Koszty transportu gazu stanowią około 1/3 wysokości rachunku za gaz, a koszty paliwa gazowego około 2/3 jego wysokości. Zatwierdzone zmiany taryf oznaczają więc, że prawie 6,5 miliona gospodarstw domowych, które są klientami PGNiG Obrót Detaliczny otrzyma rachunki za gaz w praktycznie niezmienionej wysokości w stosunku do rachunków z drugiej połowy 2018 roku – oczywiście przy założeniu że zużyją tę samą ilość gazu.
Przeczytaj także:
- Rynek pracy. Do 2025 roku może nam zabraknąć nawet 1,5 mln pracowników
- Polacy przeciwko zakazowi handlu w niedziele. Ustawa ma coraz więcej przeciwników
- Mimo, że ceny gazu w taryfie na 2019 rok wzrastają to i tak będą one niższe o ok. 11 proc. niż w 2015 roku - zauważa Maciej Bando, Prezes URE.
Z kolei stawki PSG – największego krajowego dystrybutora dostarczającego gaz do prawie 7 mln odbiorców spadają średnio o 5 proc. dla wszystkich rodzajów paliwa gazowego. Obniżenie stawek opłat dystrybucyjnych jest konsekwencją m.in. wzrostu ilości dystrybuowanego przez PSG gazu.
- Masz mieszkanie? Nie musisz płacić w tym roku za użytkowanie wieczyste
- 60 Sekund Biznesu: Polska wódka jest swoistego rodzaju lodołamaczem na rynkach zagranicznych
Zatwierdzenie przez Prezesa URE taryf obu firm, dla odbiorców w gospodarstwach domowych oznacza, że finalnie wzrost cen gazu zostanie zneutralizowany spadkiem opłat dystrybucyjnych. W efekcie łączne płatności za gaz dla odbiorców w gospodarstwach domowych, dla średnich poziomów zużycia w kraju, pozostaną na poziomie zbliżonym do dotychczasowego.
Nowe taryfy, zatwierdzone 25 stycznia 2019 r., będą obowiązywać od 15 lutego do końca grudnia 2019 roku.
Obejrzyj wideo:
Do 2025 roku może nam zabraknąć nawet 1,5 mln pracowników