Po całkiem pozytywnym otwarciu indeks WIG20 ponownie nie wytrzymał presji sprzedający i szybko zaczął osuwać się w dół. Dopiero po otwarciu się rynków w USA ruszył ponownie popyt, ale do godziny 16:00 nie udało się wyjść nad kreskę.
Z indeksu WIG20 najwięcej traciły dzisiaj akcje JSW i KGHM. Ten ostatni jest wynikiem spadku cen miedzi na światowych rynkach, a dodatkowo negatywnie odbija się – również na pozostałych spółkach – sytuacja w Chinach.
- Outsiderami są spółki surowcowe, czyli JSW i KGHM. Częściowo może to wynikać z tego, że mamy cofnięcie na indeksach chińskich, Shanghai Composite czy Hang Seng. Po zapowiadanej stymulacji monetarnej była tam euforia, ale na razie zapowiedzi nie przełożyły się na decyzje. Z drugiej strony, stymulacja monetarna nie została jeszcze zsynchronizowana z polityką fiskalną. Póki co mamy sprzedaż faktów w Chinach, co przekłada się na słabość miedzi i węgla koksującego, a w efekcie KGHM i JSW - powiedział PAP Biznes Sobiesław Kozłowski, dyrektor Departamentu Analiz i Doradztwa Noble Securities.
Jego zdaniem, w najbliższej przyszłości sytuacja na warszawskim parkiecie będzie zależała m. in. od wyników spółek w Stanach Zjednoczonych oraz debiutu Żabki.
- Rynki bazowe są mocne, ale pojawia się pytanie, czy wejście Nvidii na nowe szczyty i wykupienie na Nasdaq i S&P, nie spowoduje jakiegoś schłodzenia w Stanach, pod koniec października. Dużo zależeć będzie od tego, jakie wyniki za trzeci kwartał zaprezentują spółki w Stanach Zjednoczonych – dodał także Sobiesław Kozłowski.
Ekspert ma nadzieję, że debiut Żabki wpłynie na aktywizację inwestorów zagranicznych i krajowych.
- To może być istotny trigger. Jednym słowem, na ten moment sytuacja nie jest rozstrzygnięta. Rynek czeka na impuls, pytanie tylko, czy będzie to impuls krajowy czy zagraniczny – podsumował Kozłowski.
Debiut Grupy Żabka planowany jest na 17 października. Przy zapisach na akcję doszło do silnej redukcji co sugeruje duży optymizm co do przyszłości tej spółki.
Z innych ciekawych informacji należy odnotować spółkę z giełdy Euronex, gdzie akcje inPostu zaczęły iść w górę po informacji o szybszej niż planowano dokończenia przejęciu pozostałych 70-procent udziałów w dwóch firmach z Wielkiej Brytanii. Jednocześnie zasugerowano, że kolejnym rynkiem na który uda się inPost będzie Irlandia.
- Przejmując pełną kontrolę nad Menzies Express i Newstrade, będziemy jeszcze lepiej przygotowani do zaproponowania klientom i sprzedawcom wyjątkowej oferty pod względem jakości, ceny i wygody. Naszym długofalowym celem jest zrewolucjonizowanie brytyjskiego rynku e-commerce. Razem z Menzies tworzymy zintegrowaną organizację, która pozwoli na zaspokojenie rosnącego popytu konsumentów na dostawy do maszyn Paczkomat w UK - powiedział założyciel i CEO InPostu Rafał Brzoska.
Akcje Orlenu dzisiaj spadały przy obrotach wynoszących ponad 100 mln zł. Orlen poinformował wczoraj, że z powodu niewystarczającej stopy zwrotu z inwestycji wycofał się projektu sekwestracji CO2 w Norwegii. Według Orlenu, analizy wykazały, że projekt Polaris może przyjąć mniej CO2 niż zakładano.
Ok. godz. 16.00 WIG20 zniżkował o 0,29 proc., WIG spadał o 022 proc., mWIG40 zyskuje 0,34 proc., a sWIG80 zwyżkuje o 0,3 proc.
Źródło: PAP/mk
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
