Energia z Bałtyku: ile będzie nas kosztować morski wiatr?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Różne ceny prądu z morskich farm wiatrowych w Polsce
Różne ceny prądu z morskich farm wiatrowych w Polsce Mat. Prasowe Orlen
Już wkrótce na polskich wodach Bałtyku stanie jedna z największych farm wiatrowych w regionie. Orlen ogłosił rozpoczęcie morskiego etapu budowy Baltic Power w styczniu 2025 roku. W międzyczasie Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło propozycję maksymalnych cen za energię z takich inwestycji. Co to oznacza dla sektora energetyki odnawialnej w Polsce?

Spis treści

Morska farma wiatrowa Baltic Power – przyszłość energetyki na Bałtyku

Orlen, we współpracy z Northland Power, już w styczniu 2025 roku rozpocznie morski etap budowy farmy wiatrowej Baltic Power. Ta ogromna inwestycja obejmuje instalację fundamentów, na których zostaną zamontowane turbiny wiatrowe.

Już w styczniu ruszy morski etap budowy farmy Baltic Power. Zaczniemy od fundamentów, na których zamontujemy turbiny wiatrowe. Ponad 230-metrowe konstrukcje będą produkować energię na pełnym morzu przez ok. 30 lat – poinformował Orlen na swoim profilu na platformie X.

Farma Baltic Power o mocy 1,2 GW będzie wyposażona w 76 turbin wiatrowych, każda o mocy 15 MW. Zgodnie z planem ma rozpocząć produkcję energii w 2026 roku i zasilić ponad 1,5 miliona gospodarstw domowych. To kolejny krok w kierunku uniezależnienia się Polski od tradycyjnych źródeł energii i zwiększenia udziału OZE w krajowym miksie energetycznym.

Regulacje cenowe: projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Równolegle z przygotowaniami do realizacji Baltic Power, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przedstawiło projekt rozporządzenia, które reguluje maksymalne ceny energii elektrycznej wytworzonej przez morskie farmy wiatrowe. Resort proponuje dwie stawki: 479,10 PLN/MWh i 512,32 PLN/MWh, w zależności od lokalizacji farm.

Rekomenduje się wydanie (...) rozporządzenia określającego maksymalną cenę za energię elektryczną wytworzoną w morskiej farmie wiatrowej i wprowadzoną do sieci, wyrażoną w złotych za 1 MWh, jaka może być wskazana w ofertach złożonych w aukcji przez wytwórców, przy czym zdecydowano się na zastosowanie fakultatywnego rozwiązania umożliwiającego ustalenie odrębnych cen maksymalnych dla poszczególnych grup obszarów – wyjaśniono w ocenie skutków regulacji projektu.

Podział na dwie grupy cenowe opiera się na odległości farm od brzegu.

Wynika to z faktu, że wraz ze wzrostem odległości od brzegu wzrasta długość zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy, co z kolei przekłada się na wzrost kosztów inwestycyjnych ponoszonych przez wytwórcę w ramach budowy zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy – podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Przyszłość morskiej energetyki w Polsce

Regulacje cenowe oraz rozpoczęcie budowy takich inwestycji jak Baltic Power pokazują, że Polska zmierza w stronę bardziej zielonej przyszłości. Kluczowe będzie zapewnienie odpowiedniego wsparcia dla projektów OZE oraz dbałość o konkurencyjność cen energii na rynku.

Źródło: PAP

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu