Spis treści
Farma wiatrowa Iłża Pakosław. Nowy etap w rozwoju OZE
Green On Energy, spółka powiązana z warszawskim deweloperem Profbud, zrealizowała przełomowy projekt na polskim rynku odnawialnych źródeł energii. Farma wiatrowa Iłża Pakosław, zlokalizowana w powiecie radomskim, stała się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju firmy. Dzięki mocy 14,8 MW, farma przyczyni się do produkcji 42 000 MWh energii rocznie, co pozwoli na redukcję 31 962 ton CO₂.
Proces przygotowawczy budowy farmy wiatrowej rozpoczął się w 2016 roku, a bezpośrednie prace budowlane ruszyły w lutym 2024 roku. Generalnym wykonawcą była firma MAL-BUD-1, odpowiedzialna za prace budowlane i przygotowanie fundamentów. Montaż turbin powierzono firmie VESTAS, która dostarczyła siedem turbin wiatrowych o łącznej mocy 14,8 MW.
GAIA PARK. Energia za symboliczną złotówkę
Pierwszą inwestycją, która skorzysta z energii produkowanej przez farmę wiatrową, jest ekologiczne miasteczko GAIA PARK w Konstancinie-Jeziornie. Projekt ten opiera się na czterech filarach: energii, powietrzu, wodzie i społeczności. Domy w GAIA PARK są wyposażone w nowoczesne systemy, takie jak gruntowe pompy ciepła i systemy rekuperacji, co pozwala niemal całkowicie wyeliminować koszty eksploatacji.
Co więcej, przez kolejne 20 lat mieszkańcy GAIA PARK będą otrzymywać energię elektryczną niemal za darmo. To rozwiązanie bezprecedensowe w polskim budownictwie mieszkaniowym, wyznaczające nowy standard w zakresie zrównoważonego rozwoju i niezależności energetycznej.
Zielona energia dla nieruchomości komercyjnych
Profbud nie ogranicza się jedynie do sektora mieszkaniowego. Firma rozwija również segment wynajmu powierzchni biurowych, które także będą zasilane energią z farmy wiatrowej. Dzięki temu innowacyjnemu podejściu możliwe będzie obniżenie kosztów utrzymania nieruchomości komercyjnych oraz zagwarantowanie przewidywalnych i stabilnych cen energii dla najemców.
Przykładem takiego budynku jest Vector+, nowoczesny biurowiec zlokalizowany na warszawskiej Woli, który już dziś spełnia wysokie standardy zrównoważonego budownictwa, potwierdzone certyfikatem BREEAM Very Good. Dzięki dostępowi do zielonej energii, Vector+ wpisuje się w strategię firmy, dążącą do zmniejszenia śladu węglowego.
Strategia ekologiczna Profbud
Budowa farmy wiatrowej to dopiero pierwszy etap ekologicznej strategii Profbud. Deweloper planuje również realizację instalacji fotowoltaicznej o mocy 8 MW w pobliskim rejonie oraz wybudowanie magazynu energii odnawialnej. Dzięki tym działaniom firma nie tylko zmniejszy emisję CO₂, ale także wyznaczy nowy standard zrównoważonego budownictwa w Polsce.
– Jesteśmy pierwszym deweloperem, który zdecydował się na budowę własnej farmy wiatrowej, a co więcej, energia z niej pochodząca będzie dostarczana zarówno do naszych inwestycji komercyjnych, jak i mieszkaniowych, a więc bezpośrednio do klientów. To rewolucyjne przedsięwzięcie ma niebagatelny wpływ na planetę, przeciwdziałając zmianom klimatycznym i wyznaczając tym samym nowe standardy deweloperskie – podkreśla Paweł Malinowski, prezes zarządu Profbud i Green On Energy.
