https://strefabiznesu.pl
reklama

Microsoft szkoli Wojsko Polskie. Tak wygląda cyfrowa rewolucja w armii

Oliwia Marciszewska
Opracowanie:
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), we współpracy z firmą Microsoft, uruchamia nową akademię szkoleniową, której celem jest rozwój kompetencji cyfrowych w Siłach Zbrojnych RP.
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), we współpracy z firmą Microsoft, uruchamia nową akademię szkoleniową, której celem jest rozwój kompetencji cyfrowych w Siłach Zbrojnych RP. Tomasz Barylski
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa (ECSC), we współpracy z firmą Microsoft, uruchamia nową akademię szkoleniową, której celem jest rozwój kompetencji cyfrowych w Siłach Zbrojnych RP. To strategiczny krok w budowie nowoczesnej i suwerennej cyberobrony Polski. Uczestnicy programu zyskają dostęp do najnowszych technologii, w tym sztucznej inteligencji i rozwiązań chmurowych, a także możliwość uzyskania międzynarodowych certyfikatów.

Spis treści

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, będące częścią Sił Zbrojnych RP, uzyskało status certyfikowanego ośrodka szkoleniowego Microsoft. W praktyce oznacza to, że ECSC jako jedyna jednostka wojskowa w Polsce będzie mogła prowadzić oficjalne kursy technologiczne giganta z Redmond – w tym z zakresu Microsoft Azure, AI, Dynamics 365 czy Microsoft 365.

Szkolenia w ramach nowo powstałej "Akademii Microsoft" będą prowadzone przez instruktorów ECSC z odpowiednimi certyfikatami, a program zajęć został opracowany z myślą o realnych potrzebach operacyjnych Sił Zbrojnych i resortu obrony narodowej.

Strategiczna inwestycja w bezpieczeństwo cyfrowe

Projekt akademii jest efektem porozumienia podpisanego w lutym 2025 r. przez ministra obrony narodowej oraz przedstawicieli Microsoft. Inicjatywa ma służyć wzmocnieniu krajowego potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz uniezależnieniu polskich sił zbrojnych w obszarze kompetencji technologicznych.

– Zapewnimy szkolonym dostęp do najnowszych technologii i umiejętności potrzebnych do budowania nowoczesnych rozwiązań oraz skutecznej ochrony danych. To krok ku pełnej, samodzielnej zdolności szkoleniowej resortu – mówi płk Mariusz Krawczyk, dyrektor ECSC.

Microsoft wspiera rozwój kompetencji AI

Nowa akademia to nie tylko szkolenia techniczne. ECSC angażuje się również w ogólnopolski program AI National Skilling Initiative (AINSI), który ma za zadanie przeszkolić ponad milion Polaków z zakresu sztucznej inteligencji do końca 2025 roku.

– Chcemy, aby każdy żołnierz i pracownik resortu obrony potrafił wykorzystywać AI w pracy i w codziennym życiu. Dlatego oferujemy praktyczne kursy, które pomagają np. analizować dane czy tworzyć dokumenty – wyjaśnia Łukasz Foks, dyrektor programu AINSI w polskim oddziale Microsoft.

Technologia i suwerenność w służbie obronności

ECSC nie kryje ambicji – nowa akademia ma stać się filarem wojskowego szkolenia technologicznego w Polsce. Inicjatywa wpisuje się w szerszy proces transformacji cyfrowej Sił Zbrojnych RP, który zakłada nie tylko korzystanie z najnowszych narzędzi, ale także rozwijanie własnych kompetencji w duchu suwerenności technologicznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

– To, że kompetencje zdobywają żołnierze dla żołnierzy, to realna odpowiedź na potrzeby resortu w zakresie niezależności technologicznej – podkreśla Ilona Tomaszewska, dyrektorka Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Tanie podróże na południe Europy. PKP Intercity zaskakuje nowym połączeniem

Tanie podróże na południe Europy. PKP Intercity zaskakuje nowym połączeniem

153 miliardy złotych dla Polski z nowego systemu UE

153 miliardy złotych dla Polski z nowego systemu UE

Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu