Facebook, Instagram i Messenger znikną z Europy? Chodzi o spór dotyczący transferu danych. Trwają prace nad porozumieniem

Justyna Madan
Justyna Madan
Czy Facebook i inne popularne platformy społecznościowe przestaną działać w Europie?
Czy Facebook i inne popularne platformy społecznościowe przestaną działać w Europie? 123rf
Jak poinformowała Meta, Facebook, Instagram i Messenger mogą zniknąć z krajów Unii Europejskiej, a wszystko przez spór dotyczący transferu danych. Konkretnym problemem są europejskie przepisy, które uniemożliwiają firmie Meta (wcześniej Facebook) przesyłanie, przechowywanie i przetwarzanie danych Europejczyków na serwerach w USA. Czy popularne platformy społecznościowe faktycznie znikną z Europy?

Wszystko zaczęło się od rocznego raportu amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Meta ostrzegła wówczas, że jeśli nie zostaną przyjęte nowe przepisy, firma nie będzie w stanie dłużej korzystać z obecnego modelu umów i będzie zmuszona odejść z Europy. Według firmy „przetwarzanie danych użytkowników między krajami ma kluczowe znaczenie dla kierowania biznesu i reklam.”

„Jeśli nie jesteśmy w stanie przesyłać danych między krajami i regionami, w których działamy, lub jeśli nie możemy udostępniać danych między naszymi produktami i usługami, może to wpłynąć na zdolność świadczenia naszych usług” – czytamy w oświadczeniu Mety.

Facebook – zostanie w Europie czy jednak się z nim pożegnamy?

Meta jest przekonana, że porozumienie uda się osiągnąć. Jednak jeśli tak się nie stanie to firma nie będzie mogła dłużej oferować w Europie wielu swoich najważniejszych produktów, w tym Facebooka i Instagrama.

Meta mogła wcześniej wykorzystywać ramy transferu danych zwane Tarczą Prywatności jako podstawę prawną do przeprowadzania transatlantyckich transferów danych. Jednak w lipcu 2020 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości unieważnił traktat z powodu naruszenia ochrony danych. Decyzję argumentował tym, że standard nie chroni wystarczająco prywatności Europejczyków.

W rezultacie firmy amerykańskie ograniczyły wysyłanie danych europejskich użytkowników do USA i musiały polegać na SCC (standardowych klauzulach umownych). UE i USA poinformowały jednak, że pracują nad nową lub zaktualizowaną wersją traktatu.

Europa bez Facebooka? Co na to Komisja Europejska?

„Zapewnienie nowego porozumienia w zakresie bezpiecznego transatlantyckiego przepływu danych jest priorytetem dla nas i naszych amerykańskich partnerów” – poinformował rzecznik prasowy Komisji Europejskiej.

Prowadzone są dyskusje zarówno na szczeblu technicznym, jak i politycznym. Trochę to potrwa, ale jak podkreśla KE „trzeba znaleźć równowagę między prywatnością a bezpieczeństwem narodowym”.

Meta zapewnia, że nie chce się wycofywać z Europy, ale „prosta rzeczywistość jest taka, że Meta i wiele innych firm, organizacji i usług polega na transferze danych między UE a USA w celu świadczenia usług globalnych”.

Firma dodała, że przestrzega europejskich przepisów. Nie omieszkała jednak pogrozić palcem informując, że „Europa bez Facebooka i Instagrama to zła wiadomość dla wielu firm, ponieważ międzynarodowe transfery danych stanowią podstawę globalnej gospodarki i wspierają wiele usług, które mają fundamentalne znaczenie dla naszego codziennego życia.”

30 września 2021 r. Facebook miał 2.91 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie oraz ok. 1.93 miliarda aktywnych użytkowników dziennie. W Europie z platformy korzysta miesięcznie 420 milionów użytkowników. 60.6% internautów korzysta z Facebooka, generują oni 4 miliony polubień co minutę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu