Według Federacji Przedsiębiorców Polskich praca zdalna musi zostać jak najszybciej uregulowana, żeby mogła być powszechnie stosowana w sposób legalny i przewidziany w przepisach kodeksu pracy. Obecnie podczas świadczenia usług przez pracownika przebywającego na tzw. „homeoffice” pojawiają się wątpliwości co do kwestii ochrony danych, powierzenia sprzętu i odpowiedzialności za niego, a także wypadków w miejscu pracy.
Gdyby praca zdalna była już unormowana w przepisach prawa pracy, łatwiej byłoby pracodawcom podejmować decyzje w sprawie zlecania zadań na odległość. W obecnej sytuacji staje się to koniecznością, która rodzi wiele wątpliwości i obaw. Obecne regulacje dotyczące telepracy nie zapewniają dostatecznej swobody stronom w ustalaniu indywidualnych spraw, lecz narzucają pewne rozwiązania, które są trudno wykonalne. Przykładem jest zapewnienie przez pracodawcę bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w miejscu pracy, które jest ruchome. Korzyści pracy zdalnej w skali makroekonomicznej pozwalają zakładać, że docelowo nastąpi poprawa stanu zdrowia pracowników i ich rodzin w związku z ograniczeniem ryzyka zarażenia – czego przykładem jest obecny problem z koronawirusem – a tym samym zachorowalności wskutek przebywania w zbiorowości ludzi pracujących w zakładzie pracy. Nastąpi ogólna poprawa bezpieczeństwa wynikająca z redukcji osób przemieszczających się i natężenia ruchu ulicznego. W rezultacie zmniejszą się koszty społeczne wynikające z wypłaty różnych świadczeń. Lepsza kondycja zdrowotna przełoży się na wyższą produktywność.
Według Federacji Przedsiębiorców Polskich oraz CALPE praca zdalna pozwala zredukować liczbę zwolnień chorobowych. Pracownicy wykazują mniej nieobecności w firmie, bo skoro sami decydują o organizacji dnia pracy przebywając w domu – to potrafią tak planować swoje obowiązki, aby mogli jak najszybciej uporać się z załatwieniem bieżących spraw (wizyta lekarska, zakup lekarstw w aptece) i powrócić do wykonywania swoich zadań zawodowych, jeśli stan zdrowia i samopoczucie na to pozwalają.
Inaczej postępuje pracownik przebywający w firmie – najczęściej korzysta on z całego dnia wolnego, a jeśli pojawia się potrzeba – także ze zwolnienia lekarskiego, na co pracodawca nie ma wpływu. Dzięki pracy zdalnej można ograniczyć rozmiary tej praktyki oraz uzyskać pozytywny efekt przez zmniejszenie skali krótkotrwałych nieobecności w pracy, a także zachorowalności pracowników.
Obejrzyj wideo:
60 Sekund Biznesu: Emilewicz: Wzruszyliśmy ustawę o zakazie handlu w niedziele
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
Strefa Biznesu - Kara dla Raiffeisen International