Spis treści
Dziewięć miesięcy okresu przejściowego dla producentów i sprzedawców podgrzewanych wyrobów tytoniowych
W głosowaniu nad projektem, który ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy, 17 członków komisji opowiedziało się za jego przyjęciem. Dwie osoby były przeciw, a kolejne dwie wstrzymały się od głosu. Projekt, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, nie został zmieniony w żadnym punkcie.
Wiceszef resortu zdrowia, Wojciech Konieczny, wyjaśnił posłom, że dziewięciomiesięczny okres przejściowy dla producentów i sprzedawców wynika z konieczności uzyskania opinii Biura do spraw Substancji Chemicznych. Biuro to ma sześć miesięcy na wydanie opinii dotyczącej produktu zgłoszonego do sprzedaży.
– Zaproponowane 9 miesięcy okresu przejściowego zapewni, że producenci będą w stanie wypełnić wymogi wymienionej procedury zgłoszenia nowych nowatorskich wyrobów tytoniowych – tłumaczył Konieczny.
Znaczący wzrost sprzedaży podgrzewanych wyrobów tytoniowych
W uzasadnieniu projektu jego autorzy wskazali, że według danych Komisji Europejskiej, sprzedaż podgrzewanych wyrobów tytoniowych wzrosła w ostatnich latach o 2009 proc. Obecnie ich udział w rynku wyrobów tytoniowych w Unii Europejskiej wynosi 3,33 proc.
– W związku z tym należy podzielić stanowisko Komisji Europejskiej wskazujące na pojawienie się „istotnej zmiany okoliczności”, wymuszającej przyjęcie odpowiedniego aktu delegowanego na poziomie całej Unii Europejskiej mającego na celu zniesienie zwolnienia z zakazu stosowania aromatów charakterystycznych w podgrzewanych wyrobach tytoniowych – brzmi fragment uzasadnienia.
Projekt ustawy zostanie przedstawiony na posiedzeniu plenarnym Sejmu w czwartek. Sprawozdawcą projektu będzie Marta Golbik, posłanka Koalicji Obywatelskiej oraz przewodnicząca komisji zdrowia.
Źródło: PAP
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
