącznie 100 pb. Na pierwszą zmianę kosztu pieniądza najprawdopodobniej poczekamy do wiosny, ponieważ dopiero wtedy rozwiana powinna zostać niepewność dotycząca zamierzeń nowego rządu i ich wpływu na tendencje cenowe w świetle nowej projekcji inflacyjnej NBP, którą poznamy w marcu.

Spodziewamy się dalszego spadku inflacji. W pierwszym kwartale 2024 roku ten spadek może być nawet szybszy, niż przewidywaliśmy w listopadowej projekcji NBP – zapowiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej. – W efekcie inflacja w najbliższych miesiącach może obniżyć się nawet poniżej 3 proc. – dodał. – W ciągu najbliższych kilku miesięcy może się zbliżyć do celu NBP, który wynosi 2,5 proc. – prognozuje.

Jednocześnie zaznaczył, że „w najbliższych kwartałach przewidywanie inflacji obarczone jest ogromną niepewnością". – Do połowy roku możemy coś przewidywać, a później pojawia się niepewność – dodał. – Może być tak, że w drugiej połowie roku inflacja może mocno wzrosnąć, ale trudno ocenić skalę tego wzrostu i będzie to zależało od kilku czynników – mówił i wskazał trzy główne: stawkę podatku VAT na żywność, ceny gazu, energii elektrycznej i ciepła w drugiej połowie roku oraz możliwe większe wydatki z budżetu.

Kiedy nastąpi wzrost cen w sklepach i ile wyniesie?

– W I kw. 2024 roku ceny w sklepach głównie będą zależeć od zachowań producentów i działań nowego rządu. Wytwórcy będą bacznie obserwować swoją sytuację i analizować ją długoterminowo, a decyzje o ewentualnych podwyżkach podejmą raczej z końcem marca – prognozuje Robert Biegaj, ekspert rynku retailowego z Grupy Offerista.

Jednocześnie podkreśla, że „jeżeli nie będą musieli ich wprowadzać, to tego nie zrobią, by nie narażać się klientom, zwłaszcza że w zeszłym roku już podnosili swoje ceny". – I jeśli wzrost płacy minimalnej, ceny surowców lub kłopoty pogodowe nie wpłyną negatywnie na sytuację producentów, to wówczas ten okres będzie w miarę stabilny – dodaje.

Zdaniem eksperta ceny dalej będą rosły, ale z pewnością wolniej niż rok temu. Jednak o spadkach w ujęciu rocznym – poza pewnymi wyjątkami – jego zdaniem – nie ma mowy. Jak tłumaczy, po stronie producentów i samego handlu nie wystąpiły żadne czynniki, które mogłyby obniżyć ich bieżące koszty operacyjne. I póki co nie zapowiada się, że taki scenariusz będzie w ogóle możliwy w tym roku.

Czynników rosnących kosztów codziennych zakupów może być sporo. Wśród nich ekspert wymienia: podwyżki cen surowców przeznaczonych do produkcji, w tym komponentów i półproduktów, a także energii, ropy i gazu. – Ponadto należy wspomnieć o umocnieniu złotego. Warto też pamiętać o tym, że po pierwszym, styczniowym wzroście płacy minimalnej, przedsiębiorcy już teraz muszą przygotować się do kolejnego – zaplanowanego na drugą połowę roku – zauważa.

Jak bardzo wzrosną ceny? – Zakładając, że inflacja utrzyma trend spadkowy i nic nagle nie wstrząśnie rynkiem, żywność i napoje mogą zdrożeć w I kw. br. średnio o 6-8 proc. rdr. Największe podwyżki cen powinny nastąpić pod koniec marca, w związku z nadchodzącą Wielkanocą – prognozuje. – Wówczas rdr. najbardziej pójdą w górę ceny dodatków spożywczych (m.in. majonezów, ketchupów, musztard), pieczywa, mięsa oraz nabiału. Może to też dotyczyć chemii gospodarczej, warzyw i tłuszczy zwierzęcych – wymienia.

Biegaj przypomina, że w ostatnich okresach ub.r. dodatki spożywcze, chemia gospodarcza i pieczywo to były najbardziej drożejące kategorie, według cyklicznego raportu pt. „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, autorstwa UCE RESEARCH i Uczelni WSB Merito. Natomiast na minusie były produkty tłuszczowe i zapewne znów zaliczą spadek w relacji rocznej, choć już pewnie dużo mniejszy. – Wśród nich mamy przecież margarynę czy masło, a to są niezbędne produkty do przygotowania świątecznych specjałów – zaznacza.

Trzeba też mieć na uwadze to, że stan zerowego VAT-u został utrzymany do końca I kw. br. na niektóre produkty żywnościowe. Gdy przestanie już obowiązywać, ceny będą musiały pójść w górę co najmniej o wartość wynikającą z tego podatku. – Handel wszelkie dodatkowe koszty i obciążenia przeniesie jak zwykle na konsumentów. Wówczas średnie wzrosty mogą dojść nawet do 10 proc. rdr – prognozuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu