Fotowoltaika w Polsce jest kluczem do zielonej przyszłości czy to wciąż wyzwanie regulacyjne?

OPRAC.:
Justyna Madan
Justyna Madan
Sektor fotowoltaiki w Polsce, pomimo swojego dynamicznego wzrostu, napotyka na szereg przeszkód
Sektor fotowoltaiki w Polsce, pomimo swojego dynamicznego wzrostu, napotyka na szereg przeszkód 123rf.com
Polska fotowoltaika, mimo imponującego wzrostu, stoi przed szeregiem wyzwań, które mogą hamować jej dalszy rozwój. Eksperci z branży wskazują na konieczność uproszczenia przepisów i inwestycji w magazyny energii, aby sektor mógł kontynuować swój dynamiczny rozwój. Jaka jest aktualna sytuacja fotowoltaiki w Polsce oraz przyszłości tego sektora w kontekście zapowiedzianych zmian?

Spis treści

Polska fotowoltaika na tle Europy

Na koniec 2023 roku, polska fotowoltaika osiągnęła moc zainstalowaną 17,08 GW, a na koniec pierwszego kwartału 2024 roku - 17,73 GW. Jak podkreślił Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), Polska plasuje się na szóstym miejscu w Unii Europejskiej pod względem mocy zainstalowanej, zaś na świecie zajmuje 12 miejsce.

- Pod względem mocy zainstalowanej jesteśmy szóstym rynkiem w UE, na którym dominują Niemcy z ponad 80 GW. Na świecie Polska znalazła się na 12 miejscu. Jeśli natomiast chodzi o moc zainstalowaną na mieszkańca jesteśmy na czwartym miejscu, wyprzedzają nas tylko Holandia, Niemcy i Australia - podał prezes IEO.

Większość mocy zainstalowanej w Polsce stanowią mikroinstalacje, jednakże coraz większy udział mają instalacje średniej wielkości, budowane przez firmy na własne potrzeby.

Wyzwania i perspektywy rozwoju

Sektor fotowoltaiki w Polsce, pomimo swojego dynamicznego wzrostu, napotyka na szereg przeszkód. Jedną z nich jest problem z uzyskaniem zgody na przyłączenie instalacji do sieci energetycznej. Grzegorz Wiśniewski wskazuje, że aż 7,5 tys. projektów nie dostało takiej zgody, co staje się realnym problemem dla branży.

- Z drugiej strony aż 7,5 tys. projektów nie dostało zgody na przyłącze swojej instalacji do sieci, co staje się realnym problemem dla dalszego rozwoju - wskazał Wiśniewski.

Również Miłosz Motyka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, podkreśla znaczenie fotowoltaiki dla transformacji energetycznej i zapowiada inwestycje w modernizację sieci energetycznych. - W sumie 85 mld zł trafi na modernizacje sieci energetycznych - poinformował.

Uproszczenie przepisów i inwestycje w magazyny energii

Eksperci i przedstawiciele branży jednogłośnie wskazują na konieczność uproszczenia przepisów oraz inwestycji w magazyny energii, jako kluczowych elementów wspierających rozwój fotowoltaiki w Polsce. Marta Głód, dyrektor ds. Rozwoju Projektów OX2, podkreśla, że obecne przepisy są niejasne i procedury zbyt długie, co stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców.

- Dla nas, przedsiębiorców, wyzwaniem na miarę lotu w kosmos jest sprostanie wymogom dotyczącym uzyskania pozwolenia na budowę. Przepisy są niejasne, a procedury za długie. Oczywiście cały proces jest do przejścia, ale wymaga zbyt dużego poświęcenia uwagi i czasu - oceniła.

Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergia, również wskazuje na konieczność uproszczenia przepisów, aby w pełni wykorzystać potencjał inwestycji w fotowoltaikę.

Agrofotowoltaika jako rozwiązanie dla ograniczeń terenowych

Antoni Michalski z Next2Sun Polska wskazuje na agrofotowoltaikę jako na sposób na ograniczenia terenowe dla budowy dużych farm fotowoltaicznych. To połączenie produkcji energii ze słońca z uprawą roślin może być odpowiedzią na problem dostępności gruntów rolnych.

- Przepisy o ochronie gruntów rolnych wyłączają de facto sporą część obszarów z procesu inwestycji w budowę dużych farm PV. Odpowiedzią na ten problem jest agrofotowoltaika, która pozwala połączyć produkcję energii ze słońca z uprawą roślin - wyjaśnił.

Polska fotowoltaika, choć rozwija się dynamicznie, stoi przed wyzwaniami, które mogą hamować jej dalszy rozwój. Uproszczenie przepisów, inwestycje w magazyny energii oraz modernizacja sieci energetycznych to kluczowe kierunki, które mogą wspierać ten sektor. Agrofotowoltaika może dodatkowo przyczynić się do rozwiązania problemu ograniczeń terenowych, otwierając nowe możliwości dla rozwoju fotowoltaiki w Polsce.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu