Do oszczędzania najszybciej mobilizuje nas troska o przyszłość dzieci

Zbigniew Biskupski AIP
Maciej Jeziorek
Większość Polaków uważa się za osoby dojrzałe i odpowiedzialne. Z raportu „Dojrzałość Finansowa Polaków 2017” Nationale-Nederlanden wynika, że gdy zostajemy rodzicami, finansowe zabezpieczenie przyszłości zaczyna być dla nas ważniejsze niż dotychczas. Łatwiej nam wtedy także zmobilizować się do oszczędzania.

Już prawie połowa polskich rodziców deklaruje, że odkłada pieniądze na przyszłość swoich dzieci – wynika z badania „Dojrzałość Finansowa Polaków 2017”. Co ciekawe, duża część z nich robi to już od chwili narodzin pierwszego potomka. Dzieci dają nam więc impuls do oszczędzania. Dodatkowo, blisko 80 proc. Polaków uważa, że z dziećmi warto rozmawiać o finansach już od najmłodszych lat.

Blisko 2/3 Polaków, niezależnie od wieku, deklaruje, że posiada jakiekolwiek fundusze odłożone z myślą o przyszłości. Jeśli chodzi o odkładanie dla dzieci, to na ten cel oszczędza około 48 proc. badanych.

Szczególnie interesujące jest podejście do zabezpieczenia przyszłości u młodych. Już 3/4 osób w wieku 20-29 lat, które mają oszczędności dla swych pociech, deklaruje, że rozpoczęło odkładać pieniądze w momencie narodzenia dziecka. Wśród obecnych 30-latków tę odpowiedź wybrało 59 proc. badanych. Dzięki takiej postawie rodzice mogą być przygotowani zarówno na sporadyczne wydatki, jak i na długoterminowe plany związane z przyszłością dziecka.

81 proc. społeczeństwa zgadza się ze stwierdzeniem, że można być osobą odpowiedzialną za rodzinę i jednocześnie realizować swoje pasje i marzenia. Równocześnie blisko 80 proc. osób uważa, że o finansach warto rozmawiać z dziećmi od najmłodszych lat.

Coraz częściej troszczymy się więc o tak ważne aspekty edukacji naszych pociech jak umiejętność zarządzania swoim budżetem.
Badanie Nationale-Nederlanden dotyczące dojrzałości finansowej Polaków pokazuje, że spośród osób, które mają dzieci, a wciąż nie odkładają z myślą o ich przyszłości, aż 40 proc. ma zamiar zacząć w ciągu najbliższego roku. To bardzo pozytywny wynik, który daje nadzieję, że a kilkanaście lat Polacy osiągną pełną dojrzałość, nie tylko jako społeczeństwo, ale również w sferze finansów osobistych.

Choć celem rodziców jest ochrona swojego dziecka przed trudnymi sytuacjami, nie można wykluczyć niespodziewanych zdarzeń. Można jednak zabezpieczyć się na taką okoliczność, aby mieć pod ręką dodatkowe pieniądze, dzięki którym otoczymy dziecko kompleksową opieką. Taką możliwość stwarzają produkty ubezpieczeniowe.

- Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że klienci na pierwszym miejscu stawiają rodzinę i przyszłość dzieci. Strażnik Przyszłości pozwoli rodzicom zadbać o przyszłość finansową ich dzieci i spokojnie myśleć o ich wejściu w dorosłość. Niebagatelne znaczenie ma również edukacyjny aspekt naszej oferty, która przekonuje, że oszczędzając, uczymy najmłodszych czym jest odpowiedzialność finansowa – mówi Edyta Fundowicz, Dyrektor Portfolio Produktowego w Nationale-Nederlanden.

Choć nigdy nie będziemy w stanie zaplanować całego naszego życia, możemy podjąć wiele działań aby czuć się bezpiecznie. Warto więc przy okazji Dnia Dziecka, zastanowić się nad przyszłością naszych pociech i umożliwić im spełnianie marzeń na progu dorosłości.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Bycie eko w biznesie opłaca się nie tylko konsumentom

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu