Spis treści
Inflacja w kwietniu 2025 r. wyniosła 4,2 proc. w ujęciu rocznym
W kwietniu 2025 roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 4,2 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z marcem odnotowano wzrost o 0,4 proc. - takie dane przedstawił w środowym szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny. Przypomnijmy też, że w marcu 2025 r. inflacja wyniosła 4,9 proc. w porównaniu rok do roku.
Rafał Benecki i Michał Rubaszek, ekonomiści ING Banku Śląskiego, zauważyli, że inflacja bazowa spadła w kwietniu do poziomu 3,4-3,5 proc. z 3,6 proc. w marcu. Według nich, spadek inflacji rocznej jest wynikiem kilku kluczowych czynników.
Ograniczeniu inflacji sprzyja spowolnienie dynamiki płac oraz niski popyt
Głównym czynnikiem, który przyczynił się do obniżenia inflacji, jest efekt bazy związany z przywróceniem VAT na żywność w kwietniu 2024 roku. To właśnie ten czynnik spowodował, że inflacja roczna dla cen żywności zmniejszyła się z 6,7 proc. do 5,3 proc. Kolejnym istotnym elementem jest przyspieszenie spadku cen paliw, które w ujęciu rocznym wyniosło 8,3 proc. w porównaniu do 4,7 proc. w marcu. To zjawisko jest związane z deprecjacją dolara oraz spadkiem cen ropy na rynkach międzynarodowych.
Ekonomiści ING BSK podkreślili również, że ograniczeniu inflacji sprzyja spowolnienie dynamiki płac oraz niski popyt, co prowadzi do stopniowego obniżania się dynamiki inflacji bazowej.
Ważny argument w dyskusjach na temat skali obniżek stóp procentowych NBP
Eksperci ocenili, że ścieżka inflacji na początku roku jest znacznie niższa od marcowej projekcji NBP. Zaznaczyli, że w drugiej połowie roku, po wygaśnięciu efektu bazy odmrożenia cen energii z lipca 2024 roku, inflacja powróci do akceptowalnego przedziału wahań wokół celu NBP i zbliży się do poziomu 3 proc. w ujęciu rocznym.
„Dzisiejsze dane stanowią ważny argument w dyskusjach na temat skali obniżek stóp procentowych NBP na posiedzeniu RPP w przyszłym tygodniu. Za granicą, dane z Eurolandu i USA pokazują, że gospodarka globalna spowalnia. W Eurolandzie ECB zastanawia się jak duży dezinflacyjny wpływ będzie miał zalew chińskim importem” – wskazali Rafał Benecki i Michał Rubaszek.
„Spodziewamy się cięcia stóp o 50 pkt bazowych w maju i 125 pb w całym roku” – dodali.
źródło: PAP
