Czy Wielki Piątek będzie wolny od pracy? Rząd podjął decyzję ws. 18 kwietnia

Oliwia Marciszewska
W tym roku Wielki Piątek wypada 18 kwietnia. Rząd podjął już decyzję, czy będzie on dniem wolnym od pracy.
W tym roku Wielki Piątek wypada 18 kwietnia. Rząd podjął już decyzję, czy będzie on dniem wolnym od pracy. Szymon Starnawski
W tym roku Wielki Piątek wypada 18 kwietnia. Rząd podjął już decyzję, czy będzie on dniem wolnym od pracy. Choć nie jest to święto ustawowe, niektórzy mogą liczyć na zwolnienie z obowiązków służbowych w tym terminie. Sprawdź, czy i ty należysz do tej grupy.

Spis treści

W Polsce Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym. W przeszłości pojawiały się jednak propozycje, aby to zmienić. Chodzi głównie o projekt ustawy, który wpłynął do Sejmu 5 grudnia 2018 roku, lecz do dziś nie został wprowadzony w życie.

Pomimo braku ustawowego wolnego, niektórzy pracodawcy decydują się na jego wprowadzenie w ramach wewnętrznych regulacji. Szczególnie te o kapitale zagranicznym lub z branży korporacyjnej.

Sektor publiczny i branża handlowa

Do pracy w Wielki Piątek nie muszą iść niektórzy urzędnicy i pracownicy sektora publicznego. W części instytucji państwowych i samorządowych mogą mieć oni skrócony lub nawet wolny dzień pracy, choć nie jest to regułą. Decyzje dotyczące wolnego dnia w sektorze publicznym często zależą od wewnętrznych regulacji poszczególnych zakładów.

W wielu placówkach dydaktycznych Wielki Piątek jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych, ale decyzja o ich wprowadzeniu zależy od administracji szkolnej. W niektórych szkołach mogą obowiązywać lekcje skrócone.

Sklepy, supermarkety i galerie handlowe będą otwarte tego dnia zgodnie ze standardowymi godzinami pracy.

Wielki Piątek w innych krajach

Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy w wielu krajach, szczególnie tam, gdzie dominującą wiarą jest chrześcijaństwo. Polska nie należy jednak do tego grona. Jak więc wygląda sytuacja w innych państwach?

  • Niemcy – Wielki Piątek (Karfreitag) jest w całych Niemczech dniem ustawowo wolnym od pracy. Uznaje go większość landów, z wyjątkiem niektórych regionów;

  • Wielka Brytania – w Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej Wielki Piątek (Good Friday) jest oficjalnym świętem;

  • Hiszpania – w wielu regionach Wielki Piątek (Viernes Santo) jest dniem wolnym, choć zależy to od wspólnot autonomicznych;

  • Francja – oficjalnie nie jest to święto państwowe, ale w niektórych regionach (np. Alzacja, Mozela) w Wielki Piątek (Vendredi Saint) obowiązuje dzień wolny;

  • Norwegia, Dania, Szwecja, Finlandia – kraje skandynawskie traktują Wielki Piątek jako dzień wolny od pracy;

  • Szwajcaria – większość kantonów uznaje ten dzień za wolny;

  • Austria – Wielki Piątek był dniem wolnym dla członków wybranych kościołów (co wzbudzało kontrowersje), dlatego od 2019 roku nie jest on już świętem państwowym. Zamiast tego ustanowiono „święto osobiste” (Persönlicher Feiertag) dla wszystkich pracowników. Może być ono wykorzystane w dowolnym dniu, niezależnie od przekonań religijnych, jednak nie przysługuje na nie dodatkowy urlop.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu