Gniazdownicy idą na swoje? Z najnowszego raportu GUS wynika, że jest ich w Polsce coraz mniej

Justyna Madan
Opracowanie:
O 300 tys. zmniejszyła się liczba gniazdowników, czyli osób dorosłych mieszkających z rodzicami
O 300 tys. zmniejszyła się liczba gniazdowników, czyli osób dorosłych mieszkających z rodzicami Szymon Korta / Polska Press
W Polsce obserwujemy znaczący spadek liczby osób w wieku 25-34 lata, które nadal mieszkają z rodzicami. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) „Pokolenie gniazdowników w Polsce”, w ciągu ostatnich czterech lat liczba takich osób zmniejszyła się o 300 tys., co stanowi spadek o 15,5 proc. Ten trend może świadczyć o zmieniających się wzorcach społecznych i ekonomicznych w kraju. Analiza danych dostarcza ciekawych wniosków na temat demografii, edukacji i sytuacji zawodowej tych osób.

Spis treści

Kim są gniazdownicy?

Gniazdownik, zdefiniowany przez GUS, to osoba w wieku 25–34 lata, która mieszka z rodzicami, nie ma współmałżonka i nie jest rodzicem. Populacja ta nie obejmuje osób rozwiedzionych oraz wdów i wdowców.

Według danych z 31 grudnia 2022 roku, w Polsce było 1,7 mln gniazdowników, co stanowiło jedną trzecią osób w tej grupie wiekowej. Najwięcej gniazdowników mieszka w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim, co wskazuje na regionalne zróżnicowanie tego zjawiska.

Dystrybucja gniazdowników w Polsce

Zjawisko gniazdowników jest znacząco różne w zależności od regionu. Najmniejszy odsetek osób mieszkających z rodzicami w wieku 25-34 lata odnotowano w województwach mazowieckim, pomorskim i dolnośląskim, gdzie jest to mniej niż 30%.

W przeciwieństwie, wschodnia część Polski wykazuje wyższy odsetek takich osób, z największą koncentracją w województwie podlaskim. W miastach wojewódzkich najmniej gniazdowników jest we Wrocławiu i Warszawie, co może świadczyć o większych możliwościach ekonomicznych i społecznych w tych obszarach.

Edukacja i sytuacja zawodowa gniazdowników

Raport GUS rzuca światło na edukację i sytuację zawodową gniazdowników. Okazuje się, że stosunkowo niewielka część tej grupy kontynuuje edukację - tylko ponad 6,6% z nich studiowało lub się uczyło. Interesujący jest również rozkład płci w kontekście wykształcenia: ponad połowa kobiet wśród gniazdowników (52%) posiada wykształcenie wyższe, w porównaniu do 25% wśród mężczyzn.

„W Polsce jest 659 gmin (26,6 proc. gmin w kraju), w których 50 proc. i więcej mężczyzn między 25. a 34. rokiem życia nie założyło rodziny i mieszka z rodzicami. Wskaźnik dla kobiet powyżej 50 proc. osiągnęła jedna gmina – Podkowa Leśna w woj. mazowieckim)” – podał GUS.

Większość gniazdowników (63%) jest aktywna zawodowo, choć istnieją znaczące różnice w zależności od miejsca zamieszkania i płci. Najwyższy odsetek pracujących znajduje się w województwach centralnych Polski, podczas gdy bezrobocie jest najbardziej widoczne na wschodzie.

Wnioski z raportu

Analiza danych GUS pokazuje, że problem gniazdowników jest złożony i wielowymiarowy. Spadek liczby osób w tej grupie wiekowej, które wybierają życie z rodzicami, może być pozytywnym sygnałem zmian społeczno-ekonomicznych. Jednak zjawisko to nadal jest znaczące, zwłaszcza w niektórych regionach Polski.

Projekt „Pokolenie gniazdowników w Polsce” realizowany jest w cyklu pięcioletnim, a najnowsza edycja raportu dostarcza cennych informacji o tej części populacji. Dane wykorzystane w raporcie pochodzą z administracyjnych źródeł danych, takich jak Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności (PESEL) czy Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), co zapewnia rzetelność i aktualność prezentowanych informacji.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu