Dla deweloperów opieszałość administracji stanowi większą przeszkodę w działaniu niż gwałtownie drożejące materiały budowlane

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Za największą barierę utrudniającą działalność firmy deweloperskie nadal wskazują trudności w uzyskaniu decyzji administracyjnych. 55% deweloperów wskazało ten czynnik jako utrudniający działalność w stopniu znaczącym,
Za największą barierę utrudniającą działalność firmy deweloperskie nadal wskazują trudności w uzyskaniu decyzji administracyjnych. 55% deweloperów wskazało ten czynnik jako utrudniający działalność w stopniu znaczącym, Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Nie wszystkie problemy firm deweloperskich są efektem warunków typowo rynkowych. Spore znaczenie ma też otoczenie prawne i administracyjne. Wszystko wskazuje, że nadal nie udało się rozwiązać problemu z przewlekłymi procedurami uzyskiwania zgody na budowę. Urzędy wciąż dość często przekraczają terminy wyznaczone im przez ustawę.

Narodowy Bank Polski zapytał niedawno firmy deweloperskie o bariery, które utrudniają ich działalność. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl sprawdzili, jakie problemy były najbardziej uciążliwe dla deweloperów.

Deweloperzy wskazali największe bariery w realizacji inwestycji mieszkaniowych

Narodowy Bank Polski już od pewnego czasu przeprowadza cykliczne ankiety na temat sytuacji rynku nieruchomości. Wyniki takich ankiet znalazły się w niedawno opublikowanym rocznym raporcie NBP (Raport o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w 2021 r.).

- Dokument ten zawiera między innymi odpowiedzi na pytania o największe bariery w działalności firm deweloperskich. Warto sprawdzić, jakie problemy wskazali deweloperzy ankietowani przez bank centralny - wyjaśnia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Konkretniej rzecz ujmując, w ankiecie zapytano o wpływ poszczególnych czynników (według szacunku ankietowanych deweloperów) na poziom produkcji mieszkań w 2021 r. Chodzi o przyczyny zmniejszenia produkcji mieszkań w stosunku do wcześniejszych planów lub o ewentualne problemy w zwiększeniu poziomu produkcji stosownie do rosnących potrzeb rynku.

Zdaniem około 200 firm deweloperskich, które NBP zapytał w grudniu 2021 roku, największe znaczenie miały następujące problemy:

 • trudności w uzyskaniu decyzji administracyjnych - 55 proc. deweloperów wskazało ten czynnik jako utrudniający działalność w stopniu znaczącym,
 • wzrost cen materiałów budowlanych/opóźnienia w ich dostawie - 55 proc.,
 • ograniczenia w dostępie do gruntów budowlanych - 49 proc.,
 • wzrost cen usług świadczonych przez wykonawców projektów - 40 proc.,
 • niedobór pracowników/wzrost kosztów z tytułu wynagrodzeń - 28 proc.,
 • trudności w znalezieniu wykonawców projektów - 25 proc.,
 • obciążenia na rzecz budżetu - 15 proc.,
 • trudności w uzyskaniu finansowania zewnętrznego - 13 proc.,
 • spadek rentowności projektów - 12 proc.,
 • inne czynniki - 7 proc.,
 • słaba kondycja przedsiębiorstwa - 4 proc.

Bariery, które i bez kryzysu hamują rynek nowych mieszkań

Oczywiście obecne spowolnienie na rynku deweloperskim dzieje się za sprawą mniejszego popytu na mieszkania ze strony konsumentów. Mają oni mniej pieniędzy przez inflację, a z racji wysokich stóp nie mogą liczyć na taką dostępność kredytów hipotecznych, jaka miała miejsce przed kryzysem.

Jednak wiele z opisanych wyżej barier, które o sobie dawały znać także w okresie pełnego rozkwitu rynku, w takiej czy innej formie na pewno znajduje swoje odzwierciedlenie w kosztach deweloperów, a tym samym w cenie mieszkań, które znajdują się w ich ofercie.

Co ważne można by wiele z nich rozwiązać bezkosztowo - np. trudno uwierzyć, że w Polsce może brakować terenów pod zabudowę, bo to brak wyłącznie formalny. To samo dotyczy tempa decyzji administracyjnych; mnożą są przepisy, mające ułatwiać budowę domów i mieszkań, ale nie zmieniają one mentalności i praktyki działania wielu urzędów.

Trwa głosowanie...

Eko różne ma oblicza. Jak dbasz o środowisko?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu