Cyberbezpieczeństwo. Nie komputery, a smartffony. Hakerzy obrali nowy cel

AIP
Fakt, że do ataków wykorzystywane są w Polsce telefony potwierdza Policja.
Fakt, że do ataków wykorzystywane są w Polsce telefony potwierdza Policja. 123RF
Upowszechnienie smartfonów to nowe możliwości dla hakerów, a więc duże ryzyko dla firm i konsumentów. Większość firm jest świadomych, że hakerzy włamują się do komputerów, niestety przedsiębiorcy zaniedbują ochronę firmowych telefonów, które coraz częściej są koniem trojańskim cyberoszustów. Równocześnie aż 64 proc. firm uważa, że zagrożenie atakami na urządzenia mobilne wzrosło w ciągu ostatniego roku i ta tendencja utrzyma się w przyszłości.

- Hakerzy podejmujący atak na firmę wykorzystują zazwyczaj najsłabsze ogniwo cyberochrony. Wśród przedsiębiorców rośnie świadomość konieczności zabezpieczania komputerów, więc przestępcy swoją aktywność skierowali na zazwyczaj słabiej chronione smartfony. To stwarza duże zagrożenie, bo wiele telefonów ma dostęp do zasobów znajdujących się na komputerach. Znajdują się na nich dane osobowe i poufne informacje − często te same, co na urządzeniach stacjonarnych. Trzeba zdać sobie sprawę, że o ile komputer pracuje 8 czy nawet kilkanaście godzin na dobę, o tyle telefon jest podłączony do sieci i narażony na atak przez 24 godziny na dobę, w dodatku 7 dni w tygodniu − smartfony nie przechodzą w offline – mówi Wojciech Gołębiowski, dyrektor zarządzający Veronym.

Cyberataki bardziej „dochodowe” niż narkotyki

Straty mogą być bardzo duże. W rankingu Interpolu przestępczość internetowa wyprzedziła pod względem „dochodowości” handel narkotykami. Według danych Cisco 45 proc. cyberataków w naszym kraju spowodowało straty wynoszące ponad 100 tys. dol. Wg badania KPMG z listopada 2018 r. 45 proc. firm w Polsce wykorzystuje urządzenia mobilne do dostępu do firmowej poczty, zaś́ 22 proc. organizacji realizuje część procesów biznesowych z wykorzystaniem aplikacji mobilnych. 64 proc. firm uważa, że zagrożenie atakami na urządzenia mobilne wzrosło w ciągu ostatniego roku i ta tendencja utrzyma się w przyszłości - to jednak dane z całego świata, w Polsce z taką świadomością jest gorzej. Firmy, które poświęciły bezpieczeństwo urządzeń mobilnych na rzecz większej wygody użytkowania są 2,4 raza bardziej podatne na utratę danych i przestoje.

Przeczytaj także:

Fakt, że do ataków wykorzystywane są w Polsce telefony potwierdza Policja, m.in. z woj. lubuskiego. Wykryty tam atak polega na wysyłaniu przez przestępców wiadomości SMS informujących o konieczności dopłaty za usługę, z której atakowani rzeczywiście korzystali np. sieci komórkowej czy kablówki. W wiadomości podawany jest link do strony, przez którą należy dokonać opłaty. Ponieważ w SMSie podawano niewielkie kwoty, wiele osób realizowało operację bez weryfikacji jej zasadności. Niestety zamiast 5 czy 10 zł z ich kont hakerzy pobierali dużo wyższe kwoty - nawet kilka tysięcy złotych.

Fałszywe linki podawane w SMSach mogą prowadzić do instalacji na smartfonie aplikacji czy oprogramowania wykradającego dane, treści plików pdf czy tabel excela np. z zestawieniami finansowymi czy adresami kontrahentów. Zapisy z kalendarza, zdjęcia czy e-maile mogą posłużyć jako materiał do szantażu i żądania zapłaty okupu w zamian za nieujawnianie niewygodnych treści. Złośliwe oprogramowanie zainstalowane na telefonie może prowadzić też do kradzieży danych podczas logowania do mobilnych aplikacji bankowych. Znane są już przypadki wyczyszczenia firmowego konta z użyciem wykradzionego loginu i hasła do banku. Zagrożenia pojawiają się nie tylko podczas próby połączenia z serwerem czy po pobraniu zainfekowanego pliku, ale przez cały czas, ponieważ często przypominają konia trojańskiego i uśpione czekają na najlepszy moment, aby skompromitować firmę.

Obejrzyj wideo:

Gwiazdowski: Przyjmę euro w każdej ilości. Natomiast jeżeli chodzi o Polskę, to udzielę negatywnej odpowiedzi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu