Echa decyzji Fed

Mati Greenspan
Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków w eToro
Mati Greenspan, Starszy Analityk Rynków w eToro eToro
Fed nie zaskoczył nikogo, podwyżka o ćwierć procenta zaspokoiła potrzeby rynków. Indeksy na całym świecie podzielają radość inwestorów z powodu zapowiedzi FOMC dotyczących jeszcze 2 dodatkowych podwyżek amerykańskich stóp procentowych w tym roku. Decyzje podjęte przez rezerwę federalną miały jednak odwrotny skutek dla amerykańskiej waluty – brak informacji na temat dalszego kursu jastrzębiej polityki rezerwy federalnej spowodował znaczy spadek amerykańskiego dolara podczas wczorajszej sesji. Kurs amerykańskiej waluty wpłynął na kurs złota oraz srebra, które poszybowały mocno w górę. Także nieśmiała w ostatnich dniach ropa naftowa odrabia straty po spadkach spowodowanych informacjami na temat redukcji zapasów w USA.

Bank Japonii natomiast w przeciwieństwie do Fed nie dokonał żadnych zmian dotyczących poziomu stóp procentowych, para walutowa USD/JPY utrzymuje się na poziomie 113,5. W Szwajcarii także bez zmian, tamtejszy bank narodowy właśnie podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowych poziomach. Helwecka waluta utrzymuje w stosunku do złotówki kurs na poziomie 4,02.

Dziś jeszcze spodziewana jest deklaracja Banku Anglii dotycząca ewentualnej podwyżki stóp procentowych oraz kierunku polityki monetarnej. Nikt nie spodziewa się zmian, ale kurs funta może charakteryzować się podwyższoną zmiennością.

Na fali są obecnie krytpowaluty takie jak bitcoin czy bijące ostatnio rekordy ethereum. Na początku lutego jego notowania znajdowały się na poziomie 12 dolarów, w ciągu ostatniego miesiąca wzrosły o ponad 350% do 43 dolarów. Jest kilka czynników, które kształtują trend zwyżkowy. Pierwszym jest proponowany projekt Hyperledger, będący inicjatywą ponad stu najważniejszych instytucji finansowych, której celem jest stworzenie światowego systemu monetarnego bazującego na właśnie na ethereum. Drugim czynnikiem jest zaktualizowany system wymiany waluty, który umożliwia szybsze działanie. Analitycy są jednak zgodni, iż w dłuższej perspektywie wartość krypowaluty będzie rosła, zwracają jednak uwagę, iż jest to wysoce ryzykowny i zmienny rynek.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu