Czy tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona? Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Prawie na pewno

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0 ma obowiązywać do 31 lipca 2022 włącznie. Pojawiają się jednak głosy, że rząd będzie zmuszony ja przedłużyć.
Rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0 ma obowiązywać do 31 lipca 2022 włącznie. Pojawiają się jednak głosy, że rząd będzie zmuszony ja przedłużyć. 123rf
Rządowa tarcza antyinflacyjna 2.0 ma obowiązywać do 31 lipca 2022 włącznie. Pojawiają się jednak głosy, że rząd będzie zmuszony ja przedłużyć. Podobnego zdania jest Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. - Rząd prawie na pewno będzie musiał wydłużyć tarczę antyinflacyjną – mówił na antenie Polsat News.

Czy tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona?

Niewykluczone, że rząd zdecyduje się na wydłużenie czasu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Już teraz pojawiają się głosy, że może się to okazać słusznym rozwiązaniem.

- Rząd prawie na pewno będzie musiał wydłużyć tarczę antyinflacyjną – mówił we wtorek 8.03.2022 na antenie Polsat News Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Według Borysa główne znaczenie będą miał tutaj sankcje nałożone na Rosję. Skutki sankcji odczują także Polacy w formie podwyższonej inflacji widocznej m.in. w cenach paliwa. W jego ocenie inflacja utrzyma się na poziomie pomiędzy 9, a 11%.

Wynika to stąd, że w wyliczanym przez GUS koszyku inflacyjnym prawie 20% stanowią nośniki energii i użytkowanie mieszkania.

- Rząd najprawdopodobniej będzie zmuszony przedłużyć tarczę antyinflacyjną na drugie półrocze. Kluczowa walka dla wzrostu gospodarczego i ścieżki inflacyjnej rozegra się na rynku ropy. Tu są dwa scenariusze. Jeden zakłada, że cena ropy mocno rośnie, co stanowi ryzyko stagflacji w 2023 r. To byłaby zła wiadomość, oznaczająca, że Rosja więcej zarabia. Drugi scenariusz zakłada, że USA i Arabia Saudyjska uruchamiają olbrzymią podaż ropy, Europa odcina Rosję przy spadku cen rzędu 60–70% - powiedział Paweł Borys w wywiadzie dla czwartkowego (3.03.2022) numeru „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jak znaczył, byłby to idealny scenariusz, w którym gigantyczne koszty poniesie Rosja, a Europa i USA będą mogły się cieszyć wzrostem gospodarczym i spadkiem inflacji.

Rządowa tarcza antyinflacyjna obniżyła tymczasowo podatki:

  • VAT na gaz ziemny z 23% do8 %,
  • VAT na energię elektryczną z 23 na 5 % oraz zniosła akcyzę na energię elektryczną,
  • VAT na ciepło systemowe z 23 do 8%,
  • maksymalnie zmniejszając akcyzę będącą składnikiem ceny paliwa, co powinno pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu inflacji.

Niższe podatki na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną oraz zerowy VAT na żywność, gaz ziemny oraz nawozy obowiązują od 1 lutego do końca lipca 2022 r.

Niezawodny telefon w najlepszej cenie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu