Długa droga do pracy, czyli Mazowsze o poranku

Maciej Badowski AIP
Pracownicy z woj. mazowieckiego najchętniej dojeżdżają do pracy samochodem
Pracownicy z woj. mazowieckiego najchętniej dojeżdżają do pracy samochodem 123RF
Udostępnij:
Więcej niż 25 proc. pracowników w woj. mazowieckim odczuwa stres, dojeżdżając do pracy samochodem. Z badania „Dojazdy Polaków do pracy” (część europejskiego projektu „Commute Survey”, przeprowadzonego przez PageGroup), wynika, że w drodze do pracy bardziej stresują się osoby korzystające z publicznych środków transportu.

Samochód wygrywa z autobusem

Pracownicy z woj. mazowieckiego najchętniej dojeżdżają do pracy samochodem (58,2 proc.), ale niemal równie często wybierają transport publiczny (49,6 proc.). Ok. 42 proc. z nich spędza w drodze do pracy więcej niż trzy kwadranse, a tylko niewiele ponad 4 proc. poświęca na dojazd mniej niż 15 minut. Średni wynik dla Polski to odpowiednio 40 i 7,4 proc.

Stres za kółkiem odczuwa więcej niż co czwarty pracownik z woj. mazowieckiego. Główne przyczyny to korki i nieoczekiwane sytuacje na drodze, takie jak wypadki. Stres odczuwa także prawie co trzecia osoba, która w drodze do pracy korzysta z transportu publicznego. Powody to zazwyczaj tłok i względy estetyczne.

64 proc. pracowników w regionie, którzy wybierają transport publiczny, decyduje się na autobusy, tramwaje, pociągi lub metro ze względu na niskie koszty. W drugiej kolejności wskazują, że w ten sposób docierają do pracy najszybciej. Czas dojazdu to z kolei decydujące kryterium wyboru dla osób, którzy dojeżdżają do pracy samochodami. Mimo to ponad połowie ankietowanych z woj. mazowieckiego (56 proc.) zdarza się spóźniać do pracy i jest to wynik gorszy niż średnia dla Polski (52 proc.).

Równowaga w życiu

Z badania wynika, że mieszkańcy woj. mazowieckiego są zadowoleni z poziomu równowagi między życiem zawodowym i prywatnym. Ankietowani oceniali ten aspekt w skali od 1 do 10. Mniej niż co piąty pracownik z woj. mazowieckiego wybrał stopień z przedziału 1-3, natomiast ponad połowa badanych wskazała na stopnie z przedziału 7-10. Znacznie mniej zadowoleni z podziału swojego czasu okazali się np. pracownicy z woj. śląskiego. W tym przypadku najniższe stopnie wskazał prawie co trzeci ankietowany.

Polak spokojny za kółkiem

W badaniu uczestniczyli pracownicy z kilkunastu krajów europejskich, w tym z całej Polski. Polakom korzystającym z samochodu droga do pracy mija spokojnie. Tylko 23 proc. odczuwa stres, podczas gdy średnia dla wszystkich przebadanych krajów to 34 proc. Nieco mniej komfortowo czują się w drodze do pracy użytkownicy publicznych środków transportu. 35 proc. z nich twierdzi, że doświadcza stresu podróżując tramwajami, autobusami czy pociągami – głównie z powodu panującego w nich tłoku. Wciąż jednak odsetek ten jest niższy niż średnia europejska (38 proc.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Biznesu
Dodaj ogłoszenie