Fabryki odzieży w ogarniętym chaosem Bangladeszu zamknięte. Jakie skutki dla firm odzieżowych?

JKL
Fabryki odzieży w ogarniętym chaosem Bangladeszu zamknięte. Jakie skutki dla firm odzieżowych?
Fabryki odzieży w ogarniętym chaosem Bangladeszu zamknięte. Jakie skutki dla firm odzieżowych? archiwum DB
Bangladesz wciąż ogarnięty jest chaosem po krwawych zamieszkach i ucieczce premier kraju. Sytuację może unormować powołanie rządu tymczasowego. Bangladesz to jedno ze światowych centrów przemysłu odzieżowego. Dla koncernów odzieżowych pracują tak setki fabryk.

Fabryki w Bangladeszu zamknięte

We wtorek fabryki odzieżowe w Bangladeszu były zamknięte. W ostatnich dniach z powodu protestów i godziny policyjnej ich produkcja była ograniczona. Pojawiły się informacje, że niektóre zakłady zostały podpalone.

W Bangladeszu znajduje się tymczasem wiele szwalni produkujących dla wielu znanych marek modowych. Produkowane w nich są m.in. ubrania z kolekcji marek należących dla gdańskiej firmy LPP.

Czy trudna sytuacja w azjatyckim kraju będzie miała wpływ na biznes odzieżowej firmy i łańcuch dostaw?

- Jesteśmy w stałym kontakcie z naszym biurem w Dhace, przedstawicielami współpracujących z nami fabryk oraz z przewoźnikami. W związku z godziną policyjną ogłoszoną w kraju, prace fabryk pozostają ograniczone. Na ten moment, nie spodziewamy się jednak większych opóźnień w zakresie dostaw. Przewoźnicy zadeklarowali elastyczność w zakresie przyjmowania towarów w portach, aczkolwiek sytuacja jest bardzo dynamiczna, dlatego na ten moment trudno przewidzieć dalszy przebieg wydarzeń. Priorytetem dla nas pozostaje bezpieczeństwo pracowników - odpowiedziało nam biuro prasowe LPP.

Bangladesz jest dwa razy mniejszy od Polski, za to mieszka tam aż 170 mln ludzi. Działa tam 1600 zakładów odzieżowych. Za 82 proc. krajowego eksportu Bangladeszu odpowiada sektor odzieżowy.

Protesty w Bangladeszu rozpoczęły się w ramach sprzeciwu studentów przeciwko systemowi kwotowemu wprowadzonymu przy obsadzaniu urzędów publicznych. Co trzecie stanowisko urzędnicze było zagwarantowane dla rodzin weteranów walki o niepodległość w 1971 roku. Z czesm przerodziły się w gwałtowne, antyrządowe demonstracje, które zostały krwawo stłumione przez władze. Zginęło kilkaset osób. Premier Bangladeszu została zmuszona do ucieczki z kraju.

CZYTAJ TAKŻE: LPP udostępnia vouchery na naprawę ubrań. Nie wyrzucaj - naprawiaj! Sprawdź, jak otrzymać voucher

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu