Spis treści
Na drugą połowę 2024 r. przedłużono obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną – wynosi ona 500 zł/MWh bez względu na zużycie i 693 zł dla samorządów, obiektów użyteczności publicznej, a także małych oraz średnich firm. Poza tym, zawieszono stosowanie opłaty mocowej. Wiele osób będzie też mogło ubiegać się o bon energetyczny ( 1 sierpnia ruszyło przyjmowanie wniosków, wsparcie ma charakter jednorazowy i wynosi od 300 do 1200 zł). Pojawiają się pytania o to, czy działania osłonowe zostaną utrzymane w przyszłym roku.
"Nasz rząd dba także o zapewnienie cen energii na akceptowalnym społecznie poziomie oraz podejmuje działania, które pozwolą utrzymać inflację w ryzach. Dlatego wracamy do mechanizmów rynkowych energii stopniowo, wspierając obywateli, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw domowych o niższym dochodzie. Uważam osobiście, że w 2025 roku musimy być gotowi na różne scenariusze" - wskazała Henning-Kloska zapytana przez "Rz", czy mrożenie cen energii będzie przedłużone także na 2025 rok.
Co z cenami energii i działaniami osłonowymi w 2025 r.?
Ministra wskazała, że kształtowanie się cen na giełdzie jest zmienne, dlatego też warto analizować trendy giełdowe w dłuższym horyzoncie czasowym.
"Druga połowa roku i kształtowanie się cen energii na rynkach światowych pokażą, czy mrożenie cen energii w postaci cen maksymalnych będzie potrzebne. Jeśli rynek będzie się stabilizował, interwencja państwa nie będzie konieczna" - zaznaczyła.
Hennig-Kloska przyznała, że ceny energii zatwierdzone w taryfach sprzedawców nadal znacząco odbiegają od ceny maksymalnej przyjętej w ustawie."Faktycznie w ostatnich tygodniach pojawiły się lekkie zachwiania na rynku wywołane m.in. wejściem w życie reformy rynku bilansującego. Dlatego też być może przedłużenie mrożenia cen energii ze stałą ceną dla gospodarstw domowych będzie nadal konieczne" - dodała.
Hennig-Kloska niedawno poinformowała, że w projekcji finansowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska na 2025 rok uwzględniono zabezpieczenie środków na osłony energetyczne. Decyzja w tej sprawie będzie należeć do rządu.
Szefowa resortu klimatu: prosumenci będą mieli wybór
Szefowa resortu klimatu i środowiska odniosła się również do kwestii wyboru rozliczania się przez prosumentów. "Chcemy dać prosumentom możliwość świadomego wyboru. Będą mogli dobrowolnie przejść na rozliczenie w oparciu o dynamiczną rynkową cenę energii, ale również pozostać w rozliczeniu w oparciu o średnią cenę miesięczną energii, jeśli ktoś preferuje stabilniejszy profil cenowy. Przejście na rozliczenie godzinowe będzie wiązać się ze zmiennością ceny odkupu nadwyżek energii elektrycznej produkowanej przez prosumentów" - przekazała w rozmowie z "Rz" Paulina Hennig-Kloska.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?