Dopłaty do "Bezpiecznego kredytu 2 %" będą niższe. Taki jest powód zmian w systemie

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wideo
od 16 lat
7,02 procent - tyle od 10 listopada będzie wynosić średnia kwartalna stopa procentowa dla bezpiecznego kredytu 2%. W praktyce oznacza to, że dopłaty będą niższe, bo obecna stawka to 7,14 proc.

Spis treści

Komunikat na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego zawiera nowy wskaźnik średniej kwartalnej stopy procentowej dla bezpiecznego kredytu 2%, która zacznie obowiązywać od 10 listopada. Na jego podstawie wylicza się wysokość dopłat do rat kredytów z rządowym wsparciem.

Bezpieczny kredyt 2 procent - tak oblicza się dopłaty

Jak informuje bankier.pl, ustawa narzuciła bankom obowiązek przesyłania do BGK co kwartał kilku istotnych zestawów informacji. Muszą one podać łączną kwotę kredytów innych niż „Bezpieczny kredyt 2 procent”, opartych na okresowo stałym oprocentowaniu i przeznaczonych na zakup lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Ponadto przesyłają informację o średniej ważonej oprocentowania tych kredytów, gdzie wagą jest kwota. W uproszczeniu wskaźnik odzwierciedla oprocentowanie udzielonych w poprzednim kwartale „zwykłych” kredytów hipotecznych w bankach mających umowę z BGK.

Publikowany jest w ciągu 45 dni po upływie kwartału, obowiązuje natomiast od siódmego dnia od dnia ogłoszenia. W listopadzie BGK termin publikacji nie zbiegł się z ostatnim możliwym ustawowo terminem, wypadł nieco wcześniej.

Czytamy tam również, że od 10 listopada wskaźnik „Bezpiecznego kredytu 2 procent” wyniesie 7,02 proc., będzie zatem o 0,12 pp. niższy niż do tej pory. Im niższy jest wskaźnik, tym niższa jest dopłata do raty. Wynika to ze wzoru zamieszczonego w ustawie.

Ważna informacja! Nowy wskaźnik nie dotyczy starych kredytów

Ważna informacja! Nowy wskaźnik nie dotyczy już udzielonych kredytów. W ich przypadku poprzednie warunki obowiązują przez pierwszy 5-letni okres spłaty, gdzie stała jest zarówno wysokość oprocentowania, jak i wysokość parametru wyznaczającego dopłaty.

Popularność „Bezpiecznego Kredytu 2%” przyćmiewa dokonania wcześniejszych rządowych programów mieszkaniowych, jak:

  • "Rodzina na Swoim”,
  • „Mieszkanie dla młodych”
  • czy „Kredyt bez wkładu własnego”.

- Chociaż najnowszy pomysł na dopłaty do kredytów wystartował zaledwie 3 miesiące temu, to cała machina rozpędziła się już tak bardzo, że co tydzień podpisywane są umowy opiewające łącznie na grubo ponad miliard złotych - komentuje Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Krótsza droga do własnego M

Popularności „Bezpiecznego Kredytu 2%” trudno się jednak dziwić. Dzięki niemu można przecież zaciągnąć kredyt dysponując niższym dochodem, a mimo tego możemy się cieszyć znacznie niższą ratą (około 1/3 niższą niż w standardowej ofercie).

A gdyby i tego było mało, to kupując pierwsze mieszkanie można też cieszyć się niższymi kosztami transakcyjnymi (zniesienie PCC), a wkład własny można zastąpić gwarancją wydawaną przez BGK. To wszystko skraca drogę do własnego mieszkania o ponad połowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dopłaty do "Bezpiecznego kredytu 2 %" będą niższe. Taki jest powód zmian w systemie - Gazeta Pomorska

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu