Więcej rynku, mniej regulacji, kluczem do transformacji energetycznej

Maciej Badowski
Opracowanie:
Andrzej Modzelewski, prezes zarządu E.ON Polska.
Andrzej Modzelewski, prezes zarządu E.ON Polska. E.ON
Transformacja energetyczna w Polsce to złożony proces, który wymaga stabilnych i przewidywalnych regulacji prawnych. – Klienci muszą być bardziej zaangażowani, a system powinien motywować do wykorzystania nadwyżek energii, na przykład przez ich darmowe udostępnianie w godzinach kiedy występuje nadpodaż z OZE – wskazał Andrzej Modzelewski, prezes zarządu E.ON Polska.

Zrównoważona strategia dla wzrostu międzynarodowej konkurencyjności

Transformacja energetyczna w Polsce wymaga precyzyjnego podejścia do regulacji i planowania inwestycji. Kluczowe jest wybranie technologii, które pozwolą konkurować międzynarodowo. Polska stoi przed wyzwaniem ogromnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, które może przekroczyć 200 terawatogodzin w 2030 roku.

Musimy dogonić rozwinięte gospodarki, a to wymaga spójnej strategii zarówno w zakresie technologii, jak i finansowania. Polska stoi w obliczu ogromnego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną, które według prognoz może przekroczyć 200 terawatogodzin w 2030 roku. Kluczowe będzie wybranie technologii, które pozwolą konkurować nam międzynarodowo – mówił Andrzej Modzelewski, prezes zarządu E.ON Polska w trakcie Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL.

Transformacja energetyczna powinna być prowadzona z uwzględnieniem konieczności zaangażowania odbiorców w dbanie o rynek energii. Dynamiczne taryfy mogą zachęcić konsumentów do bardziej efektywnego wykorzystania energii.

– Klienci muszą być bardziej zaangażowani, a system powinien motywować do wykorzystania nadwyżek energii, na przykład przez ich darmowe udostępnianie w godzinach kiedy występuje nadpodaż z OZE – zaproponował.

Systemy wsparcia finansowego i wyzwania regulacyjne

Zapewnienie odpowiedniego finansowania planowanych inwestycji jest kluczowe dla transformacji energetycznej. Instrumenty takie jak gwarancje KPO czy zielone obligacje mogą odegrać istotną rolę. Stabilne i przewidywalne ramy prawne pozwolą zminimalizować ryzyko inwestycyjne.

– Więcej rynku, mniej regulacji – to powinno być nasze motto. Musimy unikać nadmiernej centralizacji i pozwolić na rozwój elastycznych modeli finansowania inwestycji, które zwiększą konkurencyjność całego sektora – mówi Andrzej Modzelewski.

Długoterminowe strategie rynkowe i legislacyjne są niezbędne do wspierania obszaru energii odnawialnej. Elastyczne modele finansowania mogą zwiększyć konkurencyjność sektora energetycznego.

Inwestycje, edukacja i wzrost świadomości

Dekarbonizacja sektora energetycznego jest kluczowa dla powodzenia transformacji energetycznej. Wymaga to inwestycji, edukacji odbiorców energii i podnoszenia świadomości ekologicznej w społeczeństwie. E.ON Polska angażuje się w działania na rzecz transformacji energetycznej, wspierając klientów indywidualnych i biznesowych.

Grupa E.ON w Polsce dekarbonizuje wytwórcze źródła ciepła, realizując projekty obejmujące wszystkie aktywa, w których spółka ma udziały. Celem jest zastąpienie węgla innymi źródłami ciepła, takimi jak kogeneracja gazowa, geotermia, wielkoskalowe pompy ciepła, ciepło uzyskane ze spalania odpadów, kotły biomasowe i sieci niskotemperaturowe.

Przyszłość transformacji energetycznej w Polsce

Transformacja energetyczna w Polsce wymaga zarówno stabilnych regulacji, jak i zaawansowanego planowania inwestycji. Kluczowe będzie rozwijanie sektora odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, PV oraz biometan jako stabilne źródło. Aktywa te powinny działać ze wsparciem elastycznych systemów magazynowania i inteligentnych sieci dystrybucyjnych.

– Musimy tworzyć warunki, które przyciągną inwestorów i pozwolą rozwijać różnorodne, konkurencyjne technologie w sektorze energetycznym. Najważniejsze jest, abyśmy nie bali się wykorzystywać potencjału, który już mamy – zarówno w energetyce, jak i w elastycznym podejściu do potrzeb konsumentów – podsumował Modzelewski.

O E.ON Polska

E.ON Polska jest częścią międzynarodowej Grupy E.ON, wiodącego międzynarodowego koncernu energetycznego. Jako Grupa obsługuje około 48 milionów klientów na 15 rynkach w Europie. Skupia największych operatorów dystrybucji energii elektrycznej i gazu ziemnego w Europie. Jest właścicielem 1,6 miliona kilometrów sieci dystrybucyjnych energii elektrycznej, gazu i ciepła w tym regionie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu