Spis treści
Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, będące częścią Sił Zbrojnych RP, uzyskało status certyfikowanego ośrodka szkoleniowego Microsoft. W praktyce oznacza to, że ECSC jako jedyna jednostka wojskowa w Polsce będzie mogła prowadzić oficjalne kursy technologiczne giganta z Redmond – w tym z zakresu Microsoft Azure, AI, Dynamics 365 czy Microsoft 365.
Szkolenia w ramach nowo powstałej "Akademii Microsoft" będą prowadzone przez instruktorów ECSC z odpowiednimi certyfikatami, a program zajęć został opracowany z myślą o realnych potrzebach operacyjnych Sił Zbrojnych i resortu obrony narodowej.
Strategiczna inwestycja w bezpieczeństwo cyfrowe
Projekt akademii jest efektem porozumienia podpisanego w lutym 2025 r. przez ministra obrony narodowej oraz przedstawicieli Microsoft. Inicjatywa ma służyć wzmocnieniu krajowego potencjału w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz uniezależnieniu polskich sił zbrojnych w obszarze kompetencji technologicznych.
– Zapewnimy szkolonym dostęp do najnowszych technologii i umiejętności potrzebnych do budowania nowoczesnych rozwiązań oraz skutecznej ochrony danych. To krok ku pełnej, samodzielnej zdolności szkoleniowej resortu – mówi płk Mariusz Krawczyk, dyrektor ECSC.
Microsoft wspiera rozwój kompetencji AI
Nowa akademia to nie tylko szkolenia techniczne. ECSC angażuje się również w ogólnopolski program AI National Skilling Initiative (AINSI), który ma za zadanie przeszkolić ponad milion Polaków z zakresu sztucznej inteligencji do końca 2025 roku.
– Chcemy, aby każdy żołnierz i pracownik resortu obrony potrafił wykorzystywać AI w pracy i w codziennym życiu. Dlatego oferujemy praktyczne kursy, które pomagają np. analizować dane czy tworzyć dokumenty – wyjaśnia Łukasz Foks, dyrektor programu AINSI w polskim oddziale Microsoft.
Technologia i suwerenność w służbie obronności
ECSC nie kryje ambicji – nowa akademia ma stać się filarem wojskowego szkolenia technologicznego w Polsce. Inicjatywa wpisuje się w szerszy proces transformacji cyfrowej Sił Zbrojnych RP, który zakłada nie tylko korzystanie z najnowszych narzędzi, ale także rozwijanie własnych kompetencji w duchu suwerenności technologicznej.

Biznes
– To, że kompetencje zdobywają żołnierze dla żołnierzy, to realna odpowiedź na potrzeby resortu w zakresie niezależności technologicznej – podkreśla Ilona Tomaszewska, dyrektorka Sektora Publicznego w polskim oddziale Microsoft.