Czy warto mieć króla? Monarchia generuje zyski. Wielka Brytania zarabia więcej m.in. dzięki turystyce

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Buckingham Palace jest atrakcją turystyczną. Przed pandemią odwiedzało go prawie 600 tys. osób w skali roku. Niektóre nieruchomości, w tym rezydencje królewskie są udostępnione na cele turystyczne. Sam zamek Windsor rocznie był odwiedzany przez 1,6 mln osób rocznie.
Buckingham Palace jest atrakcją turystyczną. Przed pandemią odwiedzało go prawie 600 tys. osób w skali roku. Niektóre nieruchomości, w tym rezydencje królewskie są udostępnione na cele turystyczne. Sam zamek Windsor rocznie był odwiedzany przez 1,6 mln osób rocznie. Sylwia Dabrowa /Polskapresse
Śmierć i zbliżający się pogrzeb Elżbiety II sprawia, że część państw uznających ją dotychczas za głowę państwa, zastanawia się nad referendami ws. zniesienia monarchii. Jak to jest natomiast w samej Wielkiej Brytanii? Czy utrzymanie króla, królowej, rodziny królewskiej i całego dworu się opłaca? Korzyści z posiadania króla mogą przewyższać koszty utrzymania monarchii - przekonują autorzy raportu. Co na tym zyskuje gospodarka?

Ślub Williama i Catherine Middleton w 2011 r. oglądały prawie dwa miliardy osób. Było to w tamtym czasie prawie 1/3 wszystkich ludzi na ziemi. Urok przepychu żyjących swoją codziennością rezydencji królewskich przyciąga co roku miliony turystów. To także gigantyczny biznes.

Buckingham Palace jest atrakcją turystyczną. Przed pandemią odwiedzało go prawie 600 tys. osób w skali roku. Niektóre nieruchomości, w tym rezydencje królewskie są udostępnione na cele turystyczne. Sam zamek Windsor był odwiedzany przez 1,6 mln osób rocznie.

Brytyjska monarchia - jaka jest jej wartość jako marki?

Szacujemy, że ogólny wzrost sektora wynosi oszałamiające 550 milionów funtów, co sprawia, że wkład w turystykę jest większy, niż koszty generowane przez monarchię. W 2016 roku ponad 2,7 milionów turystów odwiedziło Pałac Buckingham, Zamek Windsor, Pałac Holyroodhouse i inne kluczowe atrakcje królewskie - czytamy w raporcie Brand Finance Monarchy 2017.

To właśnie wtedy, w 2017 roku, na 65-lecie panowania Elżbiety II Brand Finance podjęło się dokładniejszego oszacowania nie tylko kosztów utrzymania monarchii, ale i korzyści, jakie przynosi ona dla brytyjskiej gospodarki.

Według Brand Finance Research miałoby to być ok. 1,5 mld funtów, które zyskuje kraj każdego roku z powodu istnienia i funkcjonowania monarchii. Firmy na co dzień zajmuje się analizą wartości światowych marek.

Według danych z 2016 roku, brytyjska monarchia miałaby być warta ponad 58 mld funtów. Wyliczyła tak Consultancy Brand Finance. Tych szacunków dokonano poprzez zsumowanie wartości aktywów materialnych wartych 21 mld funtów, takich jak:

  • skarbnica królewska,
  • prywatne posiadłości,
  • majątek należący do korony brytyjskiej

Do tego dodano aktywa niematerialne wycenione na 37,4 mld funtów.

Raport Consultancy Brand Finance zaznacza także, że rodzina królewska jest odpowiedzialna za generowanie ponad 1 mld funtów dla brytyjskiej gospodarki. Zyskuje na tym głównie turystyka.

Wyliczanie wartość majątku brytyjskiej monarchii nie jest łatwe, ponieważ niektóre jego elementy są własnością prywatną, a inne publiczną.

Ile kosztuje utrzymanie monarchii brytyjskiej?

Rodzina królewska to nie tylko wydatki na ochronę, codzienne funkcjonowanie dworu, czy pokrycie kosztów budżetów domowych poszczególnych członków rodziny królewskiej.

- Koszty funkcjonowania monarchii to ok. 300 mln. To pens dziennie na osobę. Oceniamy, że przychody z posiadania monarchii są o wiele większe. Saldo to ok. 1,5 mld rocznie na plusie – mówił David Haigh, szef firmy analitycznej.

Według raportu, sam tylko handel rocznie na istnieniu systemu królewskiego ma zyskiwać około 150 mln rocznie. Nawet, jeśli odejmiemy koszty, wg danych z raportu kraj ma w bilansie „być na plus” o 1,5 mld funtów.

Do funkcjonowania monarchii każdego roku dokładają się także podatnicy. Fundusz Sovereign Grant, czyli dotacja na utrzymanie całego systemu związanego z funkcjonowaniem królewskiej rodziny jest jawna.

- Sovereign Grant to fundusze przeznaczone na wsparcie oficjalnych obowiązków Królowej i utrzymanie królewskich pałaców. Obejmuje również środki na sfinansowanie dziesięcioletniej konserwacji Pałacu Buckingham, gruntownego remontu podstawowych usług budowlanych, w tym przewodów elektrycznych, rurociągów, kotłów i generatorów - czytamy na oficjalnej stronie royal.uk, która publikuje raporty wydatków na utrzymanie rodziny królewskiej.

W 2021 r. utrzymanie monarchii kosztowało 87,5 mln funtów. Najwięcej, bo aż 63,9 mln funtów przeznaczono na utrzymanie nieruchomości. Wynikało to głównie z remontu w Pałacu Buckingham, w którym wymieniane są systemy grzewcze, hydrauliczne i sieć elektryczna.

Monarchia brytyjska - jaki jest jej wizerunek w byłych koloniach?

Brytyjski król jest jednocześnie głową 14 innych państw, które uniezależniły się od Wielkiej Brytanii.

- W Kanadzie „ambiwalencja” najlepiej opisuje uczucia o monarchii. Jest szczególny sentyment do królowej, której obraz zdobi naszą walutę. Monarchia jest jednak nadal kojarzona z kolonialnym sposobem myślenia - tłumaczył Bill Ratcliffe Insights Director Brand Finance Canada cytowany przez raport Brand Finance.

Nigel Cooper, Agent Brand Finance Caribbean podkreśla natomiast, że marka monarchii na Karaibach ma niska atrakcyjność ze względu na silne konotacje z kolonializmem, ale królowa jest powszechnie szanowana.

Australia jest również monarchią konstytucyjną, w której głową państwa jest aktualnie panujący brytyjski król. Debata ustrojowa w Australii trwa od lat 90. XX wieku. Referendum ws. zniesienia monarchii i detronizacji Elżbiety II odbyło się po raz pierwszy w 1999 r. W tamtym czasie 55 proc. biorących udział w głosowaniu opowiedziało się za królestwem i Elżbietą II jak głową państwa. Zwolennicy republiki jednak nie odpuszczają. Od 2022 r. w rządzie jest specjalne stanowisko wiceministra ds. republiki, którym jest obecnie Matt Thistlethwaite.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu