Spis treści
Kim są gniazdownicy?
Gniazdownik, zdefiniowany przez GUS, to osoba w wieku 25–34 lata, która mieszka z rodzicami, nie ma współmałżonka i nie jest rodzicem. Populacja ta nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdów i wdowców.
Według danych z 31 grudnia 2022 roku, w Polsce było 1,7 mln gniazdowników, co stanowiło jedną trzecią osób w tej grupie wiekowej. Najwięcej gniazdowników mieszka w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim, co wskazuje na regionalne zróżnicowanie tego zjawiska.
Dystrybucja gniazdowników w Polsce
Zjawisko gniazdowników jest znacząco różne w zależności od regionu. Najmniejszy odsetek osób mieszkających z rodzicami w wieku 25-34 lata odnotowano w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim, gdzie jest to mniej niż 30%.
W przeciwieństwie, wschodnia część Polski wykazuje wyższy odsetek takich osób, z największą koncentracją w województwie podlaskim. W miastach wojewódzkich najmniej gniazdowników jest we Wrocławiu i Warszawie, co może świadczyć o większych możliwościach ekonomicznych i społecznych w tych obszarach.
Edukacja i sytuacja zawodowa gniazdowników
Raport GUS rzuca światło na edukację i sytuację zawodową gniazdowników. Okazuje się, że stosunkowo niewielka część tej grupy kontynuuje edukację - tylko ponad 6,6% z nich studiowało lub się uczyło. Interesujący jest również rozkład płci w kontekście wykształcenia: ponad połowa kobiet wśród gniazdowników (52%) posiada wykształcenie wyższe, w porównaniu do 25% wśród mężczyzn.
„W Polsce jest 659 gmin (26,6 proc. gmin w kraju), w których 50 proc. i więcej mężczyzn między 25. a 34. rokiem życia nie założyło rodziny i mieszka z rodzicami. Wskaźnik dla kobiet powyżej 50 proc. osiągnęła jedna gmina – Podkowa Leśna w woj. mazowieckim)” – podał GUS.
Większość gniazdowników (63%) jest aktywna zawodowo, choć istnieją znaczące różnice w zależności od miejsca zamieszkania i płci. Najwyższy odsetek pracujących znajduje się w województwach centralnych Polski, podczas gdy bezrobocie jest najbardziej widoczne na wschodzie.
Wnioski z raportu
Analiza danych GUS pokazuje, że problem gniazdowników jest złożony i wielowymiarowy. Spadek liczby osób w tej grupie wiekowej, które wybierają życie z rodzicami, może być pozytywnym sygnałem zmian społeczno-ekonomicznych. Jednak zjawisko to nadal jest znaczące, zwłaszcza w niektórych regionach Polski.
Projekt „Pokolenie gniazdowników w Polsce” realizowany jest w cyklu pięcioletnim, a najnowsza edycja raportu dostarcza cennych informacji o tej części populacji. Dane wykorzystane w raporcie pochodzą z administracyjnych źródeł danych, takich jak Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności (PESEL) czy Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co zapewnia rzetelność i aktualność prezentowanych informacji.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!
Źródło:
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?