6000 zł za zbieranie deszczówki. Co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze? Sprawdź nowy program „Moja woda 2023" 5.12.2023

ND
Wideo
od 16 lat
Właściciele i mieszkańcy domów mogą dostać aż 6000 zł za zbieranie deszczówki. Nabór wniosków rozpoczął się 3 sierpnia i potrwa do wyczerpania środków finansowych na ten cel. Rząd chce przeznaczyć na program „Moja woda” 130 ml zł. Jak uzyskać pieniądze? Co musisz zrobić, aby dostać 6000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Jak i gdzie złożyć wniosek? Można dostać nawet 6000 zł!

3 sierpnia 2023 r. ruszyła kolejna edycja programu "Moja Woda". Do 6 000 zł dofinansowania, na zakup, dostawę, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód opadowych, będzie można otrzymać z programu Moja Woda.

Program ma pomóc w ochronie zasobów wodnych oraz minimalizacji suszy w Polsce. Do rozdysponowania w 16 województwach jest 338 mln zł.

Co ma na celu program „Moja woda 2023” ?

Program ma na celu ochronę zasobów wodnych oraz minimalizację zjawiska suszy w Polsce poprzez zwiększenie poziomu retencji na terenie nieruchomości z budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym oraz wykorzystywanie zgromadzonych wód opadowych lub roztopowych, w tym dzięki rozwojowi zielono niebieskiej infrastruktury.

Program obejmuje dofinansowanie zakupu i instalacji naziemnych i podziemnych zbiorników wodnych, oczek wodnych, systemów retencyjnych i rozsączeniowych oraz systemów odprowadzających wodę deszczową.

– Musimy dbać o zasoby wody. Podstawowym założeniem programu Moja Woda jest zatrzymanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku. Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisaliśmy w rządowych strategiach i planach – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Jak ubiegać się o pomoc rządową?

Aby móc ubiegać się o pomoc rządową, trzeba złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o wsparcie, a wraz z nim faktury oraz dokumenty potwierdzające wykonanie instalacji. Aby złożyć taki wniosek należy zarejestrować, a następnie zalogować na portalu beneficjenta Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) odpowiedzialnego za województwo, w którym będzie realizowana inwestycja.

Wiele osób nie zdają sobie sprawy, jakie bogactwo ma woda deszczowa. Jest to działanie proekologiczne i ekonomiczne – dzięki wodzie opadowej oszczędzamy wodę pitną, której nie musimy wykorzystywać do podlewania ogrodu. Ponadto według wyliczeń, 10-minutowy silny opad deszczu pozwoliłby aż 20 razy spłukać toaletę, trzy razy umyć samochód lub zrobić kilka prań.

Jakie są korzyści ze zbierania deszczówki?

Zbieranie wody z opadów jest bardzo proste, a korzyści z tego bardzo wymierne, np.:

  • w ogrodzie nie powstają kałuże, które mogą niszczyć nasze uprawy i kwiaty,
  • możemy ją wykorzystać do mycia kostki brukowej i innych elementów przydomowych,

dzięki specjalnym filtrom możliwe jest jej wykorzystanie do celów domowych, np. prania. Uwaga! Deszczówka nie jest jednak zdatna do picia.

Program „Moja woda 2023”

Dotyczy przedsięwzięcia, które doprowadzą do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości objętej przedsięwzięciem, w efekcie czego wody opadowe lub roztopowe z nieruchomości nie będą odprowadzane poza jej teren (np. do kanalizacji bytowo-gospodarczej, kanalizacji deszczowej, kanalizacji ogólnospławnej, rowów odwadniających odprowadzających poza teren nieruchomości, na tereny sąsiadujące, na ulice, place itp.).

To Cię może zainteresować:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 6000 zł za zbieranie deszczówki. Co musisz zrobić, aby otrzymać pieniądze? Sprawdź nowy program „Moja woda 2023" 5.12.2023 - Głos Koszaliński

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu