Dla przedsiębiorców najważniejsze są niższe podatki i przejrzyste prawo

Małgorzata Motor [email protected]
Archiwum
O tym, dlaczego koszty pracy powinny by niższe w rozmowie z Dominikiem Łazarzem, ekonomistą z WSIiZ w Rzeszowie.

- Z roku na rok coraz więcej osób ucieka na świadczenia przedemerytalne. I pewnie ta liczba będzie systematycznie rosnąć. Szczególnie w regionie, gdzie pracy jest jak na lekarstwo. Co musiałoby się stać, żeby ten trend nagle odwrócił się?

- Odpowiedź jest bardzo prosta -  odwrócenie tego trendu będzie możliwe, jeżeli sytuacja na rynku pracy zmieni się diametralnie. Zwłaszcza w odniesieniu do osób po pięćdziesiątym roku życia. Niestety, zdecydowana zmiana w tym zakresie w najbliższym czasie raczej nie jest możliwa.

- Dlaczego?

- Bo przedsiębiorcy boją się zatrudniać osoby starsze, zwłaszcza w kontekście tego, że obowiązuje czteroletni okres ochronny dla pracowników przed emeryturą. Nie można im wypowiedzieć umowy. Dodatkowo ostatnie wydłużenie wieku emerytalnego spowodowało, że dla części starszych pracowników ten okres jeszcze się wydłuży. Sytuacja ta powoduje, że osoby starsze mają nikłą szansę na znalezienie pracy. I, niestety, sytuacja ta będzie się pogarszać, bo mamy coraz starsze społeczeństwo, a na bezrobociu ponad 2,2 mln Polaków.

- Marek Belka, prezes NBP, stwierdził ostatnio, że gospodarka wystrzeli, gdy ludzie zaczną więcej zarabiać. Będą więcej wydawać. Trzeba zatem podnieść pensje. Tylko to raczej mało realne.

- Owszem, gdy ludzie zaczną więcej zarabiać, a tym samym wydawać, to pozytywnie wpłynie to na gospodarkę. Tym bardziej, że polski PKB w dużym stopniu zależy od konsumpcji wewnętrznej. Jednak aby podnieść płacę, należy przede wszystkim obniżyć tzw. koszty pracy, które są dość wysokie. Przykładowo, gdy na umowie o pracę mamy 2 tys. brutto, to pracodawca musi do tego dołożyć ok. 20 proc., czyli praktycznie łączne koszty stanowiska pracy to 2,4 tys. zł.

- Żeby rozruszać gospodarkę w pierwszej kolejności należałoby zmniejszyć koszty pracy....

- Dokładnie tak. Kluczowe są te ponoszone przez pracodawcę. Ale jeżeli mam być szczery, to dla przedsiębiorców najważniejsze są niższe podatki oraz przejrzyste i stałe przepisy prawne, w tym zwłaszcza uproszczony system podatkowy. Im bardziej zagmatwane i rozbudowane przepisy, tym trudniej prowadzić przedsiębiorstwo.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dla przedsiębiorców najważniejsze są niższe podatki i przejrzyste prawo - Nowiny

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Szonek
Może warto by było znaleźć raj podatkowy?
g
g20
niestety u nas koszty pracy są masakryczne, a dodatkowo ciągle zmiany przepisów prawnych... niech w końcu obniżą podatki to może wtedy pensje ruszą na poważnie i gospodarka też !
w
wrock72
Za zatrudnionych na czarno nie płacą żadnych podatków i mimo tego, zatrudnini na czarno nie zarabiaja wiecej od tych zatrudnionych na umowę o prace! Po co to opowiadać brednie i sie ośmieszac!? Zatrudniony pracownik z godzinową stawką, robi wszystko co możliwe, by nic nie robić. Bo bez względu na to ile ,
jego zarobek się nie zwiększa. Przy płacach za godzinę wykluczona jest wycena usługi i czas uslugi. Mowy nie ma, by z pracownikami opłacanymi wg stawek godzinowych zmieścic sie w kosztorysie prac i terminie wykonania prac.  
 
m
michal klich
Czyli to, co  w Polsce nigdy nie będzie wyglądalo pozytywnie. W Uk działam już od dwóch lat, mamy w Polsce przedstawicielstwo. Polska księgowość, angielskie podatki. Efekty? Dwa razy niższy ZUS, blisko 40k zwolnione od podatku. Korzystamy też ze zwolnienia w podatku od dywidendy, które wynosi ... 180k! I jak tutaj przy takich możliwościach chcieć działać w Polsce?
M
MaciekKrosno
czytam czasem wypowiedzi tego Pana i musze przyznacz, że z większością się zgadzam, teraz co do podatków to oczywiście słuszne, tylko, że ich obniżenie w Polsce jest nierealne... do tego trzeba poważnych reform a z tymi w zbliżającej się kampani wyborczej do UE-maj, smorzadu-listopada i w 2015 do parlamentu, nie ma szan :(
d
donia
koszty to paranoja jakaś, niedługo w ogóle przestanie się opłacać prowadzenie małej firmy. dobrze, że nie czekałam aż problemy nas przerosną tylko od razu pożyczyłam kasę ze skoku chmielewskiego i problem został rozwiązany, teraz mogę się skupić na tym,żeby zapobiec takiej sytuacji w przyszłości.
a
anonymus
Czy Pan Łazarz pobrudził sobie ręce jakąkolwiek pracą że się o pracy wypowiada i jej kosztach czy musi wcześnie rano wstawać i póżno wracać styrany ...myślę że nie dlatego koszty niech on sam sobie potnie bo narazie tną koszty kosztem ludzi pracy.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu