Cyfryzacja może uratować ten sektor przed kryzysem

Maciej Badowski
Opracowanie:
Digitalizacja to dziś konieczność dla polskich firm energetycznych. Nowe technologie mogą być potężnym sprzymierzeńcem w wysiłkach na rzecz transformacji sektora.
Digitalizacja to dziś konieczność dla polskich firm energetycznych. Nowe technologie mogą być potężnym sprzymierzeńcem w wysiłkach na rzecz transformacji sektora. Mariusz Kapala/ Polska Press
Jak wynika z raportu Ember, wzrost udziału energii słonecznej w polskim miksie energetycznym do 9 proc. to tylko jeden z przykładów, jak szybko zmienia się krajobraz energetyczny kraju. Jednak droga do neutralności klimatycznej jest pełna wyzwań, a węgiel wciąż odgrywa kluczową rolę w krajowej energetyce.

Spis treści

Wyzwania na drodze do neutralności klimatycznej

Polska, będąc jednym z największych producentów energii z węgla w Unii Europejskiej, stoi przed trudnym zadaniem transformacji energetycznej. Raport Forum Energii „Polskie Sieci 2040” wskazuje na kluczowe bariery, które utrudniają rozwój odnawialnych źródeł energii w kraju. Jednym z głównych wyzwań jest efektywne włączenie nowych mocy do sieci elektroenergetycznej.

Eksperci z Bentley Systems podkreślają również konieczność zwiększenia potencjału cyfrowego polskich firm energetycznych. Wzrost otwartości na innowacje i nowatorskie rozwiązania jest niezbędny, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów oraz zmienności cen na globalnych rynkach. Cyfryzacja może zapewnić przedsiębiorstwom energetycznym większą efektywność i elastyczność, które są kluczowe w dzisiejszych warunkach biznesowych.

Metoda małych kroków w transformacji cyfrowej

Transformacja cyfrowa w sektorze energetycznym to proces, który wymaga przemyślanej strategii i stopniowego wdrażania zmian. Podstawą skutecznej cyfryzacji są dane, które stanowią fundament sprawnego zarządzania infrastrukturą i optymalizacji jej działania.

– Dla każdej firmy z sektora energii dane stanowią fundament sprawnego zarządzania infrastrukturą i optymalizacji jej działania. Jednak to, czy będą skuteczne, zależy od ich jakości i spójności. Nieuporządkowane, nieaktualne lub fragmentaryczne wskaźniki mogą prowadzić do błędnych prognoz. Wtedy ryzyko usterek rośnie, co przekłada się wzrost niepotrzebnych kosztów i przestoje w pracy – zauważa Jakub Rumian, dyrektor sprzedaży na Europę Środkowo-Wschodnią w Bentley Systems.

Jak podkreślono, firmy energetyczne muszą nauczyć się efektywnie zarządzać danymi, które często są rozproszone i trudno dostępne. Wiele przedsiębiorstw wciąż przechowuje kluczowe informacje w tradycyjnych formatach, co utrudnia ich analizę w czasie rzeczywistym. Zastosowanie strategii zarządzania danymi podstawowymi (MDM) może pomóc w ujednoliceniu i uporządkowaniu tych zasobów.

Cyfrowe bliźniaki i nowoczesne narzędzia cyfrowe

Strategia MDM to nie tylko eliminacja silosów informacyjnych, ale także integracja różnych systemów i usprawnienie procesów cyfryzacyjnych. Dzięki temu możliwe jest wdrożenie zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak cyfrowe bliźniaki.

– Strategia MDM eliminuje silosy informacyjne, integruje różne systemy i usprawnia procesy cyfryzacyjne. Tworzy także podstawę dla wdrożenia w firmie zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak cyfrowe bliźniaki – tłumaczy Rumian.

Cyfrowe bliźniaki to wirtualne modele, które dostarczają danych o działaniu urządzeń w czasie rzeczywistym. Umożliwiają operatorom wgląd w bieżący stan działania urządzeń i prognozowanie przyszłych wyników. Wspierają także działania na rzecz ograniczania strat i emisji CO2, co jest kluczowe w dążeniu do neutralności klimatycznej.

Digitalizacja to dziś konieczność dla polskich firm energetycznych. Nowe technologie mogą być potężnym sprzymierzeńcem w wysiłkach na rzecz transformacji sektora.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu