We Włoszech skupiono się na dużych, autonomicznych projektach BESS, które oferują usługi równoważenia obciążenia na poziomie komunalnym. W Hiszpanii, gdzie sieć krajowa zbliża się do nasycenia, priorytet mają projekty PV zintegrowane z magazynami energii. W krajach bałtyckich uzyskanie warunków przyłączeniowych dla farm PV bez systemu bateryjnego jest już praktycznie niemożliwe.
Czy Polska także pójdzie tą drogą? W Trina Solar, która oferuje takie rozwiązania wierzą, że tak.
– Włączanie magazynów energii do projektów fotowoltaicznych (PV) znacząco przyczynia się do zabezpieczenia inwestycji i zwiększenia stabilności sieci – dodaje Gabriele Buccini z Trina Solar.
Oczywiście kolokacja, czyli integracja akumulatorowych magazynów energii (BESS) z projektami PV, niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki niej deweloperzy mogą zabezpieczyć się przed wahaniami na rynku, zwiększyć elastyczność operacyjną oraz tworzyć nowe źródła przychodów w postaci usług sieciowych. Jednakże, wiąże się to z wyższymi nakładami inwestycyjnymi (CAPEX) oraz wyzwaniami technicznymi. Dodanie jednostek bateryjnych magazynowania energii do instalacji PV to znaczący dodatkowy nakład kapitałowy.
Deweloperzy muszą też zarządzać dwiema technologiami na tej samej lokalizacji, co często komplikuje proces pozyskiwania pozwoleń.
Firma Trina Solar została założona w 1997 roku. Jako wiodący światowy dostawca modułów fotowoltaicznych (PV) i inteligentnych rozwiązań energetycznych. Do tej pory firma Trinasolar dostarczyła ponad 240 GW modułów fotowoltaicznych na całym świecie. W czerwcu 2020 r. firma Trinasolar zadebiutowała na STAR Market Giełdy Papierów Wartościowych w Szanghaju.