Spis treści
W Polsce przybywa uchodźców z Ukrainy
– Jak wynika z październikowych danych opublikowanych przez Eurostat, w Polsce, po raz pierwszy od 9 miesięcy wzrosła liczbazarejestrowanych uchodźców, czyli osób posiadających status ochrony tymczasowej – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Anatoliy Zymnin z EWL.

Jak podaje, na koniec października 2023 roku liczba ukraińskich uchodźców wynosiła w naszym kraju ponad 957 tys., co stanowi wzrost o ok. 2 tys. w stosunku do września tego roku. Z kolei marcu 2023 roku liczba ukraińskich uchodźców w Polsce wynosiła 995 tys. i stopniowo malała.
Zymnin w rozmowie z nami przypomina, że jeszcze „kilka miesięcy temu byliśmy świadkami rosnącej fali wyjazdów obywateli Ukrainy z Polski, a obecnie widzimy, że trend ten się odwraca”. – Ta tendencja spadkowa, malejąca została przełamana i to wyraźnie widać – mówi i dodaje, że w tym samym okresie w roku ubiegłym odnotowywany był spadek liczby uchodźców zarejestrowanych w Polsce.
Czym spowodowany jest napływ uchodźców z Ukrainy do Polski?
Zdaniem Zymnina jest to spowodowane nadejściem chłodniejszych miesięcy, trwającej wojny i intensyfikacji ataków Rosji na infrastrukturę energetyczną Ukrainy.
– Dodatkowo, koniec roku tradycyjnie przynosi większą liczbę ofert pracy w sektorach, takich jak logistyka czy e-commerce, które są dostępne także dla osób bez wysokich kwalifikacji czy zaawansowanej znajomości języka – dodaje.
Co to jest praca dodatkowa. Sprawdź, gdzie znajdziesz zatrud...
Zdaniem eksperta powyższe okoliczności mogą przyczynić się do utrzymania trendu przyjazdów uchodźców do Polski, jednak dopiero nadchodzące miesiące pokażą, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja.
– Dopóki trwa wojna, możemy spodziewać się, że uchodźcy z Ukrainy będą kontynuować swoją podróż do naszego kraju – dodaje.
Uchodźcy z Ukrainy w Unii Europejskiej
Z danych Eurostatu wynika, że wzrost liczby obywateli Ukrainy objętych ochroną tymczasową zaobserwowano w całej Unii Europejskiej. W październiku 2023 roku liczba ta przekroczyła 4,162 mln osób, co oznacza wzrost o ponad 50 tys. w ciągu miesiąca.
Głównymi krajami UE przyjmującymi beneficjentów ochrony czasowej z Ukrainy były:
- Niemcy (1,176 mln),
- Polska (0,957 mln)
- Czechy (0,364 mln).