Spis treści
Dla kogo dofinansowanie PFRON do remontu łazienki?
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na wielu różnych poziomach udziela wsparcia osobom z niepełnosprawnościami. Jedną z form pomocy jest dofinansowanie do remontu łazienki, które może sięgać nawet 95 proc. kosztów.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie PFRON do remontu łazienki? Przede wszystkim osoby o znacznym, umiarkowanym lub lekkim stopniu niepełnosprawności. Dofinansowanie dotyczy także osób z trudnościami w poruszaniu się, a więc wielu seniorów w wieku podeszłym.
Dofinansowanie może uzyskać każda osoba będąca właścicielem nieruchomości, której ma dotyczyć remont. Dozwolone jest także uzyskanie dofinansowania przez osoby posiadające nieruchomość w tzw. wieczystym użytkowaniu. Zwrot kosztów remontu łazienki może uzyskać także osoba niebędąca właścicielem mieszkania czy domu. Konieczna jest wówczas zgoda właściciela na remont.
Ile i na co można wydać dofinansowanie PFRON?
Kwota dofinansowania może sięgnąć maksymalnie kwoty 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Najnowsze dane GUS mówią, że przeciętne wynagrodzenie w trzecim kwartale w Polsce wyniosło blisko 7200 zł brutto, co oznacza, że maksymalna kwota dofinansowania może przekraczać 100 tys. zł. Skala pomocy w dużej mierze zależy jednak od regionu i budżetu danej gminy, dlatego wnioski o dofinansowanie remontu łazienki najlepiej składać w pierwszych miesiącach roku.
Dofinansowanie PFRON nie obejmuje jednak pełnego remontu łazienki, a jedynie koszty związanych z dostosowaniem pomieszczenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co może obejmować dofinansowanie PFRON. To szeroki wachlarz:
- poszerzenie drzwi
- usunięcie progów i innych nierówności
- montaż i ustawienie odpływu liniowego
- montaż kompaktu WC
- montaż i zmiana wysokości umywalki
- położenie kafelek w strefie kąpielowej
- montaż oświetlenia
- montaż kabiny prysznicowej wraz z uchwytami
Wszystkie z wymienionych to tzw. koszty kwalifikowane. Każda z tych prac może zostać sfinansowana przez PFRON. Warto jednak pamiętać, że Fundusz dokonuje zwrotu poniesionych już kosztów, zatem wniosek o dofinansowanie należy złożyć przed rozpoczęciem remontu.
Jak złożyć wniosek o dofinansowanie PFRON do remontu łazienki?
Wnioski o dofinansowanie do remontu łazienki dostępne są online oraz w lokalnych, powiatowych oddziałach PFRON. Do wniosku należy dołączyć jednak szereg dokumentów, m.in.:
- zaświadczenie o niepełnosprawności
- zaświadczenie o dochodach
- zaświadczenie o ilości osób zamieszkujących gospodarstwo domowe
- kosztorys remontu
Przykładowy wzór kosztorysu remontu łazienki znajduje się na stronie PFRON lub w lokalnych urzędach. Generalnie powinien on jednak zawierać zakres i koszty przewidywanych prac. Nierzadko to firmy zajmujące się remontem przygotowują kosztorysy. Można je stworzyć także zrobić w wielu sklepach, które zajmują się sprzedażą materiałów do wyposażenia łazienek.
Warto pamiętać, że niektóre oddziały PFRON wymagają także innych dokumentów. Wnioski należy składać w powiatowych oddziałach PFRON lub online. Fundusz ma 30 dni na ich rozpatrzenie.
Kiedy uzyskam zwrot za remont łazienki od PFRON?
Złożenie wniosku i akceptacja kosztorysu to jedno, ale z Funduszem trzeba się także rozliczyć. Dofinansowanie PFRON zostanie wypłacone po wizji lokalnej przeprowadzonej przez urzędnika w terminie 14 dni od dnia zakończenia remontu. Aby otrzymać zwrot kosztów konieczne będzie także przedstawienie w urzędzie dokumentacji fotograficznej oraz:
- umów na wykonanie prac remontowo-budowlanych
- oświadczenia o likwidacji barier architektonicznych
- faktur za zakupione materiały
- protokołu robót
Łazienka pozbawiona progów i barier, prysznic z uchwytami i umywalka na odpowiednim poziomie. To proste marzenia osób z niepełnosprawnościami, które spełnić pomoże dofinansowanie PFRON do remontu łazienki.
