Czy przedsiebiorcy boją się kolejnych, możliwych obostrzeń? Branża handlowa o paszportach covidowych

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Przedsiębiorcy boją się powtórzenia sytuacji z poprzednich fal koronawirusa. Dla wielu z nich skutkowało to ograniczeniami lub całkowitym zablokowaniem prowadzonej działalności gospodarczej. Pogorszyło to znacznie ich kondycję finansową.
Przedsiębiorcy boją się powtórzenia sytuacji z poprzednich fal koronawirusa. Dla wielu z nich skutkowało to ograniczeniami lub całkowitym zablokowaniem prowadzonej działalności gospodarczej. Pogorszyło to znacznie ich kondycję finansową. 123rf
Liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wzrasta. Przedsiębiorcy boją się powtórzenia sytuacji z poprzednich fal pandemii. Dla wielu z nich skutkowało to ograniczeniami lub całkowitym zablokowaniem prowadzonej działalności gospodarczej.

Liczba nowych zakażeń ciągle rośnie i budzi nowe obawy przedsiębiorców.

„Dziennik Gazeta Prawna” pytała o nastroje wśród przedsiębiorców. Rosnąca liczba zakażeń niepokoi najbardziej handlowców rozpoczynających czas świątecznych zakupów.

- Kolejny lockdown byłby dla branży centrów handlowych katastrofą, zwłaszcza w najważniejszym dla sektora okresie przedświątecznym, gdy notowane są najwyższe obroty, towar jest upłynniany i równocześnie gromadzone są środki, które pozwolą przetrwać trudniejsze zimowe miesiące pierwszego kwartału następnego roku. Lockdown skutkowałby olbrzymimi problemami finansowymi po stronie najemców i wynajmujących – powiedział Krzysztof Poznański, dyrektor zarządzający PRCH.

Paszporty covidowe przy wejściach do galerii? Branża handlowa boi się obostrzeń

Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług zaproponował rozwiązania mające ograniczyć ryzyko nałożenia nowych restrykcji.

- Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług rekomenduje, by handel i usługi pozostały dostępne przynajmniej dla osób zaszczepionych – sprawdzanie paszportów covidowych lub negatywnego testu przy wejściach do galerii handlowych wydaje się być prostym i skutecznym zabiegiem do zastosowania w przypadku eskalacji pandemii - proponują przedstawiciele branży handlowej. - Związek podkreśla, że popiera powszechny program szczepień jako kluczowy dla publicznego zdrowia i bezpieczeństwa. Już rok temu w grudniu 2020 pracodawcy zrzeszeni w Związku zgłaszali propozycje udostępniania powierzchni w centrach handlowych pod punkty szczepień - napisali przedstawiciele handlowców. Zarząd zaznaczył także, że postulują wprowadzenie regulacji umożliwiających weryfikację zaszczepienia pracowników.

Weryfikacja zaszczepienia. W Polsce trwają prace nad projektem ustawy zezwalającej na sprawdzenie, czy ktoś był szczepiony przeciwko koronawirusowi

Do Sejmu trafi projekt ustawy zezwalający na weryfikacje pracownika pod względem zaczepienia - informował o tym w zeszłym tygodniu poseł Czesław Hoc z PiS, sprawozdawca ustawy. Ustawa, nad którą toczą się prace ma się opierać na trzech filarach:

  • Przedsiębiorca ma mieć możliwość poproszenia pracownika o certyfikat zaszczepienia. Gdy ten takiego nie posiada, istnieje możliwość reorganizacji pracy.
  • Podmioty lecznicze mogą zarządzić obowiązek szczepienia pracownika, w sytuacji niezaszczepienia przysługuje im prawo zwolnienia go z pracy.
  • Przedsiębiorstwo, w którym wszyscy pracownicy zostali zaszczepieni uzyska specjalne przywileje i możliwość funkcjonowania bez względu na wprowadzane restrykcje.

Poseł Czesław Hoc wyraził również nadzieję, że projekt będzie procedowany w pierwszych dniach grudnia. Zastrzegł, że proponowany tekst ustawy będzie jeszcze dyskutowany, m.in. na sejmowej Komisji Zdrowia.

- Uważam, że wszelkimi sposobami powinniśmy ograniczać rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale ten projekt budzi sporo kontrowersji i wątpliwości – mówił Henryk Kowalczyk, wicepremier i minister rolnictwa w Radiu Plus. Dodał, że trakcie posiedzeń rządu nie było mowy o dodatkowych obostrzeniach. Zauważył również, że ewentualne ograniczenia w dużej mierze zależą to od liczby zajętych łóżek w szpitalach i liczby wolnych respiratorów.

Lockdown i ograniczenia w Polsce - czy rząd zdecyduje się je wprowadzić?

Adam Niedzielski pytany, czy jest możliwość wprowadzenia nowych obostrzeń mówił, że jest to jeden z możliwych scenariuszy. Aby do tego doszło, liczba zakażeń musiałaby nadal wzrastać. Tymczasem ministerstwo liczy, że w najbliższych dniach czeka nas szczyt IV fali. Tym samym prognozuje spadek liczby nowych przypadków. Gdyby zakażeń nadal było więcej, wówczas będą wdrażać instrumenty zwiększające restrykcje.

Austria od poniedziałku zdecydowała się na ogólnokrajowy lockdown.

- Przepraszam, że podejmuję tak drastyczne środki - mówił w piątek Alexander Schallenberg, austriacki kanclerz na antenie telewizji ORF.

W Austrii od 2022 roku szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe. W czasie konferencji prasowej kanclerz Alexander Schallenberg mówił, że takie środki są niezbędne. Jako powód wskazał, że „zbyt wielu wykazało niesolidarność” - informuje „Kronen Zeitung”, austriacki niezależny dziennik z siedzibą w Wiedniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu