Gratka praca radzi: 10 rzeczy, które powinno zawierać dobre CV

Anna Bartosiewicz
Andrew Neel/ Unsplash.com
Gratka praca radzi, co zrobić, żeby mieć dobre CV. Jeżeli zależy Ci na znalezieniu pracy, podczas przygotowywania dokumentu aplikacyjnego kieruj się 10 prostymi zasadami.

Gratka praca przypomina: To, jak zaprezentuje się w curriculum vitae, może przesądzić o tym, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na dopracowanie curriculum vitae.

Napisz CV z Gratką. O tym powinni pamiętać kandydaci do pracy

1. Podaj imię, nazwisko i dane kontaktowe

Kandydaci do pracy często zamieszczają w CV zbyt wiele informacji na swój temat. Tymczasem dokument powinien zawierać zwięzłe dane kontaktowe: imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail, ewentualnie nazwę zamieszkiwanej miejscowości oraz adres twojej strony internetowej, profilu na LinkedIn lub na Twitterze. Nie ma potrzeby wpisywania dokładnego adresu zamieszkania czy daty urodzin. Eksperci Gratka praca przypominają, że CV powinno zawierać minimum danych.

Chcesz szybko znaleźć pracę? Zobacz oferty pracy na stronie lub w aplikacji Gratki

- Zbędne informacje to te dotyczące miejsca urodzenia czy stanu cywilnego. Niepotrzebne jest też podawanie numerów identyfikacyjnych, takich jak NIP czy PESEL. W CV nie muszą też pojawić się informacje o zainteresowaniach – zwłaszcza, jeśli będą nieprawdziwe – wyjaśnia w Gratce Paula Rejmer, dyrektor w Hays Poland.

2. Podaj nazwy poprzednich pracodawców

Swojego rodzaju szkielet CV tworzą firmy, w których pracownik zdobywał doświadczenie. Eksperci Gratka praca radzą, aby wymienić je w układzie chronologicznym, od obecnego lub ostatniego miejsca zatrudnienia począwszy, na najstarszym skończywszy. Jeżeli często zmieniałeś pracodawców, wybierz te firmy, które mają najwięcej wspólnego z profilem przedsiębiorstwa, do którego aplikujesz.

12 zasad, które pomogą ci napisać dobre CV [ZDJĘCIA]

3. Wymień dotychczas zajmowane stanowiska

Kandydaci do pracy często zastanawiają się, które stanowiska wymienić w CV. Dotyczy to zwłaszcza osób, które awansowały w obrębie jednej firmy. Rekruterzy współpracujący z Gratka praca zachęcają do tego, aby wymieniać wszystkie stanowiska zajmowane w danej firmie. Dzięki temu pracodawca może mieć wgląd w ścieżkę rozwoju kandydata.

- W znalezieniu „pracy marzeń” kluczowe znaczenie odgrywa CV. Powinno zawierać wszystkie stanowiska, które do tej pory zajmowaliśmy w jednej firmie, jednak niepotrzebne jest wymienianie prac dorywczych i zajęć tymczasowych, które w żaden sposób nie łączą się z branżą, do której aplikujemy – mówi Gratce Sylwia Dzwonkowska, Associate Manager w Michael Page.

4. Przedstaw swoje obowiązki

Przy każdym stanowisku warto wypunktować swoje obowiązki. Jeżeli twoje zadania nie pokrywały się z tym, czego oczekuje pracodawca, nie dopisuj niczego na siłę. Pamiętaj, że w tym przypadku liczą się konkretne umiejętności. W przypadku kłamstwa prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw, co może skończyć się utratą pracy.

<br>QUIZ. Sprawdź, czy dopadło Cię wypalenie zawodowe!<br>

- W swoim życiorysie nie warto uciekać się do najdrobniejszych nawet kłamstw. Pracodawców interesują przede wszystkim fakty i konkretne przykłady potwierdzające realne umiejętności. Należy o tym pamiętać i w CV nie podawać wyobrażeń o sobie – przypomina w rozmowie z Gratką Paula Rejmer.

5. Zaznacz, w czym się specjalizujesz

Obok krótkiej listy obowiązków przy każdym stanowisku warto podać bardziej szczegółowe informacje, które pozwolą rekruterowi wyrobić sobie opinię na temat twojej pracy. Możesz wymienić urządzenia, które potrafisz obsługiwać lub programy, które znasz. Zastanów się, jakie informacje podać, aby wyróżnić się na tle konkurencji.

- W CV powinny zostać przedstawione także nasze obowiązki oraz pola, w których się specjalizujemy – radzi czytelnikom Gratki Sylwia Dzwonkowska.

6. Pochwal się największymi sukcesami

Jeżeli w poprzedniej firmie lub firmach udało ci się odnieść sukces, wspomnij o tym w CV. Pochwal się wynikami sprzedaży lub pracą przy ciekawych projektach. Ważne, aby przytoczone przez ciebie osiągnięcia miały związek ze stanowiskiem, na które aplikujesz. W takich serwisach ogłoszeniowych, jak Gratka praca, znajdziesz informacje na temat wymagań pracodawców. Potraktuj je jako wskazówkę.

<br>QUIZ. Ile trzeba zarabiać, żeby przeżyć? Sprawdź, co wiesz o minimum egzystencji<br>

7. Zamieść informacje o ukończonych kursach i szkoleniach

- Dodatkowym atutem będzie zaprezentowanie kilku największych sukcesów lub mierzalnych efektów naszej pracy – uważa Sylwia Dzwonkowska.

Zasada jest prosta: chwalimy się swoimi osiągnięciami. Warto wymienić w CV kursy i szkolenia, które mogą być przydatne na danym stanowisku. Jeżeli posiadasz międzynarodowy certyfikat, napisz to. Pomiń jednak te zajęcia, które nie znajdą przełożenia na twoje potencjalne wyniki.

8. Ogranicz się do najważniejszych informacji

Pamiętaj, że przeładowane informacjami CV źle się czyta. Pisząc je, zadawaj sobie pytanie, czy lektura takiego dokument nie byłaby dla ciebie męcząca. Może jesteś w stanie powiedzieć coś prościej? Postaraj się nie tylko ograniczyć ilość słów, ale też zadbaj o odpowiednią interlinię, najlepiej 1,5.

9. Załącz zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Bardzo ważnym elementem CV jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Jeżeli jej nie wyrazisz, twoje dokumenty od razu mogą pójść do kosza.

10. Dostosuj CV do konkretnej oferty

Uniwersalne CV nie istnieje. Zanim wyślesz swoją aplikację, sprawdź ją i popraw pod kątem interesującego Cię stanowiska. Jest to żmudny i czasochłonny proces, ale prawdopodobnie zaowocuje tym, że szybciej znajdziesz pracę.

- Pamiętajmy o tym, że każde CV powinno być dostosowane do oferty, na którą aplikujemy wraz z wyróżnieniem doświadczenia i obowiązków wymaganych na oferowanym stanowisku. Przygotowanie uniwersalnej wersji „życiorysu zawodowego”, którą będziemy wysyłać do każdego pracodawcy, może być mniej skuteczne – podsumowuje w wywiadzie dla Gratki pracy Sylwia Dzwonkowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!