Darmowa woda w domu. NCBR szuka chętnych do testowania innowacyjnych systemów retencyjnych. Masz dom – zgłoś się [18.08.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Współpraca właściciela domu jednorodzinnego z NCBR będzie polegała na udostępnieniu tego budynku do bezpłatnej instalacji innowacyjnego systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej i zastępowania wody wodociągowej uzdatnioną deszczówką. Następnie, po przejęciu przez partnera strategicznego systemu na własność, będzie on zobowiązany do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.
Współpraca właściciela domu jednorodzinnego z NCBR będzie polegała na udostępnieniu tego budynku do bezpłatnej instalacji innowacyjnego systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej i zastępowania wody wodociągowej uzdatnioną deszczówką. Następnie, po przejęciu przez partnera strategicznego systemu na własność, będzie on zobowiązany do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem. Łukasz Kaczanowski / Polska Press
W domach osób, które zgodzą się na współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zostanie bezpłatnie zainstalowany innowacyjny system do retencjonowania oraz oczyszczania wody deszczowej. Chcesz się przekonać, ile można zaoszczędzić dzięki temu prototypowemu rozwiązaniu? Do 19 sierpnia br. zgłoś się do konkursu NCBR.

Spis treści

Darmowa woda dzięki współpracy z NCBR

Do NCBR mogą się zgłaszać właściciele domów jednorodzinnych z Warszawy, Gdańska, Krakowa i Wrocławia (brane pod uwagę będą również domy zlokalizowane w promieniu do 100 km od danego miasta). Istotne jest również to, żeby w takim budynku mieszkało od dwóch do dziesięciu osób. Dach powinien mieć powierzchnię około 120–300 m2. Aby w pełni wykorzystać możliwości systemu, konieczne jest, aby do domu przylegał ogród/teren zielony o powierzchni nie mniejszej niż 200 m2.

Współpraca właściciela domu jednorodzinnego z NCBR będzie polegała na udostępnieniu tego budynku do bezpłatnej instalacji innowacyjnego systemu do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej i zastępowania wody wodociągowej uzdatnioną deszczówką. Następnie, po przejęciu przez partnera strategicznego systemu na własność, będzie on zobowiązany do użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem.

Jak testować nowoczesne technologie retencji wody?

Właściciele domów jednorodzinnych mogą zostać partnerem strategicznym Centrum w przedsięwzięciu „Technologie domowej retencji”, realizowanym ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój. W domach wybranych partnerów zostanie bezpłatnie zainstalowany innowacyjny system do retencjonowania oraz oczyszczania wody deszczowej.
Wymagane jest, aby takim budynku mieszkało od dwóch do dziesięciu osób.

W przedsięwzięciu badawczo-rozwojowym „Technologie domowej retencji” od sierpnia ubiegłego roku czterech wykonawców opracowuje systemy do retencjonowania i oczyszczania wody deszczowej. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom możliwe będzie zbieranie i gromadzenie wody deszczowej, a następnie jej oczyszczanie, dezynfekowanie oraz mineralizacja.

Okazje na markę Apple

Materiały promocyjne partnera

Tak przygotowana woda będzie zastępowała wodę wodociągową m.in. do takich celów, jak mycie rąk, korzystanie z prysznica, z toalety czy sprzątanie. Retencjonowana woda pomoże także zadbać o zieleń w domu i ogrodzie, a jej nadmiar można będzie rozsączać w gruncie. Ale to nie wszystko, bo możliwe będzie nawet picie odpowiednio uzdatnionej wody.

Nowa technologia zmniejszy rachunki i doda zdrowia

Prototypowe rozwiązania na miarę strategii Europejskiego Zielonego Ładu zostaną wkrótce sprawdzone w warunkach rzeczywistych, czyli w konkretnych domach. Dlatego NCBR ogłosiło konkurs, w którym chce wybrać kandydatów na partnerów przygotowywanych technologii.

