Czy tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona?
Niewykluczone, że rząd zdecyduje się na wydłużenie czasu obowiązywania tarczy antyinflacyjnej. Już teraz pojawiają się głosy, że może się to okazać słusznym rozwiązaniem.
- Rząd prawie na pewno będzie musiał wydłużyć tarczę antyinflacyjną – mówił we wtorek 8.03.2022 na antenie Polsat News Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Według Borysa główne znaczenie będą miał tutaj sankcje nałożone na Rosję. Skutki sankcji odczują także Polacy w formie podwyższonej inflacji widocznej m.in. w cenach paliwa. W jego ocenie inflacja utrzyma się na poziomie pomiędzy 9, a 11%.
Wynika to stąd, że w wyliczanym przez GUS koszyku inflacyjnym prawie 20% stanowią nośniki energii i użytkowanie mieszkania.
- Rząd najprawdopodobniej będzie zmuszony przedłużyć tarczę antyinflacyjną na drugie półrocze. Kluczowa walka dla wzrostu gospodarczego i ścieżki inflacyjnej rozegra się na rynku ropy. Tu są dwa scenariusze. Jeden zakłada, że cena ropy mocno rośnie, co stanowi ryzyko stagflacji w 2023 r. To byłaby zła wiadomość, oznaczająca, że Rosja więcej zarabia. Drugi scenariusz zakłada, że USA i Arabia Saudyjska uruchamiają olbrzymią podaż ropy, Europa odcina Rosję przy spadku cen rzędu 60–70% - powiedział Paweł Borys w wywiadzie dla czwartkowego (3.03.2022) numeru „Dziennika Gazety Prawnej”.
Jak znaczył, byłby to idealny scenariusz, w którym gigantyczne koszty poniesie Rosja, a Europa i USA będą mogły się cieszyć wzrostem gospodarczym i spadkiem inflacji.
Rządowa tarcza antyinflacyjna obniżyła tymczasowo podatki:
- VAT na gaz ziemny z 23% do8 %,
- VAT na energię elektryczną z 23 na 5 % oraz zniosła akcyzę na energię elektryczną,
- VAT na ciepło systemowe z 23 do 8%,
- maksymalnie zmniejszając akcyzę będącą składnikiem ceny paliwa, co powinno pozytywnie wpłynąć na obniżenie poziomu inflacji.
Niższe podatki na paliwa, autogaz, ciepło i energię elektryczną oraz zerowy VAT na żywność, gaz ziemny oraz nawozy obowiązują od 1 lutego do końca lipca 2022 r.
