- Niezależnie od tego jak długo potrwa przerwa w tradycyjnych rekrutacjach, w tradycyjnych działaniach HR, to na pewno pracodawcy jak i druga strona, czyli kandydaci są zainteresowani tym, żeby tę dynamikę procesów rekrutacyjnych w Polsce utrzymać- tłumaczy w rozmowie z AIP Łukasz Marciniak, Grup Pracuj.
Do aranżacji spotkania online z kandydatem można wykorzystać wiele powszechnie dostępnych rozwiązań, z których wiele dostępnych jest także w wersjach darmowych. Należą do nich m.in. Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Hangouts, Viber Messenger oraz Microsoft Teams. Co równie ważne, wiele z tych aplikacji działa na smartfonach, więc rekruterzy nie muszą być uzależnieni od komputera czy laptopa.
O ile jednak atutem tego typu rozwiązań jest rozpoznawalność, łatwość wykorzystania czy niskie koszty, w dłuższej perspektywie mogą ujawniać swoje ograniczenia z punktu widzenia relacji z kandydatem. Warto brać to pod uwagę, przymierzając się do rozmowy online.
- Dotychczas kandydaci byli przyzwyczajeni do wyszukiwania i aplikowania na oferty pracy. Natomiast samo spotkanie z potencjalnymi pracodawcami odbywały się twarzą w twarz. Obecnie w związku z epidemią takiej możliwości nie mamy. Jednak z pomocą przychodzi nam technologia, która umożliwia nam rekrutacje zdalne, prowadzone przez firmy poprzez rozmowę telefoniczną lub poprzez połączenie wideo- mówi ekspert.
Jednak część firm już od wielu lat stosuje tego typu proces rekrutacji. Oczywiście te rekrutacje zdalne były charakterystyczne dla podmiotów które często rekrutowały kandydatów z innych krajów, gdzie ta odległość determinowała konieczność użycia tego rodzaju rekrutacji. W tej chwili sytuacja zmusza nas do tego, że praktycznie każdy proces rekrutacji musi być prowadzony w sposób zdalny.
- Na pewno testujemy to, uczymy się tego rozwiązania. Z pewnością to rozwiązanie nie zastąpi wszystkich procesów rekrutacyjnych. Jednocześnie uważam, że procent tych rekrutacji zdalnych, po wyjściu z tego „kryzysu” spowodowanego koronawirusem, wzrośnie. Polacy, jak również inne nacje nauczą się jak z tego korzystać, ponieważ w tym wszystkim pojawia się wartość dodana. Taka rekrutacja jest szybsza, sprawniejsza, pozwala zaoszczędzić czas związany z dojazdami, możemy takie spotkanie umówić dużo szybciej, bo często oczekiwanie na rekrutację fizyczną trwało dość długo, a teraz to wszystko może się odbywać szybciej i sprawniej- podsumowuje Marciniak.