Zakupy na zapas wymagają zaangażowania większej niż zwykle gotówki, ale jeśli mamy nadwyżki i biorąc pod uwagę, że nawet coraz ciekawsza oferta lokat czy oszczędnościowych obligacji skarbowych nie niweluje utraty wartości pieniądza, nie ma co żałować na wydatki na zapas.Przejdź dalej --->

Cukier i ocet wróciły do sklepów, co z masłem, chlebem i mle...

Jest on adresowany do osób fizycznych, które dysponują prywatnymi domami jednorodzinnymi. Po przeprowadzeniu testów użytkownicy budynków będą mogli w pełni korzystać z proekologicznych systemów do zastępowania wody wodociągowej odpowiednio oczyszczoną wodą deszczową.

– Właściciel domu jednorodzinnego, który zostanie partnerem strategicznym w naszym przedsięwzięciu, może liczyć na szereg korzyści. Zamontowanie w udostępnionym budynku nowatorskiego systemu retencjonowania wód opadowych pozwoli na radykalne zmniejszenie opłat za wodę wodociągową oraz za odprowadzanie ścieków do kanalizacji. Poza zastosowaniami domowymi, taką wodę można spożytkować także do utrzymania zieleni. A podczas upałów, które latem stają się coraz bardziej uciążliwe, magazynowana deszczówka pomoże zwiększyć wilgotność powietrza, przyczyniając się zarazem do lepszego samopoczucia domowników – mówi dr Remigiusz Kopoczek, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Nie jest tajemnicą, że mamy w Polsce problem z wodą. Jego rozwiązanie to nasza wspólna odpowiedzialność. Jestem przekonany, że poprzez innowacje możemy sprostać wyzwaniu oszczędzania wód głębinowych i ich ochrony dla przyszłych pokoleń. Także dlatego warto się włączyć w proces poszukiwania i upowszechniania modelowych rozwiązań w tym zakresie – dodaje dr Remigiusz Kopoczek.

Warunki współpracy właściciela domu z NCBR

Dzięki zastosowanemu wielokrotnemu obiegowi zgromadzonej wody, odpowiednio oczyszczanej na każdym etapie, możliwe będzie całkowite oparcie zużycia wody o wodę deszczową, akcentuje NCBR. Dodatkowo mieszkańcy będą mieli zapewnioną możliwość korzystania z wody wodociągowej, zgodnie z potrzebami czy koniecznością. Nie trzeba się więc martwić o to, co się stanie w przypadku serwisu czy awarii nowo zainstalowanego systemu. Za to podczas suszy, kiedy występują braki w dostawach wody lub awarie sieci wodociągowej, system sprawdzi się jako bezcenny rezerwuar wody użytkowej.

Trwa głosowanie...

Jak sobie radzisz z inflacją?

System będzie wyposażony w aplikację mobilną. Poinformuje ona użytkownika m.in. o konieczności opróżnienia zbiorników z uwagi na nadchodzące opady, konieczności oszczędzania wody w związku z prognozowaną suszą itp. lub umożliwi przełączenie w automatyczny tryb zarządzania.

Kandydaci na partnerów strategicznych mogą składać wnioski jeszcze do 19 sierpnia br., do godz. 12:00.

Przedsięwzięcie „Technologie domowej retencji”, realizowane przez NCBR ze wsparciem Funduszy Europejskich, ma na celu wspieranie badań nad wielokrotnym wykorzystywaniem wody deszczowej. Wykonawcy systemów opracowują w etapie I (sierpień 2021 – październik 2022) swoje autorskie rozwiązania. Po przeprowadzonych testach, zaplanowanych na listopad i grudzień 2022 r., w etapie II (luty 2023 – sierpień 2023) dwaj wybrani wykonawcy, którzy uzyskają najlepsze wyniki w testach, będą instalować te systemy w dwóch wybranych domach jednorodzinnych.

Chcesz poznać więcej szczegółów oraz znaleźć adres, pod który można zgłosić swój udział w przedsięwzięciu – kliknij po prostu w ten tekst, a znajdziesz się odpowiedniej stronie internetowej NCBR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu