Spis treści
Microsoft chce przeszkolić 1 mln Polaków z rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją. Akcja wstępnie potrwa do końca 2025 roku
Microsoft ogłosił inicjatywę szkoleniową w Polsce, w ramach której milion osób zdobędzie kompetencje z zakresu sztucznej inteligencji. Nowy program jest kontynuacją inwestycji Microsoft na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej, w ramach której firma przeszkoliła już ponad 430 tys. specjalistów IT, przedstawicieli biznesu, partnerów i studentów, a także otworzyła region przetwarzania danych w chmurze Azure Poland Central.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

– Chcemy dotrzeć do 1 miliona Polaków i Polek z umiejętnościami wokół sztucznej inteligencji. Mówimy o programowaniu, o GitHubie Copilocie, który pozwala szybko utworzyć kod – tłumaczy w rozmowie z portalem strefabiznesu.pl Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy AI Skills, Microsoft. Jednocześnie podkreśla, że najważniejszym punktem inicjatywy jest to, aby każdy, kto korzysta z tabletu, komputera, czy smartfona mógł w jakiś sposób wykorzystać możliwości sztucznej inteligencji. – Żeby mógł szybko napisać swoje CV za pomocą jednego prompta, ułożyć slajdy do prezentacji i tego właśnie będziemy uczyli. To wszystko będzie można znaleźć w AI Skills Navigatorze – zapowiada.
Ile czasu będzie trwała akcja? Foks wskazuje na wspomniany 1 milion osób. – To jest praca, która będzie trwała wiecznie. Wierzymy, że musimy zbudować takie partnerstwa, które pozwolą nam osiągnąć ten cel do końca 2025 roku. Blisko 38 mln obywateli, na początek targetujemy 1 milion, więc będzie to dobra rozgrzewka na start – mówi.
Jakie jest podejście Polaków do korzystania z rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji? Foks podkreśla, że ludzie „zauważyli w swoim życiu sztuczną inteligencję”. Jak tłumaczy, codziennie dyskutujemy o tym w jaki sposób AI może zmienić lub wręcz już zmienia naszą codzienność. – Ja widziałem głównie te optymistyczne sygnały, ale jako użytkownik, obywatel również chciałbym mieć pewność, że wszystko jest realizowane w odpowiedzialny sposób – wyjaśnia. – O tym też chcemy mówić, czyli jakie są granice sztucznej inteligencji, w jakim kierunku idziemy z rozwojem AI – wymienia.
Rząd chce podnosić cyfrowe umiejętności Polaków
Jego zdaniem ta dyskusja jeszcze będzie się toczyła. – Wspólnie dążymy do inicjatywy, którą ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji, czyli PW eSkills, gdzie nasz rząd chce podnieść umiejętności cyfrowe Polaków. AI kojarzy się głównie ze światem technologicznym, ale tak naprawdę są to konkretne funkcje, konkretne triki, które mają usprawnić życie i to są właśnie umiejętności cyfrowe – mówi.
Przypomnijmy, na początku listopada 2024 roku Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło powstanie nowej inicjatywy pod nazwą „Porozumienie na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych PW eSkills”. Program ma wspierać współpracę pomiędzy instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, środowiskiem biznesowym i naukowym, by podnieść poziom kompetencji cyfrowych Polaków. Projekt PW eSkills stanowi ważny element priorytetu V Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych.
– Technologie przełomowe, szczególnie AI, zmieniają ludzkie życie. Musi to być jednak bezpieczne i godne zaufania. AI nigdy nie może pogorszyć sytuacji życiowej żadnego człowieka – mówił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas wystąpienia na konferencji Microsoft AI Tour.
– Dlatego musimy inwestować nie tylko w technologie, ale równolegle w rozwój kompetencji cyfrowych– podkreślił. –Do tego potrzebna jest odpowiedzialność państwa oraz biznesu – wskazał. Jednocześnie nawiązał do wspomnianego programy PW eSkills.
– Moment, w którym się obecnie znajdujemy, to też generatywna sztuczna inteligencja, która w pewien sposób zdemokratyzowała benefity związane z uczeniem maszynowym. Są to rozwiązania, z których korzystamy na co dzień, chociażby przygotowując się do prezentacji Copilot może nam ułożyć prezentację, zrobić agendę, poprawić grafikę. Dlatego mam nadzieję, że każdy znajdzie swój ulubiony „trik” – dodaje Foks.
Rozwój sztucznej inteligencji będzie przyspieszał? Skorzystać mogą polskie firmy i startupy
Jednocześnie podkreśla, że musimy zadawać sobie pytanie: co ja mogę tutaj znaleźć? Jakie są granice sztucznej inteligencji? Nasz rozmówca przyznaje, że na przełomie ostatnich 2-3 lat nastąpiło mocne przyspieszenie w rozwoju sztucznej inteligencji. – Pierwsze artykuły naukowe o AI to lata 80. ubiegłego wieku. Pierwsze wielkie wdrożenia generatywnej sztucznej inteligencji, to właśnie ostatnie 2-3 lata – wyjaśnia. – Po modelach GPT widzimy, że stają się one coraz lepsze, coraz szybciej odpowiadają, mają coraz większy zakres – mówi. – Zawsze warto się zastanowić, co AI może zrobić dla mnie i wtedy będziemy mieli odpowiedź na to, czy on już jest gotowy– wskazuje.
– Zachęcamy polskie firmy, polskie startupy, żeby rozwijały pewne dodatki, pluginy, żeby AI kolektywnie był lepszy i miał więcej zastosowań – dodaje.
Foks dopytywany, na jakim etapie znajduje się obecnie rozwój sztucznej inteligencji i w jakim tempie będzie on postępował, przyznaje, że AI można potraktować jako technologię ogólnego zastosowania, co porównuje do początków elektryczności, która napędzała rewolucję przemysłową.
– Osobiście uważam, że znajdujemy się na początku – stwierdza i jednocześnie dodaje, że jest to związane z tym, że moc obliczeniowa potrzebna do jej działania wreszcie jest dostępna. – To wreszcie jest, mamy to w Polsce, nie musimy czegoś szukać na Zachodzie. W Polsce również mamy superkomputer, który świetnie działa i jest dostępny, co pozwala rozwijać ten AI trochę szybciej, także nad Wisłą – dodaje.
Microsoft udostępnił bezpłatne narzędzie edukacyjne w formie platformy AI Skills Navigator w języku polskim, które kieruje uczestników do kursów w obszarze sztucznej inteligencji na różnym poziomie zaawansowania. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na umiejętności z zakresu AI i ma przygotować milion osób na wyzwania przyszłości.
Z najnowszych danych raportu IDC przygotowanego na zlecenie Microsoft wynika, że 77 proc. organizacji w Polsce już używa, lub będzie używało AI w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Z kolei, jak wskazuje Microsoft Work Trend Index, 53 proc. liderów biznesowych w Polsce nie zatrudniłaby już osoby bez umiejętności AI, a 55 proc. z nich woli zatrudnić mniej doświadczonego kandydata z umiejętnościami AI niż bardziej doświadczoną osobę bez takich kwalifikacji. Według tego samego badania już 61 proc. pracowników w Polsce korzysta z AI w swojej pracy, podczas gdy globalnie jest to aż 75 proc.