Gdzie znaleźć kino plenerowe i czy warto je samemu zorganizować? Wyjaśniamy, ile to kosztuje i na co zwrócić uwagę

Mikołaj Wójtowicz
Tak wyglądało kino na świeżym powietrzu w Krakowie.
Tak wyglądało kino na świeżym powietrzu w Krakowie. Anna Kaczmarz / Polska Press
Kino w plenerze to oferta dla osób, które zastanawiają się, jak spędzić wolny czas, kiedy na dworze jest ciepło, a do zachodu słońca jeszcze dużo czasu. W wakacje dzień trwa dłużej, a aura sprzyja, by nie siedzieć w domu. Tego typu imprezy i możliwości spędzenia wolnego czasu można znaleźć w wielu miejscowościach w Polsce. Jeżeli u nas w gminie nie m takiego kina – może samemu warto je zorganizować?

Spis treści

Kino plenerowe – jak wygląda oglądanie filmu pod „gołym niebem” w polskich miastach?

Warto zainteresować się, czy w naszej okolicy nie ma letniego kina plenerowego „pod chmurką”. Te są organizowane nie tylko w dużych miejscowościach.

W Krakowie kino plenerowe funkcjonować będzie w ogrodzie PURO Hotel na Kazimierzu. Wejście jest bezpłatne, a filmy będą wyświetlane w co drugi czwartek od 8 czerwca, czyli 8 i 22 czerwca, 6 i 20 lipca oraz 3, 17 i 31 sierpnia. Pokazy rozpoczynają się o 20:45. Ostatni z nich będzie mieć miejsce 31 sierpnia. Organizatorem jest hotel Puro oraz M2 Films. Wyświetlane filmy będą pochodzić z portfolio M2, a w świat kina wprowadzi widzów dziennikarka Justyna Grochal.

W ramach akcji „Lato” przez wakacyjne miesiące w wybrane soboty będą się odbywać bezpłatne seanse w Dąbrowie Górniczej. Wejściówki nie będą potrzebne, konieczne okaże się jednak zabranie koca lub czegoś do siedzenia. Seanse będą mieć miejsce 1, 8, 15 i 29 lipca oraz 5, 12 i 26 sierpnia o 21:30.

Gdyby nie było sprzyjającej pogody – seanse zostaną przeniesione z terenu „Fabryki Pełnej Życia” do sali teatralnej Pałacu Kultury Zagłębia znajdującego się 150 m dalej. Seanse w dzielnicach mogą zostać przełożone na inny termin lub odwołane.

Jedenasta edycja „Kina na leżakach” rusza 16 czerwca. Do 8 września kino odwiedzi kilkadziesiąt miejscowości w całym kraju. Na chętnych czeka niemal 60 projekcji. Pierwsza z nich będzie mieć miejsce 16 czerwca w Bełchatowie. Przez ponad 2 miesiące seanse odbędą się między innymi w: Częstochowie, Rewalu, Chałupach, Władysławowie, Łebie, Koszalinie, czy Tomaszowie Mazowieckim. W programie kina pod chmurką znajdują się filmy obyczajowe i komediowe – polskie i zagraniczne, a także jeden film dokumentalny. Ostatni seans odbędzie się w Lesznowoli 8 września. Wszystkie projekcje są darmowe, a szczegółowy repertuar oraz trasa tegorocznej edycji Kina na leżakach znajdują się na stronie internetowej www.kinonalezakach.pl.

Co jeśli kina letniego nie ma w naszym mieście? Sami możemy je zorganizować

Okazuje się, że nie jest to skomplikowane. Miejsce, w którym można wyświetlać filmy to np.

  • park,
  • plaża,
  • rynek,
  • boisko.

lub inne miejsce, w którym organizuje się imprezy plenerowe w danym mieście lub gminie. Jeżeli chcemy, aby było to kino samochodowe – niezbędny będzie wybór odpowiedniego parkingu.

Miejsca na widowni warto tak zorganizować, aby można było usiąść nie tylko na wygodnych krzesełkach lub leżakach, ale także np. całą rodziną na kocu na trawniku i połączyć to z piknikiem.

Tematem kina na wolnym powietrzu warto zainteresować instytucje gminne lub miejskie, takie jak biblioteki, centra kultury lub sportu. Te posiadają nie tylko własne budynki lub ogrody, ale także niezbędne zaplecze techniczne.

Warto pamiętać, że film zwykle trwa 1,5 godziny, a to oznacza konieczność zapewnienia odpowiedniego komfortu dla widzów. Należy również zwrócić uwagę na zaplecze gastronomiczne lub zapewnienie usług gastronomicznych na miejscu. Konieczne będzie także ustalenie wysokości budżetu, jakim dysponujemy. Zapłacimy za wynajem sprzętu do wyświetlania filmu oraz za licencje do filmu.

Potrzebny będzie ekran projekcyjny z odpowiednią powierzchnią i odpowiedniej wielkości w stosunku do liczby spodziewanych widzów. Im ekran będzie większy, tym bardziej konieczne będzie zastosowanie projektowa o wyższych parametrach.

Pokazy z reguły są adresowane do osób, które mieszkają w okolicy, stąd najskuteczniejszą forma promocji będzie lokalna prasa, internetowe portale i plakaty w miejscach publicznych. Warto też pokrótce opisać, na czym właściwie będzie polegać plenerowa impreza, aby nikt nie miał wątpliwości, że chodzi o wspólne oglądanie filmu na świeżym powietrzu.

Działania promocyjne na portalach społecznościowych zwykle nic nie kosztują, a są obecnie najłatwiejszą formą dotarcia do potencjalnie zainteresowanych użytkowników. A ponieważ są to media interaktywne – pozwalają na odbieranie informacji zwrotnych, np. w zakresie preferowanego repertuaru. Na tej podstawie można też oszacować potencjalną liczbę osób, które faktycznie wezmą udział w wydarzeniu.

Czy za wyświetlanie filmu trzeba płacić?

Aby przeprowadzić publiczny pokaz filmu, najpierw trzeba do niego wykupić licencję. Wynika to z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Cena będzie uzależniona od tytułu filmu oraz od przewidywanej frekwencji. Należności trzeba będzie rozliczyć z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, które zrzeszają twórców, wykonawców i producentów.

Wniosek licencyjny można pobrać z oficjalnej strony Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W przypadku kina samochodowego – pozwolenie na użytkowanie częstotliwości radiowej udziela Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Jeżeli pokaz plenerowy będzie mieć charakter zamknięty i znajdą się na nim jedynie nasi najbliżsi znajomi – uzyskiwanie licencji nie będzie konieczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu