Spis treści
Kluczowe inwestycje w infrastrukturę energetyczną
Projekt planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034 przewiduje budowę 4700 km nowych linii 400 kV oraz modernizację istniejącej infrastruktury. W ramach planu powstanie również 28 nowych stacji oraz 110 zmodernizowanych stacji elektroenergetycznych.
„Łączne szacowane nakłady na inwestycje planowane przez PSE to ponad 64 mld zł do 2034 r.” - poinformowała spółka.
Jednym z najważniejszych elementów planu jest budowa połączenia stałoprądowego (HVDC), które połączy północ z południem kraju. To innowacyjne rozwiązanie pozwoli na efektywne przesyłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców, minimalizując jednocześnie obciążenie reszty sieci przesyłowej.
Przygotowania do przyłączenia elektrowni jądrowej
Plan rozwoju sieci przesyłowej uwzględnia także przyłączenie do systemu elektroenergetycznego pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. Dodatkowo, planowane jest oddanie do eksploatacji małych reaktorów jądrowych (SMR).
Te inwestycje w energetykę jądrową są kluczowe dla zapewnienia stabilności dostaw energii oraz redukcji emisji CO2, co jest zgodne z polityką energetyczną Polski i Unii Europejskiej.
Wzrost potencjału OZE
Implementacja nowego planu rozwoju sieci przesyłowej umożliwi znaczący wzrost potencjału tworzenia nowych źródeł odnawialnych źródeł energii).
„Pozwoli m.in. na wyprowadzenie do ok. 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, ok. 45 GW elektrowni fotowoltaicznych i ponad 19 GW farm wiatrowych” - poinformowała spółka.
Dzięki tym inwestycjom, Polska będzie mogła produkować około 160 TWh rocznie energii odnawialnej w perspektywie 10 lat. To znaczący krok w kierunku zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energetycznym.
Wariantowe scenariusze rozwoju
Plan rozwoju sieci przesyłowej zawiera także wariantowe scenariusze rozwoju Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Uwzględniają one różne możliwe kierunki rozwoju infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych.
Operator zaznaczył, że plan uwzględnia postępującą elektryfikację ciepłownictwa i transportu, co znacząco wpłynie na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.
Wpływ na krajowy system elektroenergetyczny
Realizacja planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034 ma kluczowe znaczenie dla przyszłości polskiego systemu elektroenergetycznego. Dzięki nowym inwestycjom, Polska będzie mogła lepiej zarządzać rosnącym zapotrzebowaniem na energię oraz rozwijać nowe źródła energii odnawialnej.
„Jednym z najważniejszych projektów przewidzianych w PRSP jest budowa połączenia stałoprądowego (HVDC), łączącego północ z południem kraju. Pozwoli to na przesłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców, bez obciążania przy tym reszty sieci przesyłowej” - podkreśliły PSE.
Dzięki tym działaniom, Polska będzie mogła zrealizować swoje cele związane z transformacją energetyczną, jednocześnie zapewniając stabilność i bezpieczeństwo dostaw energii dla obywateli i przemysłu.
